Przez kilka lat, w zasadzie w czasie pandemii odpuściłem sobie przygotowywanie zestawień „ulubionych zdjęć”. Piszę „ulubionych” z premedytacją, bo już jakiś czas temu postanowiłem wybierać z dorocznego zestawu fotografii te, z którymi łączy mnie jakiś związek sentymentalny. Tak, wiem, to wbrew zasadom, w końcu sam o tym nie raz mówiłem, by patrzeć na fotografię przez pryzmat wyzuty z sentymentów. Ale w moim przypadku biorę na barki podwójną pracę: wybieram te, które lubię i te, które uznaję za dobre. Zapraszam więc Was na przegląd miejsc i zdjęć – w myśl zasady: jedna fotografia z każdego podróżniczego wyzwania, jakiego było dane mi doświadczyć.

Warsztaty street photo w Wenecji

Warsztaty street photo w Wenecji (luty 2023)

Początek roku, luty, jak zwykle zastał mnie w Wenecji. To była druga edycja warsztatów street photo, w czasie których uczyliśmy się fotografować i w Wenecji i w Burano. A fotografia, którą pokazuję zrobiłem pierwszego dnia, tuż po przyjeździe, w czasie przejścia przez most Rialto. Podoba mi się w niej brak dosłowności, ta drobna aluzja, która nie obnaża uroku miejsca, ale daje swoisty przedsmak tego, co wydarzy się za chwilę…

Wielki Tydzień na Sycylii

Wielki Tydzień na Sycylii (kwiecień 2023)

Sycylię odwiedziłem pierwszy raz. Pojechałem z Dorotą, żeby przygotować dokumentację do planowanych na 2024 rok warsztatów fotografii reporterskiej. Wybór padł na Wielki Tydzień. I powiem tyle: mało co ostatnio zrobiło na mnie takie wrażenie! Było autentycznie, momentami magicznie, zaskakująco. I nie mogę się doczekać, ponownego marcowego wyjazdu!

Warsztaty krajobrazu w Toskanii

Warsztaty krajobrazu w Toskanii, kwiecień – maj 2023

Ten miniony rok brzmiał dla mnie z włoska, bo chwilę po Sycylii wsiadłem w auto i ruszyłem ponownie do Italii, tym razem po to, by poprowadzić warsztaty i plener fotografii krajobrazowej w Toskanii. Cóż, typowymi, toskańskimi obrazkami nie będę Was raczył, w zamian za to coś mniej typowego, bo o to właśnie nam chodziło – evergreeny i nowości: przywieźć coś, czego nikt się po nas nie spodziewa.

Warsztaty storytellingu w Jerozolimie

Warsztaty storytellingu w Jerozolimie (maj 2023)

Maj zakończyliśmy z przytupem, trochę rzutem na taśmę – wziąwszy pod uwagę to, co wydarzyło się kilka miesięcy później – w Jerozolimie i Tel Avivie. Warsztaty fotografii reporterskiej były okazją, by zderzyć się z miastem wielu kultur i wielkich religii. Dla wszystkich było to jedyne w swoim rodzaju doświadczenie.

Boże Ciało w Lipinach

Boże Ciało w Lipinach (czerwiec 2023)

Gdy przygotowywałem to zestawienie, naszła mnie taka konstatacja: religijny rok. W sensie fotograficznym zaglądałem na przeróżne, religijne wydarzenia. Jak chociażby to, Boże Ciało w Lipinach, w sercu Górnego Śląska. Cóż, okazuje się, że ważne, autentyczne wydarzenia można fotografować za rogiem własnego domu.

Warsztaty street photo w Berlinie

Warsztaty street photo w Berlinie (lipiec 2023)

Wyjazd do Berlina na warsztaty street photo był zderzeniem z „religią”, która może stanowić profanum tego, co fotografowałem na Sycylii czy w Lipinach; tego co za chwilę będę fotografował na Świętej Górze Grabarce. Kto był ze mną ten wie (a kto jedzie w tym roku – ten się dowie). W odróżnieniu od poprzednich wyjazdów do Berlina, tym razem odwiedziliśmy nowe miejscówki, niektóry z nich wręcz odebrały nam mowę.

Warsztaty fotoreportażu na Świętej Górze Grabarce

Warsztaty fotoreportażu na Świętej Górze Grabarce (sierpień 2023)

Sierpień to zawsze czas, gdy ruszamy do Grabarki, by podążać z pielgrzymami na tę prawosławną Częstochowę. Od kilku lat w ramach warsztatów fotoreportażu dołączamy do pielgrzymki, by poczuć, zobaczyć, zrozumieć czym jest wiara, czym może być. To, co zmienia się w nas po tych kilku dniach w Grabarce jest nie do przecenienia.

Warsztaty fotograficznego storytellingu w Stambule

Warsztaty fotograficznego storytellingu w Stambule (wrzesień 2023)

Wrzesień to miesiąc najpiękniejszego światła w Stambule. W minionym roku powróciłem tam z warsztatami fotograficznego storytellingu i muszę powiedzieć, że niecierpliwie przebieram nogami, by pojawić się tam ponownie. Po prostu uwielbiam Stambuł – tak klimat w dosłownym rozumieniu tego słowa, jak i metaforycznie: klimat miejsca, ludzi, miks kultur i religii. Będę tu wracał co roku.

Fotowyprawa do Wietnamu

Fotowyprawa do Wietnamu (wrzesień – październik 2023)

Tuż po powrocie z Turcji wsiadłem do samolotu i wylądowałem w Hanoi, poprowadziłem kolejną fotowyprawę po północnym Wietnamie. Lubię tu wracać, bo kraj ma dla fotografa wspaniałą ofertę  tak samo na dobre kadry jaki i świetną kuchnię. Wietnam to azjatycki tygiel, trzeba tu wybierać to, co chce się fotografować, walcząc w ten sposób z nadpodażą tematów i miejsce.

Plener na Podhalu

Plener na Podhalu (październik 2023)

Jesień zaczęła się intensywnie i nie chciała odpuścić. Doroczny plener na szeroko rozumianym Podhalu i udział w redyku owiec, fotografowanie wspaniałych mgieł, inwersji, świetna, koleżeńska atmosfera – to tylko czubek lodowy atrakcji pleneru.

Warsztaty street photo w Krakowie

Warsztaty street photo w Krakowie (listopad 2023)

A słoneczny listopada przekułem na kolejną – po pandemicznej przerwie – edycję warsztatów street photo w Krakowie. Z uśmiechem prowadziłem kursantów po moich ulubionych miejscówkach, odkrywałem nowe, bo – jeśli ktoś z Was jeszcze tego nie wie – Kraków jest idealnym miejscem, by uczyć się fotografii ulicznej.

Fotowyprawa na Sri Lankę

Fotowyprawa na Sri Lankę (2023)

Tak samo jak Sri Lanka – idealna, by zaznajomić się z opowiadaniem historii za pomocą fotografii. Bo grudzień, jak zwykle, zastał nas na tej uroczej wyspie nazywanej Łzą Indii, gdzie pochylaliśmy się nad reporterskimi tematami, łącząc warsztat z nowymi umiejętnościami storytellingowych.

To był rok  w drodze, pierwszy taki po pandemii. Powrót na utarte, fotograficzne ścieżki, nieco nowych wyzwań, ale i jedna, wielka tęsknota za Kubą, do której po pandemicznej przerwie wciąż nie udało mi się wrócić.

Jeśli chcesz poznać więcej fotograficznych historii zasubskrybuj mój kanał na Youtube – o, tutaj, i dołącz do grupy na Facebooku – Fotografowanie w podróży. A najlepiej – dołącz do moich kursów fotograficznych w ramach Akademii Fotografa w Podróży – tutaj

 

 

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.