Warsztaty fotografii ulicznej – street photography w Berlinie. To będzie kolejna edycja warsztatów.
Berlin to jedno z najlepszych miejsc do uprawiania fotografii ulicznej. Tętni życiem, jest przepełnione pośpiechem, ale ma też miejsca, w których czas płynie tak wolno jak na krakowskim Kazimierzu. Mnóstwo tu freeków i geeków, krawaciarzy i hippisów; znaleźć tu można i tłumne huby – centra komunikacyjne i spokojne, sielskie parki i zakątki, gdzie miast o materii myśli się o tym, co po nas zostanie.
W Berlinie masz szansę zmierzyć się w zasadzie z każdą z technik fotografii ulicznej – z fishingiem i huntingiem, z kontrą i wieloplanem, z portretem ulicznym i fotografowaniem w czasie wydarzeń. Bo kulminacyjnym punktem programu jest berlińska parada.
W czasie warsztatów będziemy fotografować w ramach słynnego w Europie Christopher Street Day – Pride Berlin Festival.
W Berlinie fajnie się fotografuje bo to miasto kosmopolityczne.
W czasie warsztatów pomogę ci zrozumieć fotografię uliczną:
- poznasz estetykę ulicy, to co kryje się pod hasłem street – warsztaty rozpocznie kompleksowy wykład na temat fotografii ulicznej, ilustrowany licznymi przykładami, prezentującymi techniki streetowe
- powiem Ci jak komponować uliczne kadry: co to jest wieloplan i jak używać koloru
- pomogę Ci przemóc strach przed fotografowaniem obcych ludzi
- pokażę Ci techniki i socjotechniki fotografowania na ulicy
- pokażę jak fotografować z reporterską lampą błyskową i w jaki, kreatywny sposób wykorzystać błysk (techniki HSS i second curtain sync)
- przygotuję Twój aparat do fotografii ulicznej, powiem Ci jakie przyjąć ustawienia by nie marnować tak ujęć jak i czasu na zabawę “pokrętłami”
W czasie warsztatów odwiedzimy mnóstwo sprawdzonych miejsc w Berlinie, które idealnie nadają się do fotografii ulicznej.
ZOBACZ: relacja z minionych warsztatów street photo w Berlinie – rok 2019, rok 2020
DZIEŃ 1, czwartek
- godz. 19.00 spotkanie w Berlinie, wykład na temat fotografii ulicznej, omówienie warunków i miejscówek, w których będziemy pracować, prezentacja technik fotografii ulicznej, konfiguracja sprzętu fotograficznego i lamp błyskowych
DZIEŃ 2, piątek
- godz. 8.00 – odprawa, wspólne wyjście na poranne fotografowanie
- ok. godz. 13.00 przerwa na lunch
- 14.00 – 19.00 – wyjście na indywidualne fotografowanie
- ok. 20.00 – kolacja, przeglądanie zdjęć, obróbka w Adobe Lightroom, omawianie zdjęć z dnia
DZIEŃ 3, sobota
- po wczesnym śniadaniu – całodzienne fotografowanie w ramach Berlin Pride
DZIEŃ 4, niedziela
- godz. 8.00 – śniadanie, po śniadaniu przeglądanie i ocena zdjęć, obróbka w Adobe Lightroom, wybór najlepszych zdjęć.
- ok. godz. 11.00 – wyjście na zdjęcia, na jeden z berlińskich bazarów (flea market)
- ok. 14.00 zakończenie warsztatów
Fotografujemy w małej grupie. Mam czas dla każdego – zarówno na detaliczne tłumaczenie zagadnień fotograficznych jak i wskazówki o charakterze koncepcyjnym.
Edytujemy zdjęcia w Adobe Lightroom, wybieramy najlepsze.
Co ze sobą zabrać?
Sprzęt: aparat z ulubionym obiektywem do fotografii ulicznej (raczej coś w okolicach 24-35 mm, 50 mm, raczej nie 100 mm czy 200…), kilka baterii (dla bezlusterkowców najlepiej z 3-4), dwie pojemne karty pamięci (zrobisz ok. 3000-4000 zdjęć), ewentualnie lampa błyskowa – dla chętnych, którzy chcą poznać techniki błyskowe (nieobowiązkowe).
Odzież: codzienna, bez “typowych” wdzianek fotografa (kamizelki, kapelusze safari niech zostaną w domu), podobnie wielkie plecaki fotograficzne – to raczej na transport sprzętu, nie na zdjęcia. Mile widziane niewielkie torebki lub niewielkie torby reporterskie – streetowe – ja używam torby Florentin 11L od f-stop (jeśli chcesz taką – napisz do mnie, załatwię Ci rabat)
Komputer: laptop z zainstalowanym Adobe Lightroom (lub Adobe Bridge – jest bezpłatny) lub tablet
Jaka jest moja rola?
Odpowiedzialny jestem za wybór miejsca warsztatów – miejscówek fotograficznych – a co za tym idzie wybór odpowiedniej pory dnia i stanowisk, skąd roztacza się najlepszy widok, odbywają się wydarzenia etc. Odpowiadam za logistykę szkolenia oraz przygotowanie grupy do wykonywania zdjęć – doradzam w we wszelkich sprawach technicznych związanych zarówno ze sprzętem jak i samą techniką fotografowania.
Osoby, które potrzebują dodatkowej opieki – otaczam nią: jeśli jesteś na początku fotograficznej drogi, z przyjemnością pomogę Ci zrobić solidny krok do przodu.
Koniec końców, w czasie wieczorów (lub poranków) przeglądam zdjęcia uczestników, pomagam skorygować błędy, wybrać dobre zdjęcia i odrzucić te słabe. Prowadzę wykłady, pokazy – prezentuję techniki fotografowania oraz postprodukcji. Jednym zdaniem: robię wszystko by warsztaty były solidną pigułą wiedzy, przekazaną w praktyczny sposób w miłej, niezobowiązującej atmosferze.
Dla amatorów czy profesjonalistów?
Warsztaty przeznaczone są osób, które już fotografują, ale chciałyby wejść w nowe kompetencje – zacząć mierzyć się z fotografią uliczną. Główny nacisk warsztatów kładę na rozwój dostrzegania streetowych kadrów i socjotechnik pracy na ulicy, z aparatem przy oku.
Prowadzący warsztaty, opiekun na miejscu:
Piotr Trybalski, fotograf, reporter, pisarz. Autor książek: Fotograf w podróży”, “Ja, pustelnik”, “Wszystko za K2”, zwycięzca konkursu Travel Photographer Of The Year 2014, Leica Street Photo, finalista Grand Press Photo, od lat prowadzi warsztaty edycji zdjęć i fotowyprawy. Publikował zdjęcia i teksty m.in. w: Magazynie Podróże, Poznaj Świat, Witaj w Podróży, Polityce, Wprost, Przekroju, National Geographic, Gazecie Wyborczej, Focus, Kaleidoscope. Prowadzi blog dla fotografujących podróżników FotografWpodrozy.pl
- Nikon – Szeroki Kadr – Fotograf miesiąca, Piotr Trybalski, zobacz >>
- Nikon – Szeroki Kadr – Jak powstało to zdjęcie, zobacz >>
- Wirtualna Polska – Historia fotografuje się sama, zobacz >>
- Etnosystem – Słucham, dźwigam, czytam, fotografuję, zobacz >>
Grupa:9-10 osób
Cena warsztatów: 1100 zł/osoba (dla uczestników innych moich płatnych kursów, warsztatów i plenerów rabat 100 zł)
Zakwaterowanie: we własnym zakresie, podam proponowane miejsce zakwaterowania w okolicy miejscówek fotograficznych – dla osób, które chciałyby mieszkać razem. Grupa umawia się na wspólne mieszkanie
Dojazd do Berlina: we własnym zakresie, grupa umawia się na wspólny dojazd/dolot.
Organizator warsztatów fotograficznych – szkolenia: TravelBrain.pl Piotr Trybalski, wystawiam fakturę za warsztaty.
Warsztaty fotograficzne nie są nie są imprezami turystycznymi, w szczególności jeśli chodzi o zapis i brzmienie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych. Organizator warsztatów świadczy usługę szkoleniową – nie świadczy ani usług przewodnickich, ani w zakresie organizacji transportu i zakwaterowania.
Aby zgłosić się na warsztaty fotograficzne wystarczy zarezerwować klikając: