Gdyby to nie był Everest książka Leszek Cichy

Historia pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest.

Opowieść o szalonym pomyśle, na który mogli się porwać tylko Polacy, i o żelaznej woli, ambicji, pragnieniu przekraczania granic i sensie eksploracji świata. 

Andrzej Zawada: – Halo, baza! Leszek! Leszek! Krzysztof! Odbiór!

Leszek Cichy: – Czy nas słyszycie? Czy nas słyszycie? Odbiór!

Andrzej Zawada: – Nie słyszę, powtórz, powtórz, gdzie jesteście? Odbiór!

 – Na SZCZY-CIE E-VE-RE-STU! Na szczycie… Zimą, zimą… Polacy! – krzyczeli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

 

Ten dialog to zapis chwili, w której rozpoczęła się nowa era w dziejach polskiego i światowego himalaizmu. 17 lutego 1980 roku Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi ludzie stanęli zimą na najwyższym wierzchołku Ziemi. Dokonali tego, co wydawało się niemożliwe.

 W czterdziestą rocznicę tamtych wydarzeń wyprawę wspomina Leszek Cichy. Opowiada o tym, jaki był Everest kiedyś i jaki jest dzisiaj. Zdradza, jak wyglądały przygotowania do jednego z najtrudniejszych przedsięwzięć eksploracyjnych na świecie i jak dało się je zrealizować w warunkach „późnego Gierka”. Stawia też wciąż aktualne pytania: czym jest współczesny himalaizm, co stało się dziś z magią najwyższej góry świata i dlaczego to właśnie Polacy byli jedynymi ludźmi zdolnymi do tego, by zdobyć Everest zimą.

 „Everest był dla nas Księżycem, którego jasną stronę, tę zdobytą, pierwszy raz pokonaną wiosną 1953 roku, jako tako znaliśmy. Ta druga, ciemna, zimowa, wciąż stanowiła terra incognita. Czekała na odkrycie“. Leszek Cichy

 W książce znalazły się nigdy dotąd niepublikowane fragmenty rozmów z bazy i obozów, spisane z oryginalnych taśmach magnetofonowych, a także zapiski z dzienników uczestników słynnej wyprawy i unikatowe fotografie.

SPRAWDŹ: Gdzie kupić książkę “Gdyby to nie był Everest…”

Leszek Cichy (ur. 1951) – geodeta, finansista, mieszka w Warszawie. Uczestniczył w pionierskich, polskich wyprawach w Himalaje i Karakorum, m.in. na Shisparé, Gaszerbrum II i Makalu; zimowych na Mount Everest i K2. Pierwszy Polak z Koroną Ziemi.

 Opowieści himalaisty wysłuchał i przygotował rys historyczny Everestu Piotr Trybalski (ur. 1975) – dziennikarz i fotograf, autor książek Ja, pustelnik. Biografia Piotra Pustelnika, Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników.

Książka ukaże się 15 styczna 2020 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego