Warsztaty fotografii reporterskiej – opowiadania historii i warsztaty portretowe na Świętej Górze Grabarce

TERMIN: 16-19 sierpnia 2022 WOLNE MIEJSCA: brak ZAPISY: ruszyły REZERWUJ

Święta Góra Grabarka to “prawosławna Częstochowa”, serce prawosławia w Polsce. Miejsce magiczne. Święto Przemienienia Pańskiego (zwane też Świętem Spasa Izbawnika) obchodzone jest w dniach 18-19 sierpnia. W tych dniach zagubiona pośród pól i lasów Grabarka przyciąga pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy. To najbardziej uroczyście obchodzone na świętej górze święto gromadzi kilkunastotysięczne rzesze pielgrzymów z metropolitą polskiego autokefalicznego kościoła prawosławnego i członkami świętego synodu na czele. Ma kilkusetletnią tradycję. O dziejach i historii cudu w Grabarce możesz przeczytać tutaj

Pojawimy się tam i my, aby wtopieni w tłumy pielgrzymów przygotować fotograficzną opowieść. Pokazać to wszystko, co stanowi determinantę wiary i modlitwy. 

W ramach warsztatów zmierzymy się z tematem fotografowania wydarzeń, ale i opowiadania fotograficznych historii zza kulisów najważniejszych zdarzeń, pokazywania tego wszystkiego, co nie mieści się w szerokim pojęciu “wydarzenia liturgicznego”, a stanowi świetny pretekst by zaprezentować to na fotografii. Będziemy portretować pielgrzymów. 

Zobacz: Święta Góra Grabarka – prawosławna Częstochowa

DZIEŃ 0, 16 sierpnia 

 • dzień fakultatywny, dla chętnych – spotkanie i omówienie planu marszu wraz z jedna z pielgrzymek na Grabarkę 

DZIEŃ 1, 17 sierpnia

 • dzień fakultatywny, dla chętnych – idziemy z pielgrzymką, fotografujemy w drodze. 
 • do godz. 18.00 – oficjalne spotkanie w uczestników warsztatów w Grabarce
 • godz. 19.00 – 20.30 – pokaz zdjęć ze Świętej Góry Grabarki, omówienie warunków fotografowania, wykład o reportażu fotograficznym. 
 • od 20.30 – integracja, rozmowy 

DZIEŃ 2, 18 sierpnia

 • od rana fotografowanie pielgrzymów przybywających na Grabarkę
 • ok. 17.30 – fotografowanie głównych uroczystości
 • po zmroku –  fotografowanie nocnego czuwania  

DZIEŃ 3, 19 sierpnia

 •  od 9.00 fotografowanie przygotowań do głównej uroczystości  liturgicznej
 • ok. godz. 15.00 – koniec fotografowania, przejazd na zajęcia z edycji zdjęć, wybór zdjęć, przygotowanie fotoreportażu.
 • ok. godz. 19.00 – koniec warsztatów

 

Fotografujemy w małej grupie. Mam czas dla każdego – zarówno na detaliczne tłumaczenie zagadnień fotograficznych jak i wskazówki o charakterze koncepcyjnym. 
Dzień po wydarzeniu dziękujemy zdjęcia w Adobe Lightroom, wybieramy najlepsze, układamy koncept fotograficzny, reportaż. 

Co ze sobą zabrać?

Sprzęt: aparat z ulubionym obiektywem do fotografii ulicznej (raczej coś w okolicach 24-35 mm, 50 mm, raczej nie 100 mm czy 200…)
Odzież: stonowane kolory, bez krzykliwych barw, bez “typowych” wdzianek fotografa (kamizelki, kapelusze safari niech zostaną w domu), podobnie wielkie plecaki fotograficzne
Komputer:  laptop z zainstalowanym Adobe Lightroom 

Jaka jest moja rola?

Odpowiedzialny jestem za wybór miejsca warsztatów, logistykę szkolenia oraz przygotowanie grupy do wykonywania zdjęć. Spotkanie w ostatni dzień i wspólne oglądanie wykonanych zdjęć to czas podsumowań, korekty błędów i długich, prowadzonych w przyjemnej atmosferze rozmów o fotografii.  

Dla amatorów czy profesjonalistów?

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich osób, które chcą przywieźć dobre, emocjonujące fotografie. W warsztatach mogą więc uczestniczyć zarówno amatorzy, którzy dopiero zaczynają fotografować, jak i doświadczone osoby, które chcą fotografować w nowych miejscach, a przy okazji nauczyć się czegoś nowego, spotkać grupę takich jak oni – fascynatów fotografii i spędzić czas w bezpretensjonalnej acz fotograficznie bogatej atmosferze.

Prowadzący warsztaty, opiekun na miejscu: 

Piotr Trybalski - Fotograf w podróżyPiotr Trybalski, fotograf, reporter, pisarz. Autor książek: Fotograf w podróży”, “Ja, pustelnik”, “Wszystko za K2”, zwycięzca konkursu Travel Photographer Of The Year 2014, Leica Street Photo, finalista Grand Press Photo, od lat prowadzi warsztaty edycji zdjęć i fotowyprawy. Publikował zdjęcia i teksty m.in. w: Magazynie Podróże, Poznaj Świat, Witaj w Podróży, Polityce, Wprost, Przekroju, National Geographic, Gazecie Wyborczej, Focus, Kaleidoscope. Prowadzi blog dla fotografujących podróżników FotografWpodrozy.pl

 • Nikon – Szeroki Kadr – Fotograf miesiąca, Piotr Trybalski, zobacz >>
 • Nikon – Szeroki Kadr – Jak powstało to zdjęcie, zobacz >>
 • Wirtualna Polska – Historia fotografuje się sama, zobacz >>
 • Etnosystem – Słucham, dźwigam, czytam, fotografuję, zobacz >>

 


Grupa: 10 osób
Cena pleneru i warsztatów: 900 zł/osoba  i 800 zł dla uczestników innych moich kursów i warsztatów
Zakwaterowanie:  we własnym zakresie – optymalnie na kwaterze w Siemiatyczach (ok. 10 km od Grabarki)
We własnym zakresie: dojazd i poruszanie się na miejscu (w metodzie carpooling – wspólny wyjazd i przejazdy uczestników), obiady, ubezpieczenie 

Organizator warsztatów fotograficznych – szkolenia: Piotr Trybalski, wystawiam fakturę za warsztaty. 
Warsztaty fotograficzne nie są nie są imprezami turystycznymi, w szczególności jeśli chodzi o zapis i brzmienie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych. Organizator warsztatów świadczy usługę szkoleniową – nie świadczy ani usług przewodnickich, ani w zakresie organizacji transportu i zakwaterowania. 
 

Aby zgłosić się na warsztaty fotograficzne należy wykupić udział – rezerwację. 

REZERWUJ