Warsztaty fotograficzne – zapraszam na dwutygodniową fotowyprawę do Wietnamu – warsztaty fotografii podróżniczej. To już druga edycja warsztatów. 

TERMIN: 25 września 10 października 2022 WOLNE MIEJSCA: brak ZAPISY: ruszyły

Warsztaty fotograficzne w Wietnamie Północny to szansa na przywiezienie świetnej fotografii z jednego z najbardziej oryginalnych i zróżnicowanych kulturowo krajów Azji. Obok zdjęć ulicznych w postkolonialnym Hanoi fotografujemy mieszkańców gór na północy, przy granicy z Chinami. 

W czasie warsztatów jest bardzo dużo czasu na zdjęcia. Nigdzie się nie spieszymy, szkolenie i dobre ujęcia to najważniejszy cel wyprawy.

Jeśli jesteś początkujący lub średnio zaawansowany, poznasz zagadnienia lub rozwiniesz swoje umiejętności pod moim okiem:

 • reportaż, dokument fotograficzny (imprez i wydarzenia – m.in. targ zwierząt gospodarczych, bazary)
 • street photo – fotografia uliczna
 • fotografowanie architektury
 • portret uliczny, portret socjologiczny (m.in. portrety przedstawicieli górskich plemion północnego Wietnamu)
 • fotografowanie krajobrazów, techniki długich czasów, błękitna godzina, złota godzina (m.in. slynne pola ryżowe, zatoka Ha Long)
 • fotoedycja (wybór zdjęć, układanie zdjęć w reportaż, esej)

Jeśli jesteś zaawansowany – stworzę Ci warunki do samodzielnej realizacji zadań fotograficznych, pomogę przy wyborze i ocenie zdjęć. 

Zobacz koniecznie:

Gdzie fotografować – 50 miejsc z uluionych miejscówek w Wietnamie

DZIEŃ 1-2-3
Wylot z Polski, dolot do Hanoi – fotografujemy Hanoi – począwszy od porannych zdjęć nad jeziorem Hoan Kiem (mnóstwo ludzi ćwiczy tai chi, tańczy… salsę, tutaj jest słynny czerwony most przy świątyni Temple of the Jade Mountain i Wieża Żółwi – Tháp Rùa), poprzez zdjęcia w Świątyni Literatury   gdzie sportretujemy wietnamskich skrybów,  street foto w francuskiej Dzielnicy Kolonialnej – Old Quarter. Hanoi to eldorado fotografów ulicznych!

DZIEŃ 4-5
Żniwa na górskich polach ryżowych Mu Cang Chai. Będąc tam aż trudno utrzymać w rękach aparat. Z ekscytacji. Jeśli ktoś myśli o fotografowaniu typowych pól ryżowych to miejsce jest tego absolutną esencją. Na miejscu szukamy najlepszej miejscówki i fotografujemy zachód słońca nad polami ryżowymi. Do tego całodzienny trekking fotograficzny. 

DZIEŃ 6-7-8
Fotografujemy w okolicach Sa Pa (1600 m n. p.m.). Lądujemy w górach, wietnamskim Zakopanem, dawnym francuskim kurorcie, którego okolice to etniczne eldorado – wioski plemion Hmong, Dao, Giáy, Pho Lu, Tày… Czeka nas tu mnóstwo fotograficznych atrakcji, m.in. trekking pośród wzgórz i plemion, pół dnia na niesamowitym targu zwierząt gospodarczych – to istny, fotograficzny poligon. Wracając pobłądzimy, zaglądniemy do wiosek, spróbujemy odbić nieco od utartych, fotograficznych szlaków. Wjedziemy na Dach Indochin – Fansipan 3147 m n.p.m. z monumentalnym kompleksem świątynnym. 

Fotografujemy w okolicach Ninh Binh – to po Sa Pa drugie co do atrakcyjności i złożoności tematów fotograficznych miejsce północnego Wietnamu. Czeka nas tu m.in. Tam Coc – spływ rzeką, dawna stolica – Hoa Lư, jeden z najlepszych punków widokowych i największy kompleks buddyjski Wietnamu – Bái Đính.

DZIEŃ 12-13
 Słynna zatoka Ha Long, rejs i fotografowanie najsłynniejszej atrakcji Wietnamu. W czasie rejsu będzie można także powspinać się na mogoty (z aparatem), odwiedzić jaskinie, popływać kajakiem i wpław.  

DZIEŃ 14
Fotografujemy Hanoi. Poranek zastanie nas na słynnej linii kolejowej, biegnącej przez podwórka mieszkańców, prowadzącej do stacji Long Bien przez francuski most o tej samej nazwie. Fotografujemy mauzoleum Ho Chi Minh-a, wałęsamy się po Old Quarter, jak czas pozwoli fotografujemy wioskę rękodzielników Bat Trang.

DZIEŃ 14
Własne zakupy, indywidualne dreptanie po Hanoi. Wylot do Polski, lądowanie dzień później.

 

Fotografujemy w małej grupie. Mam czas dla każdego – zarówno na detaliczne tłumaczenie zagadnień fotograficznych jak i wskazówki o charakterze koncepcyjnym. Wieczorami siadamy do zdjęć, oglądamy, dyskutujemy.  W czasie warsztatów jest bardzo dużo czasu na fotografowaine. Nigdzie się nie spieszymy, szkolenie i dobre ujęcia to najważniejszy cel wyprawy.

W Wietnamie stawiamy na:

 • reportaż, dokument fotograficzny
 • street photo – fotografia uliczna
 • fotografowanie architektury
 • portret uliczny, portret socjologiczny (m.in. portrety przedstawicieli górskich plemion północnego Wietnamu)
 • fotografowanie krajobrazów, techniki długich czasów, błękitna godzina, złota godzina (m.in. slynne pola ryżowe, zatoka Ha Long)
 • imprezy i wydarzenia (m.in. targ zwierząt gospodarczych, bazary)

W związku z tym, że fotografowanie ma ogromny związek z panującymi na miejscu warunkami pogodowymi, program warsztatów może się zmienić – w uzgodnieniu z grupą. Celem warsztatów jest podnoszenie umiejętności w zakresie fotografii, stąd kładę nacisk na to by spędzić więcej czasu w miejscach, które szczególnie nadają się do fotografowania i wykonać więcej bardzo dobrych zdjęć. Na warsztatach nigdzie się nie spieszymy, bo czas poświęcony na wykonanie zdjęć wprost przekłada się na ich jakość. Często się zatrzymujemy – w zależności od warunków oświetleniowych – wracamy do tych samych miejsc. W programie warsztatów znajdują miejsca najbardziej malownicze, fotogeniczne, najciekawsze kulturowo, czyli takie, które dają największe szanse na podniesienie własnych umiejętności fotograficznych.

Jaka jest moja rola?

Odpowiedzialny jestem za wybór miejsca warsztatów, logistykę szkolenia oraz przygotowanie grupy do wykonywania zdjęć. Codzienne odprawy przed wyjściem mają pomóc w wyborze najlepszych kadrów, konfiguracji sprzętu i zadaniach fotograficznych. Wieczorne spotkania i wspólne oglądanie wykonanych zdjęć to czas podsumowań, korekty błędów i długich, prowadzonych w przyjemnej atmosferze rozmów o fotografii.  

Dla amatorów czy profesjonalistów?

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich osób, które chcą przywieźć dobre, emocjonujące fotografie. W warsztatach mogą więc uczestniczyć zarówno amatorzy, którzy dopiero zaczynają fotografować, jak i doświadczone osoby, które chcą fotografować w nowych miejscach, a przy okazji nauczyć się czegoś nowego, spotkać grupę takich jak oni – fascynatów fotografii i spędzić czas w bezpretensjonalnej acz fotograficznie bogatej atmosferze.

Prowadzący warsztaty, opiekun na miejscu: 

Piotr Trybalski - Fotograf w podróżyPiotr Trybalski, fotograf, reporter, pisarz. Autor książek: Fotograf w podróży”, “Ja, pustelnik”, “Wszystko za K2”, zwycięzca konkursu Travel Photographer Of The Year, Leica Street Photo, URBAN Street Photo, finalista Siena International Photo AwardsGrand Press Photo, od lat prowadzi warsztaty edycji zdjęć i fotowyprawy. Publikował zdjęcia i teksty m.in. w: Magazynie Podróże, Poznaj Świat, Witaj w Podróży, Polityce, Wprost, Przekroju, National Geographic, Gazecie Wyborczej, Focus, Kaleidoscope. Prowadzi blog dla fotografujących podróżników FotografWpodrozy.pl i Akademią Fotografa w Podróży. 

 • Nikon – Szeroki Kadr – Fotograf miesiąca, Piotr Trybalski, zobacz >>
 • Nikon – Szeroki Kadr – Jak powstało to zdjęcie, zobacz >>
 • Wirtualna Polska – Historia fotografuje się sama, zobacz >>
 • Etnosystem – Słucham, dźwigam, czytam, fotografuję, zobacz >>

 

 

Mapa wybranych miejscówek:


Warsztaty fotograficzne w Wietnamie 

Grupa: 10 osób
Cena : 2500 zł + 900 USD

W cenie: transport na miejscu (dedykowany grupie bus), zakwaterowanie, śniadania, rejs po zatoce Ha Long wraz z wyżywieniem, ubezpieczenie, opłata na Fundusz Gwarancyjny, opieka przewodnika, warsztaty fotograficzne
Koszty dodatkowe, nie objęte ceną: bilet lotniczy: 2500-3000 zł (zakup przez zaprzyjaźnioną agencję lotnicza), wiza 25 USD, wyżywienie: ok. 20 USD/dzień, bilety wstępu: ok. 50 USD, napiwki

Organizator warsztatów fotograficznych: Piotr Trybalski
Organizator wyjazdu: Biuro Podróży „Stowarzyszenie Nautilus”, wpisane do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonej przez Marszałka Województwa Małopolskiego pod numerem Z/27/2012, posiadające gwarancję ubezpieczeniową TU Europa Sp. z o.o.

 


Aby zgłosić się na warsztaty fotograficzne należy przesłać deklarację udziału na email: piotr@trybalski.com. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. W przypadku braku wolnych miejsc tworzona jest lista rezerwowa, w wybranych przypadkach – dodatkowy termin wyjazdu. Po otrzymaniu deklaracji zostanie wysłana umowa udziału w imprezie turystycznej oraz warunki płatności.