Odkąd używam zwykłych, górskich plecaków do transportu sprzętu muszę szczególną uwagę zwracać na ochronę body aparatu. Jest na to prosta recepta.

Plecaki górskie – renomowanych firm, które znają się na tym co robią – mają wiele zalet. Pisałem o tym nie raz i nie dwa, zarówno w książce “Fotograf w podróży”, jak i tutaj, na blogu. Są nieporównywalnie wygodniejsze i praktyczniejsze do zwykłych plecaków fotograficznych. Zwłaszcza dla kogoś, kto z aparatem w dłoni podróżuje. Wprawdzie takie tuzy jak Lowepro poszły po rozum do głowy i wypuściły serię plecaków, które idealnie nadają się do podróży, łącząc zalety plecaka fotograficznego i górskiego, tym nie mniej wielu z Was zapewne korzysta z mniejszych, górskich plecaczków do transportu sprzętu.

W takiej sytuacji pojawia się dość ważki problem – bezpieczeństwo aparatu. Zwykły, górski plecak nie posiada osłon, nie jest zabezpieczony piankami etc. Jeśli wrzucimy do niego body – może stać mu się krzywda – rozbity wyświetlacz, utrącony obiektyw, może się porysować.

Dotychczas rozwiązywałem ten problem transportując body w plecaku zawinięte… uwaga, proszę się nie śmiać – w polarową czapkę. Przed wyjazdem na Islandię trafiłem na rozwiązanie moich problemów: pokrowiec z neoprenu, czyli pianki, z której m.in. wykonuje się ubranka dla nurków.

Zalety takiego pokrowczyka są wielorakie:

 • jest tani, kosztuje 24 zł
 • jest mały, nie powiększa za bardzo opakowanego w niego aparatu
 • szybko się go zakłada i ściąga – mam prosty rzep
 • pasuje do większości lustrzanek – jest elastyczny, a rzep można regulować
 • można do niego wpasować aparat z gripem – wersja L, którą właśnie mam – jak i nieco dłuższym tele zoomem
 • jest w dwóch szałowych kolorach: czarnym i – po odwróceniu – szarym J

A pokrowiec możecie kupić tutaj

 • takeshi

  Dwa pytania – czy ważyłeś może ten pokrowiec? Nie udało mi się nigdzie znaleźć opisu, który uwzględniałby wagę.

  I czy sądzisz, że ten neopren wytrzyma przyszycie do niego pętli/szlufki, tak, żeby można pokrowiec założyć na pas biodrowy plecaka?

  dzięki.

  • No jak kawałek neoprenu, może z 150-200 gram max. Nie sądzę by wytrzymał, to neopren, guma, raczej nie przeżyje grawitacji + przyśpieszenia. Zerknij sobie do oferty Lowepro – mają dedykowane pokrowce na pas, na piersi – z mocowaniem.

 • Malena

  A ja właśnie od kilku dni zastanawiałam się jak zabezpieczyć aparat w plecaku. Wertowałam wszystkie strony, sklepy i wszędzie wyskakiwały mi wielkie torby, a torbę mam, ale nie chce mi się jej taszczyć do Azji 😉 Naprawdę wielkie dzięki za ten artykuł :))) Dawno nie przeczytałam czegoś tak przydatnego 🙂 To jest to czego uparcie szukałam :))

 • Jarek

  Fajny opis. Właśnie szukam jakiegoś takiego rozwiązania, dzięki któremu mógłbym zabrać sprzęt (body + dodatkowe obiektywy) do normalnego plecaka. Mam tylko pytanie, czy ta grubość neoprenu jest wystarczająca (może jest różna w różnych pokrowcach)? Chodzi mi o sytuacje z górach, gdzie czasami sprzęt trzeba wypakować i położyć na twardej, nierównej i chropowatej skale. I dodatkowo, czy te osłony są wodoodporne – chodzi mi o sytuacje, gdy musisz akurat położyć sprzęt na śniegu lub lodzie, albo akurat do plecaka dostanie się woda. Do tej pory używałem (podobnie jak niektórzy) czapki polarowej lub uszytego woreczka polarowego (polar jest niestety za cienki), a na dodatkowo sprzęt składałem do woreczka strunowego, który go chronił przed wodą.

  • Neopren jest wodoodporny więc spokojnie możesz położyć na mokrym. I wystarczająco gruby by chronić body. Nieporównywalny z polarem. Też wcześniej pakowałem aparat w polarową czapkę 🙂

   • Jarek

    Dzięki za info. Chyba się zdecyduję. Jeszcze tylko pytanie o grubość tego neoprenu, bo widziałem pasek, który miał 5 mm grubości i wyglądał solidnie. Czy z tym pokrowcem jest podobnie?

    • Tak, to raczej piątka i jest solidny. Kupuj, nie pożałujesz.

 • Dobre! Ja zawijam zawsze w ręczniki i bieliznę. Zaczynałem od wciskania Lowepro na górę komina, ale zabierałem cenne kilkanaście cm3 pojemności. Motyw z tym neoprenowym jest super. Jakby był jeszcze ciut grubszy przy obiektywie…

  • wiesz, jest okej przy szkiełku.

  • Robert Robb Maciąg

   Woże aparat w torbie na kierownicy roweru w tym neoprenie i jest git!