Jak naprawić kartę w telefonie, w aparacie? Jak odzyskać dane z telefonu? Jak odzyskać dane z uszkodzonej karty SD?
Brzmi tragicznie, prawda? Już sobie wyobrażasz: na karcie świetne ujęcia, 8GB danych, zarejestrowanych w jakimś fenomenalnym miejscu. I nagle – nie działa, nic nie widać na wyświetlaczu, aparat pokazuje jakiś błąd, karta włożona do czytnika krzyczy error… Na szczęście to nie tragedia. Albo inaczej: to nie musi być tragedia, a jeśli już to nie ogromna tragedia tylko niewielka, “paroklatkowa” tragedia. Bo istnieje oprogramowanie, które pozwala odzyskać całość lub znaczną część zarejestrowanych na karcie pamięci zdjęć.
Odzyskiwanie zdjęć i danych z uszkodzonej karty pamięci SD, CF i innych, założenia:
- obrazy zostały uszkodzone przed skopiowaniem karty do komputera
- uszkodzona karta nie została sformatowana i ponownie zapisana (tak, są tacy, którzy myślą, że da się odzyskać zdjęci z poprzednich “wcieleń’ karty”…)
- karta została przypadkiem sformatowana
- karty nie da się odczytać z powodu jakieś, nieokreślonej awarii aparatu fotograficznego, mającej wpływ na zapis na karcie (np. wyładowanie baterii lub wyłączenie aparatu w czasie zapisu obrazów na karcie – czasem taki jest tego efekt)
… możesz odzyskać zapisane na karcie obrazy używając bezpłatnego oprogramowania ZAR Digital Image Recovery. Program pozwala na odzyskanie zdjęć także wówczas gdy aparat czy też Windows “nie widzi” karty.
Czytaj koniecznie: Jak się zabezpieczyć przed utratą danych z karty pamięci SD: Zobacz. Kliknij.
Poniżej moja propozycja, a na końcu tego wpisu kilka cennych (bo zdjęcia, których nie uda się odzyskać kosztują znacznie więcej niż te, które mamy w komputerze po powrocie z wyjazdu fotograficznego) uwag – jak unikać sytuacji, w których szanse uszkodzenia karty znacznie wzrastają. Odzyskujemy uszkodzone zdjęcia, krok po kroku.
Jak odzyskać zdjęcia z uszkodzonej karty pamięci:
- Zainstalować w komputerze bezpłatne oprogramowanie ZAR, klikając tutaj
- Podłącz do komputera czytnik kart pamięci i załadować do niego uszkodzoną kartę (lepiej nie korzystać z połączenia komputera i aparatu, czytnik jest tu bezpieczniejszym rozwiązaniem)
- Kliknąć plik i uruchomić program, pojawi się takie oto okienko, kliknąć Image Recovery (Free):
3. Wskazać źródło czyli czytnik kart (2), w którym znajduje się nasza, uszkodzona karta 4. Po wybraniu czytnika kart klikamy NEXT (3) i zaczyna dziać się magia 🙂 5. Teraz spokojnie czekamy, magia się dzieje, na czerwono pokazują się nasze uszkodzone sektory karty pamięci. Im jest ich mniej tym większe szanse na odzyskanie większej ilości danych. 6. Magii ciąg dalszy: wskazujemy zdjęcia, które chcemy odzyskać (lub całość karty – zaznaczając pozycję ROOT (4)) i klikamy Dalej (5) 7. Szczęśliwi wskazujemy katalog, do którego mają zostać skopiowane zdjęcia (6) i klikamy Start copying… (7) 8. I to już jest tyle w temacie? Tak. Dla pewności zerknijcie na listę aparatów i formatów plików, obsługiwanych przez program (referencyjna, nie oznacza to, że innych plików i innych aparatów program nie obsługuje… bo obsługuje, należy próbować). O czym warto pamiętać korzystając z kart pamięci? Albo inaczej: co robić, a czego nie robić, żeby karta pamięci służyła nam długo i bezproblemowo?
- Formatować, a nie kasować! Aparat daje te dwie możliwości ale Ty wybierz pierwszą – formatowanie karty. W ten właśnie sposób usuwaj z karty zgrane już do komputera zdjęcia.
- Nie doprowadzaj do sytuacji, w której wciąż fotografujesz, a bateria jest na wyczerpaniu. Zmień baterię na w pełni naładowaną odpowiednio wcześniej. Zapis zdjęcia na karcie i równoczesna utrata energii może się zakończyć uszkodzeniem karty. Weź tę radę pod uwagę zwłaszcza w czasie fotografowania w niskich temperaturach. Wówczas masz na prawdę niewielki wpływ na to kiedy wyładuje Ci się bateria.
- Nie wyłączaj aparatu w czasie zapisu z zdjęć na karcie – np. w sytuacji kiedy masz całkowicie wypełniony bufor aparatu (zdjęcia seryjne, zdjęcia seryjne w RAW-ach) i potrzeba kilku lub kilkunastu sekund, żeby zdjęcia zapisały się na karcie. To, że na wyświetlaczu masz już miniaturki zdjęć wcale nie świadczy, że zdjęcia zostały zapisane na karcie!
- Jeżeli zauważysz awarię – karta nie chce się odczytać – nie formatuj jej, nie kasuj i co najważniejsze – nie zapisuj nowych zdjęć. Po prostu wykorzystaj inne karty, a tę pozostaw, zajmiesz się nią w domu, stosując chociażby oprogramowanie, które Ci polecam.
Co zrobić, gdy ani komputer ani program ZAR nie widzi karty? Użyj programu HDD LLF Low Level Format Tool – po sformatowaniu karty tym programem komputer powinien ją widzieć. Ale odzyskanie z niej danych będzie niemożliwe.
Inne, bezpłatne programy do odzyskiwania zdjęć i danych
(w kolejności największej efektywności, ale to nie jest regułą!):
- Recuva
- EaseUS Data Recovery
- Active@ UNDELETE
- CardRecovery
- PC Inspector File Recovery
- PicaJet Photo Recovery
- MjM Free Photo Recovery
Ile warte były zdjęcia, które dzięki tej stronie udało Ci się odzyskać? 10 zł? 50 zł? 1500 zł? Firmy odzyskujące dane żądają nawet kilku tysięcy złotych za pomoc. Jeśli uważasz, że dzięki mojej publikacji odzyskałeś cenne zdjęcia – przekaż darowiznę w dowolnej kwocie na rozwój mojego serwisu. Wystarczy, że klikniesz i wybierzesz dowolną kwotę. Dziękuję!
…lub kup mi kawę 🙂
…albo i dużą kawę w jakimś tam S-Baxie 🙂