Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym co robicie? Codzienna praca, obowiązki. Wzloty i upadki. Nagrody i kary. Problemy i radości. Czy to ma sens?
Zadałem sobie te pytania gdzieś około 2006 roku. Aż trzy lata zeszło mi, by znaleźć na nie odpowiedzi i – co ważniejsze – podjąć jakieś decyzje. Dziś jestem w zupełnie innym miejscu mojego życia. Bardziej szczęśliwy i bardziej spełniony niż wcześniej. Właśnie dzięki podjętym decyzjom.
Ale nie o mnie ten wpis, a o Sebastião Salgado, który też kiedyś podjął ważną w życiu decyzję. Zdobył tytuł magistra ekonomii na uniwersytecie w São Paulo. Swą karierę “Fotograf Rynsztoków” – jak bywa nazywany – rozpoczął w roku 1970, gdy już jako doktor ekonomii podczas wizyty służbowej w biednej części Afryki zrobił kilka zdjęć. Te pierwsze fotografie, wykonane jedynie do celów prywatnych, pobudziły autora do szerszego zainteresowania się fotografią, a także zagadnieniami nędzy w krajach trzeciego świata.
Salgado nawiązał współpracę z europejską i afrykańską sekcją organizacji World Church Society i przez kilka następnych lat pracował nad projektem Migracje. W roku 1975 nawiązał współpracę z francuską agencją fotograficzną Gamma, a w 1980 dołączył do elitarnego grona agencji Magnum założonej przez Henriego Cartier-Bressona. Od 1994 roku Salgado związany jest z Amazonas Images Press Agency, która ma wyłączność na prezentowanie jego prac.
Poruszane zagadnienia
Sebastião Salgado koncentruje się zawsze na ludzkiej biedzie. Świat, który uwiecznia na kliszy, jest brudny i ponury, a ludzie w nim żyjący – nieszczęśliwi. Jego pierwsze realizacje dotyczą nędzy w krajach trzeciego świata, co zostało pokazane w cyklach takich jak: Migracje, Uchodźcy czy Uncertain Grace, jednak ludzkie cierpienie rejestruje nie tylko w Afryce. Jego prace pokazują robotników we Francji, Rosji, czy na Ukrainie. W 1990 roku pojawił się w Stoczni Gdańskiej. Obecny jest wszędzie tam, gdzie ludzkie życie jest sprowadzone do rynsztoka, bez względu na to, czy to jest w Brazylii, na plantacjach herbaty w Radżastanie czy polach naftowych Kuwejtu. (opis za Wikiepdią)
Ostatnimi laty strefa zainteresowań Sebastião poszerzyła się o działania, których celem jest ochrona przyrody. Zobaczcie ten występ i posłuchajcie co ma do powiedzenia.
Zobacz koniecznie: http://www.amazonasimages.com