Jaki obiektyw, przysłona w góry? Jaki pomysł na zdjęcia w górach? Oto pięć pomysłów na górskie zdjęcia. „W górach jest wszystko, co kocham” – tak nazywa się projekt muzyczny stworzony przez miłośników gór. Gdyby do tego zdania dodać „w fotografii”, bylibyśmy blisko ideału. Dlaczego fotografia górska jest tak fascynująca? Przede wszystkim z powodu zachwycających okoliczności przyrody. Poza tym góry, niezależnie od tego, czy myślimy o suchych jak pieprz kamieniach Bliskiego Wschodu, lesistych Beskidach czy sięgających nieba Himalajach, zawsze budzą wielkie emocje: zachwyt, podziw, strach, uwielbienie, radość, zniechęcenie czy nadzieję. Nikt nie przechodzi obok nich obojętnie. Zastanawiając się nad fotografią górską, weź pod uwagę właśnie te dwa powody i spróbuj pomyśleć o zdjęciu jak o obrazie, który ma za zadanie pokazać przyrodę i emocje z nią związane.

Fotografia górska to pasja dla cierpliwych i wytrenowanych – nie da się uprawiać jej „przy okazji”. Kluczem do sukcesu jest odnalezienie właściwego pleneru. Góry najpiękniej wyglądają o poranku i przed zachodem słońca, a najlepsze widoki kryją się w ich wnętrzu – w miejscach, do których musisz dojść pieszo, taszcząc na plecach cały fotograficzny dobytek (pamiętaj o dobraniu odpowiedniego plecaka, w którym zmieścisz aparat i wszystkie akcesoria). Planowanie takiej ekspedycji zacznij od śledzenia map topograficznych i lokalizacji miejsc widokowych (szczyty, przełęcze). Przydatne będą także aplikacje komputerowe czy komórkowe pokazujące „ruch” Słońca po niebie – dzięki nim łatwo sprawdzisz, kiedy w danym miejscu będzie światło. Ułatwi Ci to wybór odpowiedniego pleneru. Wielokrotnie jednak będziesz musiał czekać na odpowiednią pogodę albo wracać w to samo miejsce. A w przypadku fotografii górskiej „odpowiednia pogoda” to nie tylko błękit nieba, lecz także ekstremalne warunki: deszcz, burza czy mgła. Na takie zjawiska warto polować, bo to dzięki nim niektóre zdjęcia tak Ci się podobają – powstały w czasie, kiedy zwykły śmiertelnik siedzi w domu i marzy o słońcu i bezchmurnym niebie.

A jaki aparat i obiektyw nadaje się do fotografii górskiej? W zasadzie każdy. Najczęściej jednak używa się szerokokątnych obiektywów i wysokich numerycznie wartości przysłony (f/11 i więcej). Na pewno przyda się też statyw. Zwłaszcza jeśli planujesz dłuższe czasy naświetlania i fotografowanie przy trudnym (ciemno, ciemno, szaro) świetle. W takich sytuacjach pamiętaj o wężyku spustowym lub samowyzwalaczu, bo łatwo o poruszenie zdjęcia. Poniżej resume tego co każdy, wybierający się w góry fotograf wiedzieć powinien czyli poradnik dla tych, którzy chcieliby zacząć przygodę z fotografowaniem w górach:

Pięć kroków do udanego zdjęcia:

1. Poluj na zjawiska pogodowe i pory roku


Twoim fotograficznym sprzymierzeńcem będą wszelkie nietypowe i rzadkie zjawiska. Piękne zdjęcia uda Ci się zrobić, gdy w dolinie górskiej zalegać będą zwały chmur, a Ty, stając nad nimi, na przełęczy lub na szczycie, uwiecznisz ten widok w blasku słońca. Ciekawym pomysłem jest wracanie w to samo miejsce i fotografowanie o różnych porach dnia albo roku. Masz wówczas szansę na stworzenie ciekawego cyklu. Również wschody i zachody słońca – banalne nad morzem – w górach zyskują na dramatyczności. Zmierz się z nimi!

2. Pamiętaj o planowaniu planów

_PTR4756
Fotograficznych, rzecz jasna. Robienie zdjęć górskich wymaga bardzo starannego ułożenia planów: pierwszego – mocnego, drugiego i trzeciego – jako tła. Kolory, mgły, chmury i kształty gór to Twoi sprzymierzeńcy. Pamiętaj o kadrowaniu – dziel kadr horyzontem w jednej trzeciej jego wysokości u góry lub na dole, nie na pół. Staraj się wybierać miejsca, z których masz szansę stanąć nieco wyżej – tak aby przestrzeń przed Tobą zyskała na głębi i by plany w mniejszym stopniu nakładały się na siebie. Duże kontrasty pomiędzy bardzo jasnym niebem a zacienionymi dolinami możesz nieco zredukować, używając neutralnych, szarych filtrów połówkowych. Fotografuj na wysokich wartościach przysłony (11, 16) ale nie największych możliwych dla danego obiektywu.

3. Buduj konteksty
_PTR4266-2

_PTR0928-3

Góry to nie tylko szczyty, ściany i przełęcze. To także potoki, strzeliste drzewa, omszałe głazy, ludzie i zwierzęta. Próbuj budować ujęcia, które pokażą przyrodniczą różnorodność gór. Wykorzystuj triki – odbicia w górskich jeziorach, ruch wody czy chmur – używaj neutralnych szarych filtrów do wydłużania czasów ekspozycji i przy dużej ilości światła – rejestrowania ruchu (wody, chmur, liści).

4. Fotografuj na krawędzi

_PTR5024-2

NEP003-2
I absolutnie nie chodzi o to, byś narażał życie! Jeśli uda Ci się uwiecznić sylwetki ludzi na krawędzi – na grani, na przełęczy, „wyjętych” z tła (zrobisz to długą ogniskową i odpowiednio małą głębią ostrości) – zyskasz bardzo widowiskowe i pełne dynamiki zdjęcia. A jeśli już o krawędzi mowa: najbardziej oryginalną fotografię górską uprawiają ci, którzy potrafią wspiąć się z liną i dotrzeć do miejsc, z których rozpościera się oryginalny widok. Do tego jednak niezbędne są profesjonalne kursy wspinaczkowe. Bezpieczeństwo przede wszystkim, zdjęcia dopiero potem.

5. Planuj górskie ekspedycje

_PTR4563

Odpowiednia mapa, kompas i GPS to narzędzia, które jeszcze przed wyjściem w teren pomogą Ci zorientować się, jak biegną doliny i pasma górskie oraz jaką ekspozycję mają ściany i szczyty. Wszystko po to, abyś mógł wybrać odpowiednią porę dnia i fotografować wtedy, gdy najciekawsze miejsca są pięknie oświetlone porannym czy popołudniowym słońcem. I pamiętaj: zawsze informuj rodzinę czy służby górskie, dokąd się wybierasz i kiedy planujesz wrócić. No i miej ze sobą naładowany telefon komórkowy. Z górami nie ma żartów.

Górski zestaw sprzętowy, czyli co zabrać?

Nikon D610 | Fotograf w podróży

Aparat: taki, który pozwoli Ci odwzorować szczegóły w wysokiej jakości, fotografować w złych czy też słabych warunkach oświetleniowych, da zabezpieczenie przed wilgocią, i pozwoli zamontować różne obiektywy. Np. Nikon D610 (sprawdź ceny, kliknij)

 

 

samyang_920_2-8_14_mm_Nikon_AE[1]Obiektyw: Jeśli jeden – najlepiej zoom, pozwalający na nieco szersze spojrzenie: ogniskowa 17-55 mm będzie wystarczająco uniwersalna (wartości dla pełnej klatki np. Nikonów z oznaczeniem FX, dla aparatów z niepełną klatką  – DX będą to np. 12-24 mm).  Przyda się także coś dłuższego, do zbliżeń i zdjęć “na krawędzi” – zoom 80-200 mm + telekonwerter pozwalający nieco niższym kosztem “wydłużyć” obiektyw do np. 300 mm. Jeśli ktoś miałby ochotę zakupić obiektyw stałoogniskowy to Samyang 14 mm będzie dobrym wyborem – jest dość tani i oferuje świetną jakość optyczną zdjęć. (sprawdź ceny, kliknij)

Fotopro MGA-584Statyw: fotografia górska = używanie statywu. I w zasadzie lepiej tego równania nie zmieniać. Statyw daje zarówno stabilizację, jak i zwalnia proces fotografowania (a to zawsze odbija się dobrze na zdjęciach, bo wolniej znaczy z myśleniem, a szybko – nie zawsze…) i co najważniejsze pozwala na używanie krótkich czasów, wysokich przysłon i niskich czułości. Oczywiście nie namawiam na używanie statywu w czasie zaawansowanych wędrówek z elementami wspinaczki. Jaki statyw? Ciężki – niestety lekki się nie sprawdzi. Przede wszystkim taki, który ma odpowiednią nośność – czyli jest w stanie udźwignąć aparat z najcięższym obiektywem i na dodatek zostawia nieco marginesu. I wystarczająco wysoki by na rozstawionych nogach statywu aparat znajdował się na wysokości wzroku. Wszyscy polecają Manfrotto (sam używam), ale ja polecę model FotoPro MGA-584 – jest znacznie tańszy i ma funkcję monopodu. (sprawdź ceny, kliknij)

xpro3[1]Filtry: na pewno filtr polaryzacyjny i zestaw filtrów szarych neutralnych (pełny szary, połówka szara) wraz z holderem. Do tego filtr UV, który staram się ściągać przed samym fotografowaniem (stanowi wyłącznie zabezpieczenie szkła soczewki obiektywu).  Ja używam filtrów szarych i połówkowych serii Z-PRO COKIN (sprawdź ceny, kliknij) i filtrów polaryzacyjnych B+W SLIM CIRC POL MRC (sprawdź ceny, kliknij).

 

 

RoverPro_45L_tripod_closedPlecak: wygodny, wygodny i jeszcze raz wygodny. Najlepiej taki, którzy z definicji nadaje się do górskich wędrówek z aparatem i statywem. Z ostatnio testowanych polecam ci Lowepro Rover Pro 45L AW (sprawdź ceny, kliknij) – świetny na weekend w górach. Przydatnym może się okazać Toploader 75 AW od Lowepro (sprawdź ceny, kliknij.

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.