Co zwiedzać, co oglądać i co fotografować w Jordanii? Oto moja lista miejsc i atrakcji, które warto odwiedzić. 

“Droga Redakcjo, poradźcie – dokąd pojechać na tydzień, na zdjęcia, do Jordanii? Wasz czytelnik Stefan.”

Drogi Stefanie. Dziękujemy za przesłany listel oraz pytanie. Słusznie prawisz zastanawiając się nad tygodniowym wyjazdem do Jordanii. Minimum tygodniowym… A już zupełnie poważnie: Jordania to fotograficzna mekka, bez ściemy. Po pierwsze jest dość małym krajem i wszystkie, fotograficzne miejscówki są dość blisko siebie. Po drugie – znajdzie tu coś dla siebie każdy fotografujący: streetowiec, portrecista, miłośnik krajobrazów i reportażysta. I to wystarczy. A jeśli dodamy do tego fakt, że ludzie są bardzo przyjaźni, a ceny jakoś nie zwalają z nóg – czego chcieć więcej?

Od słów do czynów. Poniżej mój ranking miejsc, w których koniecznie warto być z aparatem. Zapewne ktoś inny dopisze kolejne – i dobrze, zachęcam do komentowania pod wpisem. Ale program poniżej to absolutne minimum i – moim zdaniem – miejsca, które są szczególnie warte odwiedzenia z aparatem. Co roku jeżdżę tu prowadzić warsztaty fotograficzne. Jeśli więc ktoś byłby zainteresowany – zapraszam do kontaktu. Więcej o warsztatach – tutaj.

1. Pustynia Wadi Rum

Najpiękniejsza pustynia na świecie. I piszę to z pełną odpowiedzialnością. A widziałem ich już wiele, uwierzcie. Idealne miejsce zarówno na jednodniowy wypad jak i wielodniowe włóczenie się z Beduinami. Przyjechać tu można zarówno na wyszukiwanie miejsc z najpiękniejszymi wschodami i zachodami słońca – najlepiej wdrapać się na skałę i tam wyczekiwać odpowiedniej chwili, jak i na przejażdżki na wielbłądach albo terenówkach. Coś dla każdego. A jeśli macie dobre układy, przewoźnicy zabiorą Was do Beduinów, mieszkających w namiotach na skraju pustyni. Reportaż plus krajobrazy – tu uda Wam się tu zrealizować.

 

 

_PTR9440

_PTR9390

_PTR5024

 

_PTR5182

 

_PTR4978

Jordania, pustynia Wadi Rum

2. Morze Martwe

Każdy je zna, każdy wie jak wygląda. Dla mnie – świetne miejsce na ciekawe, bo nietuzinkowe zdjęcia. Wykonałem tu mnóstwo fotografii, z których kilka szczególnie mi się podoba. Przed zachodem słońca, gdy światło jest cudne, a sylwetki kąpiących się wspaniale oświetlone. Spróbujcie. To idealne miejsce na reportaż i oryginalne portrety.

_PTR4733

_PTR4739

_PTR4750
3. Petra

Cud nad cudy, mógłbym ty spędzić tygodnie. Petra jest do bólu turystyczna, ale… No właśnie. Wystarczy odrobina wysiłku i można wyjść wyżej, ponad Siq i dolinę, i trafić do miejsc niesamowitych – tam, gdzie znudzeni i zmęczeni upałem turyści nie dochodzą. W tym nabatejskim mieście czai się wiele tematów: i krajobrazowych i reporterskich. Znajdą tu coś dla siebie i ci, którzy kochają się w formie: kolorowe ściany grot i kaplic to idealne miejsca do uprawiania bardziej konceptualnej fotografii.

_PTR4523

 

_PTR4431

_PTR4480

 

4. Amman

Cóż, paradoksalnie w Ammanie, stolicy Jordanii nie ma szczególnie ciekawych, fotograficznie miejsc. W efekcie turystów tu naprawdę mało. I to największy plus miasta: z aparatem w dłoni podąża się uliczkami łatwo i bezproblemowo. Ludzie są ciekawi fotografa nie mniej niż on sam ludzi. Amman jest świetnym miejscem na reportaż miejski i portrety. A te przychodzą z łatwością.

_PTR8145

 

_PTR8131

Jordania, Amman, Piotr Trybalski

Jordania, Amman, Piotr Trybalski

5. Wadi Mujib

Wadi Mujib to rzeka, dolina i rezerwat, ale w szczególności słynny kanion, zlokalizowany przy drodze prowadzącej wzdłuż Morza Martwego. Cóż, kolejny, punkt obowiązkowy. Trasa w górę rzeki  – idzie się w wodzie – jest fascynujące, a miejsce idealne na zdjęcia “adventure”. Warto wyposażyć się w wodoszczelny pokrowiec na aparat lub transportować sprzęt w wodoszczelnym plecaku, np. od Lowepro (o, tutaj). Zaraz po wejściu do kanionu zaczyna nas otaczać świat pięknych faktur, kolorów, kształtów. Momentami miałem skojarzenia z Antelope Canyon w USA!

_PTR8487

6. Dżarasz

Bóg mi świadkiem, nie przepadam za ruinami. Ale tutaj buzia cieszy mi się od ucha do ucha! Wspaniałe formy, świetnie zachowany teatr rzymski, wspaniała owalne forum… Brak słów. W tym liczącym ok. 2,5 tys lat, jednym z najlepiej zachowanych rzymskich, starożytnych miast spędzić na zdjęciach można dobre kilka godzin.

Jordania

_PTR8174

_PTR8204-2

_PTR8190

Jordania, Piotr Trybalski

Jordania, Piotr Trybalski

 

Nieco praktycznych rad:

  • Planując pobyt w Petrze polecam noclegi w Wadi Mussa, cena od 20 USD za dwójkę (sprawdź)
  • W Ammanie jest mnóstwo tanich hotelików w samym centrum miasta. Arab Tower Hotel za 35 usd/dwójka ma świetną opinię i restaurację z widokiem na Teatr Rzymski. (sprawdź)
  • Na wyprawę na Wadi Ram najlepiej wybrać się z Zedanem Al-Zalabieh do jego Bedouin Meditation Camp – w cenie wikt, opierunek, transport, dobre wibracje. Dobrze mówi po angielsku.
  • Poruszanie się po Jordanii – najlepiej wynająć busa (grupa) lub taksówkę. Można korzystać z lokalnego transportu – busy z głównych i do głównych miast. Bus z Ammanu do Wadi Musa to ok. 2.5 JD (czyli ok. 13 zł) – wyjeżdża gdy się zapełni. Taksówka na te samej trasie ok. 40 JD czyli ok. 200 zł.
  • Z jedzeniem nie ma kłopotu – knajpek jest mnóstwo, dobra, arabska kuchnia może zachwycić. Ceny trzeba liczyć tak jak w średniej restauracji w Polsce – ok. 10-20 USD na dzień.
  • Dolot do Jordanii – najtaniej przez Izrael (jak się ma czas do poświęcenia na granicę z Jordanią, może to zająć nawet 6h w jedną stronę) – Wizzair do Tel Awiwu lata od ok. 300 zł w obie strony.
  • Kiedy jechać? Optymalnie jesienią lub wiosną. Lata są zabójczo upalne. A zimy mogą być mroźne.
  • Czy w Jordanii jest bezpiecznie? – Tak, jest bezpiecznie.
  • Warsztaty fotograficzne w Jordanii – czekają na tych, którzy chcą pojechać ze mną i prócz zwiedzania podnieść swoje umiejętności. Co roku na przełomie kwietnia maja lub w maju. Szczegóły tutaj

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.