…a wśród nich moja fotografia, wyróżniona w kategorii “Ludzie”. Chyba zacznę wysyłać zdjęcia na konkursy!

Kolejna edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic rozstrzygnięta. Jurorzy pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego wyłonili zwycięzców 8. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego. GRAND PRIX tegorocznego konkursu zdobył Arkadiusz  Makowski – za fotografię „Elvis”. Nagrodzone zdjęcia opublikowane zostaną na łamach listopadowego wydania miesięcznika. Wręczenie statuetek odbyło się podczas uroczystej gali 29 października br.

Uwieńczeniem konkursu będzie road show wystawy fotograficznej prezentującej najlepsze zdjęcia spośród nagrodzonych w dotychczasowych edycjach Konkursu. Wystawa, którą otworzy Martyna Wojciechowska będzie obecna w pięciu miastach Polski.

Tysiące uczestników tegorocznego konkursu pełnych wiary we własne fotograficzne umiejętności postanowiło zaprezentować swoje prace. Jury pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego, w składzie: Piotr Andrews, Wojciech Franus, Witold Jaworski, Tomasz Lazar, Grzegorz Leśniewski, Rafał Olejniczak, Wiktor Sobolewski i Martyna Wojciechowska, miało twardy orzech do zgryzienia i jak zwykle toczyło zażarte dyskusje.

Ich efektem było przyznanie 1. miejsca oraz wyróżnień w pięciu kategoriach: ludzie, krajobraz, zwierzęta, fotoreportaż oraz w kategorii specjalnej Partnera konkursu
firmy PZU – „Życie na 100%”.

Poza publikacją zwycięskich fotografii na łamach magazynu National Geographic Polska
na laureatów czekają nagrody w postaci wysokiej klasy sprzętu fotograficznego ufundowanego przez firmy NIKON i EPSON.

Laureaci 8. Wielkiego Konkursu Fotograficznego

GRAND PRIX

Arkadiusz Makowski : Elvis.

„W centrum niczego. Estrada, światła i orgia barw, czyli nie zostało nic. Głuchy, ślepy, naćpany, chory świat kończył się gdzieś w międzyczasie. Brawura i bycie na topie, wzloty, fanfary, klepanie po ramieniu – po co to? Przecież nikt już nie pamięta tej chwili… Fotografia powstała późnym wieczorem. Było cicho i chłodno, byliśmy tylko ja i Elvis, czyli łowik. Wyglądał staro. Zmęczony, ledwo się poruszał, mimo iż jupitery nadal świeciły, a scena był jakby nowa. Coś przemija, a coś zostaje. Elvisem bywa każdy.”

 

KATEGORIA: FOTOREPORTAŻ

Pierwsze Miejsce

Mariusz Smiejek: Walka o tożsamość – nowe pokolenie w Irlandii Połnocnej.

„Choć konflikt w Belfaście skończył się w 1998 r., rząd brytyjski i Unia Europejska wciąż pompują tam miliony funtów, by utrzymać pokój, a to nie jest łatwe. Pilnują go bowiem byli i obecni członkowie organizacji paramilitarnych, zarówno katolików, jak i protestantów, którzy sami siebie nazywają, community workers, „pracownikami społecznościowymi”. W XXI w. w Europie wciąż stawiane są pytania o tożsamość. Tak jak tutaj. Czy mieszkańcy Irlandii Północnej są Brytyjczykami, Irlandczykami czy Północnoirlandczykami?”

  

Wyróżnienie

Aneta Ludwig: Istanbul – City on the Edge

„Stambuł to metropolia pozornie podobna do wielu innych w Europie, nie bardziej egzotyczna od zakątków Berlina czy Paryża. A jednak jest to miasto odmienne, stojące na granicy dwóch światów, gdzie za najbliższym załomem ukazać się może surowość meczetu złamana frywolnością stroju śmiejącej się beztrosko dziewczyny dalekiej od pomysłu włożenia burki. Takim chciałam to miasto pokazać: spójnym w sprzecznościach jego historii i dnia dzisiejszego, rozłożonym na granicy europejskości i azjatyckości, światła i cienia, ciszy i krzyku.”

 

Wyróżnienie

Paweł Łączny: Kirgizi, ludzie stepu

„Kirgizi to koczowniczy lud pasterski, w dużej mierze nadal kultywujący kulturę i tradycje swoich przodków. Choć w kraju widoczne są wpływy nowoczesności, nie determinują one ich życia codziennego związanego z naturą i od niej zależnego.”

 

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.