Kuba wzbudza zachwyt, przyciąga, uzależnia. Kusi przede wszystkim niesamowitą uprzejmością zwykłych, szarych obywateli, obłędnymi barwami, cudowna przyrodą.

Trzeba jednak mieć świadomość tego, że poruszamy się w swoistym “Big Brotherze”, w którym wszystko jest z góry ustalone, po części wyreżyserowane i niekiedy tak irracjonalne jak scenariusz filmu, dramatu i momentami komedii.

Niestety, po świetności Kuby okresu powojennego pozostały wyłącznie zdjęcia i czarno-białe filmy. Kraj przypomina walącą się ruinę z całymi dzielnicami domów – widm, w których jak kto potrafi, niewyobrażalnie zagnieżdżone żyją całe rodziny, czekając na cud. Bo tylko cud jest w stanie podnieść Kubę z ruiny, do której doprowadziły ją rządy rodziny Castro. Po co więc tu jechać? Chociażby po to aby poszukać miejsc, ludzi i historii, których na pewno nie spotka się w żadnym innym miejscu. I to jest dla mnie wystarczający argument. Kuba jest nieporównywalna do żadnego innego kraju. W wielu miejscach – jak chociażby w starej części Havany czy Trinidadzie zachowało się mnóstwo perełek kolonialnej zabudowy. Osobnym tematem wyjazdu fotograficznego są ludzie. Takiej plejady twarzy, charakterów, opowiadanych historii ciężko raczej nie znajdziecie w innym miejscu. Dlatego warto przyjechać tu na zdjęcia!

Zapraszam na WARSZTATY FOTOGRAFICZNE NA KUBIE – czerwiec. Więcej informacji tutaj. Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco.

 

_PTR1524

_PTR1811

_PTR2200

_PTR4598

_PTR4636

_PTR5206

_PTR0254

_PTR0282

_PTR0133

 

_PTR4505

_PTR0192

_PTR0865

 

_PTR5136

_PTR2076

_PTR2822

_PTR3560

_PTR4369

_PTR4796

_PTR9818

_PTR0717

_PTR1628

_PTR1488

_PTR0808

_PTR1044

 

Trzeba się śpieszyć. Kuba każdego roku zmienia się. Reżim ewidentnie odpuszcza. Jaki będzie tego efekt – jak wszędzie: wzrost przestępczości, materialistyczne podejście do życia mieszkańców, upodobnienie się kraju do innych karaibskich republik. Czy to dobrze? Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy kto odwiedzi Kubę.


Pokaż Kuba – w kraju Fidela – Fotograf w podróży na większej mapie

Informacje praktyczne:

  • Kiedy jechać: Pomiędzy czerwcem a listopad Kubę mogą odwiedzić huragany. Mimo to czas może się okazać całkiem dobry do odwiedzenia kraju. Jest mniej turystów i nieco taniej. Chociaż gorąco i wilgotno. W okresie od listopada do marca najwięcej turystów odwiedza wyspę. Ma to swoje minusy.
  • Koszt wyjazdu: Lot można kupić już za 2,2 tys zł (z Berlina lub Londynu, przez Amsterdam lub Paryż), z Polski ok. 2,8 tys zł. Dniówka na Kubie to ok. 40 – 50 euro (spanie, 3 x jedzenie).
  • Czas trwania: Minimum 2 tygodnie
  • Jak się poruszać: Podstawa poruszania się po Kubie to wynajęty samochód.  Koszt auta np. Hyunday Accent – ok. 60-80 Euro dziennie. Paliwo w cenie ok. 1,1 euro. Wynająć najlepiej w dobrych hotelu – np. Havana Libre w Havanie.
  • Bezpieczeństwo fotografa : Uważam, że kraj jest dość bezpieczny. Po części na pewno z tego powodu, że brat Fidela, Raul, postawił milicjantów na każdym rogu. Należy zachować normalne, zdrowe środki ostrożności. Z doniesień podróżników wiem, że trzeba uważać na pozostawiony bagaż i kontrole drogowe (w tym także policyjne). Nie rozstawać się z cennymi rzeczami podczas przemieszczania się środkami komunikacji państwowej lub prywatnej. Nocne spacery po Havanie ze sprzętem fotograficznym i we własnym towarzystwie nie są dobrym pomysłem.
  • Nastawienie mieszkańców: Kuba to kraj szczęśliwych, uśmiechniętych i pomocnych ludzi – niezależnie czy śmiech jest przez łzy, a szczęście to próba zrobienia dobrej miny do złej gry. Fotografuje się bardzo przyjemnie. Kubańczycy wiążą koniec z końcem. Czasem przychodzi im to trudno, dlatego nie ma co się dziwić, że często będą chcieli na nas, turystach zarobić. Nie walcz o kilka CUC-ów, nie warto.
  • Co fotografować: Havana, Trynidad, Remedios – to przede wszystkim architektura, motoryzacja – jedno i drugie mocno nadgryzione zębem czasu. Vinales czy góry – to piękne, cudowne krajobrazy. No i ludzie – na polach tytoniu, kawy. W kacjendach, fabrykach cygar czy po prostu na ulicy. Kuba to jeden z najbardziej przyjaznych fotografującym podróżnikom krajów.
  • Kiedy fotografować: Przez cały dzień.
  • Strona WWW: http://wikitravel.org/en/Cuba