Zapraszamy na Fotograficzny Koniec Lata – plenerowy piknik i nieformalne wydarzenie dla fotografujących i miłośników fotografii i podróży, związanych z grupą Fotografowanie w Podróży. Tematem spotkania będzie “Granica”, organizatorem pikniku jest Fundacja Czuła Stodoła i Akademia Fotografa w Podróży.

Widzimy się już w sobotę 27 sierpnia 2022 roku w Czułej Stodole w Płazie (pomiędzy Krakowem i Katowicami, niedaleko Chrzanowa), w starym sadzie w sąsiedztwie stuletniej stodoły – tutaj odbędą się spotkania i pokazy oraz warsztaty fotograficzne. 

Impreza wystartuje w Czułej Stodole ok. godziny 12.00, zakończy się nocą, ale i będzie miała swój drugi oddech w niedzielę 28 sierpnia w Krakowie. W programie przewidujemy m.in:

Pokazy, opowieści i projekcje:

“Byłem w Ukrainie” – Agata Kaputa, Bartłomiej Jaśko. Jak wygląda Ukraina ogarnięta wojną? Jak żyją ludzie, którym w jednej chwili zawaliło się życie? Dwójka fotografów – dokumentalistów:  Agata Kaputa i Bartłomiej Jaśko ruszyli do Ukrainy, przywieźli zdjęcia i osobiste opowieści, którymi podzielą się z uczestnikami spotkania.

“Daleko – blisko czyli bez drutów między blachą i szmatą” – Piotr Kłeczek. A co wtedy, gdy próg własnego domu stanowi granicę? Piotr Kłeczek to poeta, muzyk (Klub Pod Jaszczurami) ale i fotograf, który od lat zaskakuje szerokie grono odbiorców fotografiami z regionu ziemi chrzanowskiej, na których widnieją pasma Tatr i Beskidów. Specjalizuje się w tak zwanej “long distance photography” i właśnie fotografie daleka, ale z odległości nie przekraczającej umownej granicy regionu zagoszczą w czasie pokazu. Autor zdradzi tajniki warsztatu, opowie jak uprawia się ten rodzaj fotografii krajobrazowej.

“Czekając na śnieg w Hawanie” – Piotr Trybalski. Ponad 3700 km długości liczy granica Kuby. To jednocześnie linia brzegowa kraju, który dla jednych jest wymarzonym miejscem do życia, dla innych granicą życia nie do przekroczenia. Czekając na…” to reporterska opowieść o ludziach żyjących z dala od turystycznych atrakcji, ale i historie z turystycznego centrum, znad lad sklepów raczkującego kapitalizmu i z pokładu tratw płynących do Miami, to opowieści o zwykłych ludziach z ulicy i tych, którzy na Kubie zbijają majątki.

“Fotografowanie w podróży” – pokaz najlepszych fotografii fotografek i fotografów z grupy “Fotografowanie w podróży” i tych związanych z Akademią Fotografa w Podróży.

Film dokumentalny o fotografii – niespodzianka.

 

Warsztaty fotograficzne:

– Od pomysłu do zdjęć – warsztat fotografa – podróżnika.  Jak powstają podróżnicze reportaże? Skąd brać tematy? Jak wygląda przygotowanie fotografa do zdjęć i proces fotografowania? Z jakimi problemami spotyka się fotograf i jak je rozwiązuje? Na bazie fotograficznych reportaży i esejów m.in. z Norwegii, Turcji, Nepalu i Mali i Polski pochylimy się nad zagadnieniem opowiadania historii za pomocą fotografii.

– Jak fotografować nocne niebo? Praktyczne zajęcia fotograficzne, których celem będzie nauka techniki nocnej fotografii, prowadzący zaprezentują praktyczne metody fotografowania m.in. gwiazd, Drogi Mlecznej i technikę “star trails” – fotografowanie ścieżek gwiazd.

– Foto-budka czyli błyskiem w plenerze. Jak fotografować – portretować –  w plenerze z wykorzystaniem lampy błyskowej? Jak skonfigurować sprzęt? Jak wykorzystać technikę HSS? Praktyczne warsztaty wraz z możliwością fotografowania, ale i bycia sfotografowanym. Jeśli ktoś posiada lampę błyskową – proszę zabrać, będą modyfikatory do wykorzystania i własnych wprawek błyskowych.

“Tatry z Płazy” – jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, w niedzielę rano udamy się fotografować na punkt widokowy “pod krzyżem”, skąd rozpościera się widok na Tatry.

– “Zobacz: Brytania” – na niedzielę 28 sierpnia planujemy wspólny wypad do Krakowa i oprowadzanie po wystawie brytyjskiej fotografii dokumentalnej z lat 1963 – 2020, po raz pierwszy w tak dużym wyborze prezentowanej poza Wielką Brytanią.  Spotykamy się o godzinie 14.00 w Muzeum Fotografii w Krakowie, ul. Rakowicka 22A, 31-510 Kraków. Wejście na wystawę jest biletowane, bilety dostępne w kasie muzeum, na miejscu.

 

Dodatkowo, planujemy w sobotę:

 

 • Dobre jedzenie i picie oraz coś na deser
 • Długie rozmowy o fotografii i podróżach
 • Konsumpcję papierówek prosto z drzewa
 • Koce na trawie i hamaki do rozkoszowania się sielską okolicą
 • Wieczorne ognisko integracyjne z pieczeniem kiełbasek (także wegańskich)

 

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Dojazd:

Czuła Stodoła znajduje się w Płazie ok. 44 km z Krakowa i tyle samo z Katowic, niedaleko Chrzanowa, przy ulicy Siemota 2e. Dojechać optymalnie samochodem, można też busem z Krakowa do Płazy (z Dworca Głównego), pociągiem do Trzebini i dalej rowerem (11 km)

 

Zakwaterowanie:

Można też rezerwować zakwaterowanie w okolicy:

 • BOLĘCIŃSKIE ZACISZE, ul. Zakopiańska, 32-540 Bolęcin (domki holenderskie, najlepiej w 4-5 osób)
  Domek gościnny przy Stajni Black&White, Zielona 8, 32-551 Olszyny (podobnie – dla 4-5 osób)
  Park Apartamenty Chrzanów, Oświęcimska 9a, 32-500 Chrzanów 
 • i jeszcze kilka w Trzebini, Chrzanowie, Zatorze (najlepiej przez Booking.com)

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

 Sobota, 27 sierpnia 2022

 • od godziny 12.00 – otwarcie bram czyli zaczynamy się schodzić w Czułej Stodole, czas na zrywanie papierówek z drzew i spokojne bujanie w hamaku
 • godz. 13.00 – 14.00 – otwarcie pikniku, prezentacja najlepszych fotografii z podróży grupy “Fotografowanie w podróży”
 • godz. 14.00 – 15.00 – warsztaty “Od pomysłu do zdjęć – warsztat fotografa – podróżnika” – Piotr  Trybalski
 • godz. 15.00 – 17.30 – warsztaty fotografowania nocnego nieba, warsztaty fotografowania z lampą błyskową w plenerze, sesja fotograficzna.
 • godz. 18.00 – 19.00 – pokaz i spotkanie z autorem fotografii “Daleko – blisko czyli bez drutów między blachą i szmatą” – Piotr Kłeczek
 • godz. 19.00 – 20.00 – pokaz i spotkanie “Czekając na śnieg w Hawanie”, Piotr Trybalski
 • godz. 20.00 – 21.00 – pokaz i spotkanie “Byłem w Ukrainie” – Agata Kaputa i Bartłomiej Jaśko
 • godz. 21.00 – pokaz filmu, niespodzianki
 • Po filmie – ognisko, dyskusje etc.
 • Ok. Godz. 01.00 – fotografujemy nocne niebo (jeśli aura pozwoli)

 

Niedziela, 28 sierpnia 2022

 

 • godz. 9.00 – “Tatry z Płazy” – fotografujemy Tatry z wzgórza nad Płazą (jeśli aura pozwoli)
 • godz. 14.00 – “Zobacz: Brytania” – wspólne wyjście do Muzeum Fotografii w Krakowie, ul. Rakowicka 22A, 31-510 Kraków. Wejście na wystawę jest biletowane, bilety dostępne w kasie muzeum, na miejscu.

 

Zapraszamy!

Dorota Kouba (Fundacja Czuła Stodoła)

Piotr Trybalski (Akademia Fotografa w Podróży)

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.