Jeśli ktoś szuka bezpłatnego programu do edycji zdjęć, który potrafi wiele, alternatywy dla Lightrooma – oto jest. Także na Windowsa. 

Cóż, twórcy Adobe Lightroom powinni całkiem poważnie pomyśleć o przyszłości. Oto bowiem rodzi się konkurencja na PC, która może okazać się lepsza od okopanego pośród edytujących zdjęcia fotografów programu. Darktable przypomina Lightrooma, w zasadzie posiłkuje się taką samą metodologią “suwaczkową”. To także program do niedegradującej (jak Photoshop) edycji zdjęć. Do tego bezpłatny. Wprawdzie interface nie jest aż tak przejrzyste i intuicyjne, ale daje radę. Sam właśnie testuje możliwości i porównuje z Lightroomem. Podobny. 

ZAPISY na weekendowewarsztaty edycji zdjęć w Adobe Lightroom – sprawdź najbliższe terminy

Co ważne – Darktable WCZYTUJE ustawienia edycyjne Lightrooma, zapisane w postaci plików XMP. Wystarczy wygenerować taki plik i już, pogram czyta go przy imporcie RAW-a (musi być w tym samym folderze). Więcej odpowiedzi na pytanie czy Darktable jest kompatybilny z Lightroomem – tutaj. 

Nad wszystkimi funkcjami nie będę się rozwodził, wystarczy kliknąć i poczytać co potrafi program DarktableZaś lista kompatybilnych aparatów i funkcji tutaj

Zachęcam do bezpłatnego ściągnięcia i testowania. Darktable na Windows Linuxa oraz na Mac-a można ściągnąć tutaj

 

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.