Województwo podlaskie to bez wątpienia jeden z najciekawszych regionów polski. Atrakcyjny przyrodniczo i kulturowo; łączy w sobie mieszankę wyznań religijnych i krajobrazów.
Mało rozwinięty przemysłowo – stanowi prawdziwą gratkę dla fotografów przyrody i to zarówno tych co łowią krajobrazy jaki – zupełnie bezkrwawo – licznie reprezentowaną faunę, zamieszkującą podlaskie lasy, bagna i okolice jezior.
Poniżej moja propozycja na spędzenie weekendu, a może i dłużej w podlaskich okolicznościach przyrody.

Otwarte okiennice

Nie bez powodu Podlasie słynie ze swej gościnności. W Krainie Otwartych Okiennic, na szlaku wiodącym przez Trześciankę, Soce i Puchły czekają na Ciebie perełki podlaskiej architektury. Warto wybrać się i z perspektywy roweru lub spacerkiem spróbować zarejestrować to co za jakiś czas wyląduje zapewne w skansenie.

4702873085_78eb168936_b[1]

(c) http://www.poland.gov.pl/

Żywe prawosławie

Żywe bo pełne uniesień i prawdziwej wiary. Wypełnione dźwiękami cerkiewnych śpiewów i świec. Mój sierpniowy pobyt na Świętej Górze Grabarce będę pamiętał do końca życia. Noc pośród krzyży, świec i rozmodlonych była magiczna. Poważnie. A jeśli wpadniesz po Wielkanocą to nie zapomnij zaglądnąć na doroczne Prowody – prawosławne Zaduszki –  kiedy to świąteczna celebracja przenosi się na cmentarze. _PTR2193

Podlasie z powietrza

Loty balonem to rewelacyjny sposób na zupełnie inne spojrzenie na Podlasie. Inna perspektywa to świetny pomysł na przygotowanie nieco innych (od wszystkich) zdjęć i wzbogacenie fotograficznej opowieści.

Loty widokowe na Podlasiu

(c) http://www.lotybalonem.benkowski.pl

 

Biebrza i Bagna Biebrzańskie

Obok Puszczy Białowieskiej, pradolina Biebrzy to mekka fotografów przyrody! Są tu i łosie i bociany, niesamowite wschody słońca z parującymi akwenami i malownicze zachody z ogniskiem i namiotem w tle. Idealny pomysł na aktywny tydzień w kajaku. A na wodzie… wszystko może się wydarzyć 🙂

6001912706_26b7b3eab4_b[1]

(C) Flickr/Joost

 

Gdzie szukać inspiracji:

http://www.atrakcjepodlasia.pl/

http://www.lotybalonem.benkowski.pl

http://www.turystyka.wrotapodlasia.pl

Gdzie spać i odpoczywać:

W okolicach Leśnej Podlaskiej, na granicy woj. Podlaskiego i Lubelskiego (które samo w sobie stanowi atrakcję) znajduje się Dwór Droblin. To rzeczywiście obiekt o charakterze staropolskiego dworu, sięgający historią wieku XVI, obecnie w stylu późnoklasycystycznym. W czterogwiazdkowym hotelu z zapleczem rekreacyjnym, restauracją oraz niezłą ofertą dla aktywnych można zorganizować sobie i bazę do wypadów po okolicy i krótki urlop czy weekendowy pobyt. Miejsce nadaje się zarówno dla par jaki i rodzin z dzieciakami. Jedną z najciekawszych atrakcji najbliższej okolicy Dworu Drobilin jest Podlaski Przełom Bugu – idealne miejsce na spływy tratwami i kajakami. Aktywni powinni wsiąść na grzbiet konia lub z siodełka roweru zwiedzać okolicę. Dziesiątki kilometrów szlaków sprzyjają aktywnej turystyce. A jeśli dodam do tego, że jest to jeden z najczystszych regionów w Polsce – czego chcieć więcej? Strona www: www.dwordroblin.pl

 DWOR DROBLIN

Dwór Droblin

Warto oglądnąć:

“Zapewnia się atmosferę życzliwości” – zobacz zdjęcia z albumy Tomasza Tomaszewskiego z Podlasia. 04j[1]    

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.