Fotograf National Geographic Tomasz Tomaszewski i jego „Czarna skrzynka” i fotograficzne perły: „Into the mind”, „Ścigając arktyczny lód”, “Nothing On Earth” i „SALT” na Żywiołach we Wrocławiu!

[box style=’info’]

Miejsce festiwalu: 22-24 listopada 2013, Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, ul. Kazimierza Wielkiego 19A/21

Bilety i karnety: w kasie Kina lub online na stronie http://bilety.3zywioly.pl i http://kinonh.pl

[/box]

Po raz kolejny zaprezentowane zostaną najlepsze, nagradzane na światowych festiwalach i fotograficznie inspirujące filmy dokumentalne w trzech kategoriach: Podróże, Przygoda i Cywilizacja – 25 filmów w tym cztery polskie premiery.

W piątek 22 listopada Festiwal otworzy spotkanie z Tomaszem Tomaszewskim, jednym z najsłynniejszych polskich fotografów – reportażystów, wieloletnim współpracownikiem National Geographic. Posłuchamy opowieści i obejrzymy zdjęcia z wystawy Sugar Town. Finałem spotkania z artystą będzie projekcja filmu Czarna Skrzynka – błyskotliwego dokumentu o Tomaszewskim, pokazującym  dramatyczną historię człowieka, którego pragnienie wolności, niezwykły upór i chęć do walki z komunistycznym systemem zaprowadziła na szczyty światowej fotografii.

Sobotnie i niedzielne bloki filmowe wypełnią świetne dokumenty. Zobaczymy m.in. „Into The Mind” – jeden z najlepszych wizualnie filmów ostatnich lat. Wbijający w fotel majstersztyk filmowy, zacierający granicę między snem a rzeczywistością, odkrywający motywy sięgania po  skrajne ryzyko, m.in. w środowisku górskim.

Temat ekstremalnych wyzwań znajdzie kontynuację w dokumencie „Ścigając arktyczny lód”, monumentalnej podróży w poszukiwaniu lodu na planecie Ziemia. Obsypany nagrodami na wielu festiwalach film (m.in. Sundance Film Festival za najlepsze zdjęcia) spróbuje odpowiedzieć na pytanie czy globalne ocieplenie ma miejsce czy nie, czy jest bohaterem bajki ekologów, czy pierwszym krokiem do ekologicznej katastrofy.

Mroźny temat podtrzyma „Nothing On Earth” (polska premiera!) – epicka opowieść i fotograficzna wyprawa Murraya Fredericksa do serca Grenlandii. Film, który pozwoli widzowi zatrzymać czas, przystanąć z boku i spojrzeć na własne życie, na jego sens.

Obraz “Z wizytą u innego” to nieco prześmiewcza ale do bólu prawdziwa opowieść o turystyce fotograficznej w Etiopii.  Najazd turystów to dla Mursi z jednej strony doskonała okazja do zarobku, a z drugiej zagłada ich unikalnej kultury. Każde ze zdjęć jest precyzyjnie wycenione. Mursi – dumni i wyniośli pasterze – błyskawicznie przyswajają prawa podaży i popytu. Orientują się, że białym podobają się krzykliwe stroje, więc nakładają na ciała coraz więcej farby, układającej się w „egzotyczne” wzory.

Na Festiwalu zobaczymy jeszcze jeden obraz Murraya – „SALT” zrealizowany na jego corocznej samotnej pielgrzymce do serca jeziora Eyre w odległym zakątku Australii Południowej. W obu przypadkach niesamowite środowisko ożywa okiem fotografującego artysty i przypomina o stałym cyklu zmian i odnowy, niezatartym związku pomiędzy ludźmi i miejscami.

 Miejsce festiwalu: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, ul. Kazimierza Wielkiego 19A/21

 Program 4. Festiwalu Filmów Świata Trzy Żywioły we Wrocławiu

piątek, 22 listopada

20.00 Spotkanie z fotografem National Geographic Tomaszem Tomaszewskim pokaz “Sugar Town” i emisja filmu o artyście “Czarna Skrzynka”, reż. Krzysztof Kowalski, Polska 2013, 80′

sobota, 22 listopada

11.00 – warsztaty  “Scenariusz filmu podróżniczego” – Kostek Kulik (wstęp wolny)

13.00 – Dwoje na K2“, reż. Dariusz Załuski, Polska, 45′

14.00 – DZIECKO 31, reż. Charles Kinnane, UK/ USA/ Malawi/ Kenia/ Indie 2012, 30’

14.30  – SALT, reż. Michael Angus, Murray Fredericks, Australia 2012, 30′

15.15 – Jeden dzień w Afryce – POLSKA PREMIERA, reż. Brook Silva-Braga, USA 2009, 78’

17:00 – Żywioły ShortDoc – filmy krótkometrażowe (5 filmów, 60′)

19:00 – Tam, gdzie kończy się ścieżka, reż. Jeremy Grant, Argentyna/ Kanada/ Chiny/ Nepal/ USA 2013, 81’

20.45 – Z wizytą u innego, reż. Ilja Kok, Willem Timmers, Holandia/Etiopia 2011, 25 min.

21.30 – INTO THE MIND, produkcja: Sherpas Cinema, USA 2013, 82’

niedziela, 24 listopada

13.00 „Famadihana – spotkanie życia i śmierci”, reż. Tomasza Rudomino,  Polska 2010, 45′

14:00 – Nothing On Earth – POLSKA PREMIERA, reż. Michael Angus, Australia/ Grenlandia 2013, 58’

15.15 – Plan na sobotę – POLSKA PREMIERA, reż. Brook Silva-Braga, USA 2007, 90’

17:00 – Żywioły ShortDoc – filmy krótkometrażowe (5 filmów, 60′)

19:00 –  Trabanty jadą do Afryki! – POLSKA PREMIERA, reż. Dan Priban, Dana Zlatohlavkova, Czechy 2011, 90′

21.00 – Ścigając arktyczny lód, reż. Jeff Orlowski, USA 2012, 75′.

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.