Ruszyły zgłoszenia do Nagród Podróżników – Czwarty Żywioł, które będą wręczone w czasie 11. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie (21-23 marca 2014)  

Już dziś można przesłać swoje zgłoszenie i zawalczyć o Czwarty Żywioł. Nagrody przyznawane są przez Kapitułę Nagrody Podróżników Czwarty Żywioł, w której zasiadają podróżnicy, reporterzy prasowi i telewizyjni oraz fotografowie. Ideą konkursu jest coroczne wyróżnienie tych osób, które poprzez zrealizowane podróże i poznawanie świata przyczyniają się do budowania społeczeństwa tolerancyjnego, kosmopolitycznego, propagowania wiedzy i dążenie do pełniejszego zrozumienia Świata.

Czwartym Żywiołem nagradzane będą nie wyczyny, a  ludzie – ich osiągnięcia, sukcesy w budowaniu dialogu międzykulturowego, poznawaniu Świata, środowiska naturalnego i odpowiedzialnego podróżowania. Czwarty Żywioł wręczany będzie w czasie krakowskiej, marcowej edycji Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły i  dotyczy osiągnięć za poprzedni rok kalendarzowy.

Nagroda przyznawana jest w pięciu, głównych kategoriach:

Oraz Kategorii Specjalnej, przyznawanej za podróże i publikacje, które w szczególny sposób przyczyniają się do dialogu pomiędzy różnymi kulturami, wyznaniami i narodami.

O nagrodę walczyć mogą i zgłaszać się zarówno podróżnicy – autorzy publikacji jak i osoby, które chcą zarekomendować czyjąś podróż czy publikację. Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń Kapituła wybierze 10 nominacji w kategorii „Podróż roku” oraz po trzy nominację w pozostałych kategoriach. Nominowani będą mieli szansę zaprezentować swoje dokonania w czasie 11. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie.

 Kapituła Nagrody Podróżników Czwarty Żywioł w ocenie przesłanych zgłoszeń będzie się kierowała następującymi wytycznymi:

  • aspekt poznawczy – czy i na ile zgłoszony materiał ma walory poznawcze
  • aspekt oryginalności – na ile zgłoszony materiał jest oryginalny i unikalny
  • aspekt popularyzatorski – czy zgłoszony materiał posiada formę pozwalającą bezproblemowe poznanie i zrozumienie poruszanych zagadnień
  • aspekt artystyczny – na ile zgłoszony materiał posiada wyrastającą ponad przeciętność formę

 

Aby zgłosić  podróż lub publikację do Nagrody wystarczy wypełnić  formularz zgłoszeniowy  dostępny na stronie  http://3zywioly.pl/3zywioly/zgloszenia-pokazowfilmow/nagroda-podroznikow-czwarty-zywiol/ i przesłać  na adres nagroda@3zywioly.pl.

Zgłaszać można te podróże, wyprawy, publikacje i filmy, których realizacja, publikacja zakończyła się najpóźniej 31 grudnia 2013 roku. W kategorii „Blog podróżniczy roku” zgłaszać można te blogi, które aktualizowane były nie dawniej niż w roku 2013.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 20 stycznia 2014. Ogłoszenie nominacji nastąpi 3 marca 2014. Finał i wręczenie nagród  – od 21 do 23 marca 2014.

Organizatorem plebiscytu jest Klub Podróżników Trzy Żywioły.

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.