Indie to kraj podziałów: klasy, kasty, zawody, pochodzenie etniczne. Jest tylko jedna rzecz, która – ponad podziałami –  łączy wszystkich hindusów: przemożna chęć posiadania syna.

Wynika to z e społecznego  przekonania, że mężczyźni to pieniądze (posag przyszłej żony syna), podczas gdy kobiety, z powodu…wysokich kosztów posagu, to obciążenie finansowe dla rodziny. W rezultacie nie ma tu poszanowania dla życia kobiet i dziewcząt. Od urodzenia aż do starości, kobiety żyją w ciągłym zagrożeniu przemocą, a niekiedy i śmiercią.

Liczby są przerażające. Od roku 1980 około 40 milionów kobiet “zniknęło” w wyniku  aborcji, zaniedbania czy zabójstwa. Wg. ONZ, codziennie, przerywa się blisko 7000 ciąż – wyłącznie dlatego, że miałyby się urodzić dziewczynki.

Rząd próbował interweniować. Zakazał tradycji posagu i aborcji ze względu na płeć dziecka.  Niestety,  te praktyki nadal się rozwijają, w dużej części ze względu na głęboko zakorzenione uprzedzenia kulturowe.

Dzisiaj, osiemdziesiąt procent indyjskich stanów cierpi na niedobór kobiet. Aby zmniejszyć to zjawisko, młode, nieznane kobiety są kupowane w sąsiedzkich krajach jak Bangladesz i sprzedawane do młodym kawalerom w Indiach. Nie znając języka,  przemycane kobiety doświadczają tej samej przemocy co kobiety z Indii.

 

In India, all women must confront the cultural pressure to bear a son. The consequences of this preference is a disregard for the lives of women and girls. From birth until death they face a constant threat of violence. See the project at http://mediastorm.com/publication/undesired

 

Chcesz dowiedzieć się jak robić dobre zdjęcia w podróży? Weź udział w warsztatach “Fotografowanie w podróży“, 8-10 kwietnia 2011. Zobacz program i warunki uczestnictwa, kliknij >>

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.