Plan Warsztatów Fotograficznych „Fotografowanie w podróży”
8-10 kwietnia 2011, Dom Wypoczynkowy Jadzia , ul. Strążyska 22, Zakopane

Serdecznie zapraszam na warsztaty “Fotografowanie w podróży” edycja II, 2011.

Nie wiesz czy te warsztaty są dla Ciebie? Przeczytaj, a przekonasz się, że są!

„To nie sprzęt fotograficzny robi zdjęcia. Ta myśl przyświeca moim warsztatom od samego początku. Dlatego nie musisz posiadać lustrzanki za kilka tysięcy złotych, nie musisz w ogóle posiadać aparatu, bo to co mam do powiedzenia to wiedza praktyczna, wynikające z mojej wieloletniej pracy z aparatem w ręku. Praktyka, która pozwoli Ci spojrzeć inaczej na to co i jak fotografujesz, pomoże odnaleźć w sobie pewien rodzaj wrażliwości, który odpowiada za to, że jedne zdjęcia nam się podobają, a inne nie. Nie powiem Ci jak zrobić dobre zdjęcia. Nikt nie jest w stanie tego Ci powiedzieć. Ale powiem Ci co zrobić aby bariery, które spotykasz (mając lub nie świadomość ich istnienia) na swojej fotograficznej ścieżce odeszły w niepamięć. Powiem Ci jak podejść do fotografowania tak, by mieć pełną kontrolę nad tym co robisz, jak to robisz. Pomogę Ci zrozumieć, że fotografia rodzi się w sercu, w głowie, a nie w torbie z drogim sprzętem. W końcu powiem Ci jak poradzić sobie w różnych sytuacjach, które determinują co i jak będziesz fotografował. Dam Ci mnóstwo praktycznych, bo sprawdzonych przeze mnie, rad jak podejść do tematu aby osiągnąć sukces czyli zrobić takie zdjęcia jakie zaplanowałeś. Dobre zdjęcia.

I nie ważne czy masz zamiar rozpocząć karierę fotografa – podróżnika czy po prostu chcesz przywieźć dobre zdjęcia z wakacji. Wiedza, którą przekazuje jest uniwersalna. Po prostu pozwala zrobić krok do przodu…”

Zapraszam!

Piotr Trybalski

 

_PTR5094-02_mini

Warsztaty prowadzi:

PiotrTrybalski[1]

Piotr Trybalski – od kilkunastu lat podróżuje, pisze i fotografuje. Jest dziennikarzem i fotografem, publikował zdjęcia i teksty m.in. w: Magazynie Podróże, Poznaj Świat, Polityce, Wprost, Przekroju, National Geographic, Gazecie Wyborczej, FOCUSIE, Kaleidoscope. Prowadzi blog dla fotografujących podróżników FotografWpodrozy.pl oraz serwis internetowy dla pasjonatów sprawdzonych podróży GoPlanet.pl. Uczestniczył i współorganizował wyprawy ekspedycyjne do Australii, Wenezueli, Mali, na Madagaskar, Indii i Nepalu, Gwatemali. Jego pasją jest odkrywanie podwodnego świata, śledzenie znikających kultur i podróże szlakami world music. Jest współautorem przewodnika „Polska dla Aktywnych”, od 2004 roku organizuje „Festiwal Podróżników Trzy Żywioły” i „Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata”.

Rozmowa z Piotrem Trybalskim nt. fotografowania: http://trybalski.com/publikacje/wywiad-dla-magazynu-fotogea-com/

Strona prywatna: http://trybalski.com

Plan Warsztatów:

Piątek, 8 kwietnia

21.00 – Rozpoczęcie warsztatów
Wykład „Czym jest fotografowanie w podróży”, rozmowy kuluarowe o fotografii, kolacja, pokaz fotokastu „W 10 lat dookoła świata”

Sobota, 9 kwietnia

9.00 – śniadanie

10.00 – Jak się przygotować do wyjazdu fotograficznego.
Jeśli myślisz, że fotografowanie zaczyna się w momencie kiedy wysiadasz z samolotu w jakimś odległym miejscu – jesteś w wielkim błędzie. Gro pracy musisz wykonać na długo przed wyjazdem. Jak się więc do tego przygotować, skąd czerpać wiedzę na temat miejsc, co czytać, co oglądać, z kim się spotykać? Skąd można przywieźć interesujące zdjęcia? Co warto wiedzieć o… sobie samym? I o swoim sprzęcie fotograficznym?

11.00 – Jak zaplanować wyjazd fotograficzny?
Znasz miejsce, wiesz co chcesz fotografować. Przed tobą logistyka. Z czym się musisz liczyć na lotnisku, w samochodzie, w samolocie a może na rowerze? Czym się różni fotografowanie z wykorzystaniem różnych środków lokomocji? Skąd czerpać informację na temat optymalnego terminu wyjazdu i kiedy to jest? Jak się spakować? Co zabrać?

12.00 – Jak zorganizować sobie plan pracy w czasie wyjazdu fotograficznego?
Jesteś na miejscu. Co dalej? Jak zaplanować pracę, w jakich porach dniach fotografować i co fotografować? Gdzie spać, jak się poruszać? Fotografować w grupie, w samotności? Z przewodnikiem? Jak się ubrać i jak sie zachowywać? Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i sprzętu. Jak analizować i oceniać swoje zdjęcia na miejscu?

13.00 – Jak wybrać sprzęt do fotografii podróżniczej?
Czy lustrzanka za 7 tys. zł rozwiąże Twoje problemy fotograficzne? Jak myśleć o sprzęcie aby wydatki były adekwatne do potrzeb, możliwości i celów fotografowania. Jaki sprzęt się nadaje, a jaki nie? Które obiektywy spełnią swoje zadanie, a o których nie ma co myśleć. Czy aparat kompaktowy to odpowiedni sprzęt dla fotografującego podróżnika. Jak i gdzie kupować sprzęt fotograficzny? Jak kreatywnie korzystać z funkcji aparatu?

14.00 – Obiad

16.00 – Wyposażenie fotografa – podróżnika czyli rzecz o akcesoriach
Dodatki – czasem niezbędne, momentami zupełnie niepotrzebne. Fotobanki, lampy błyskowe, filtry, gripy, systemy zasilania – w tym słonecznego, osłony, ochraniacze, torby, plecaki, systemy transportowe, statywy, monopody, laptopy, netbooki… Jakie wybrać i po co, gdzie kupić, jak się nie dać naciągnąć na zakupy rzeczy, które nigdy nam się nie przydadzą?

17.00 – Jak magazynować i archiwizować zdjęcia?
Jak dbać o zapisane zdjęcia jeszcze na miejscu, w plenerze? Jak je magazynować, jak przechowywać, jak uniknąć utraty prac? Jak przechowywać zdjęcia w domu, jak je selekcjonować, jak zabezpieczyć? Dlaczego Raw jest lepszy od JPG-a czy TIFF-a?

18.00 – Jak sprzedać zdjęcia z podróży i czy to się w ogóle da zrobić?
Stocki fotograficzne, agencje, fotoedytorzy, magazyny… Czy na fotografii podróżniczej da się zarobić? Jak stworzyć portfolio, gdzie i komu prezentować zdjęcia, jak rozmawiać z fotoedytorami z redakcji kolorowych magazynów, jakie zdjęcia się „sprzedają”, a o jakich można zapomnieć? Jak przygotować zestaw zdjęć do publikacji?

19.00 – Kolacja

20.30 – Warsztaty: ocena i dyskusja nad zdjęciami uczestników zajęć.
Każdy z uczestników pokaże do 5 – jego zdaniem najlepszych – zdjęć, dyskusja nad celem fotografowania, techniką, sposobem podejścia do fotografowanego tematu.

Niedziela, 10 kwietnia

9.00 – śniadanie

10. 00 – Jak fotografować ludzi?
Dlaczego teleobiektyw nie służy do fotografowania ludzi? Jak i czy rozmawiać z ludźmi, których chcemy fotografować? Jak to robić w różnych kulturach, częściach świata? Jak fotografować w krajach muzułmańskich? Człowiek, a miejsce w którym żyje – czym jest portret społeczny (socjologiczny)? Czy płacić za zdjęcia? Zagadnienia prawne związane z fotografią portretową.

11.00 – Jak fotografować na ulicy?
Definicja fotografii ulicznej, jak się do niej przygotować? Jak trenować fotografowanie na ulicy? Jak zadbać o bezpieczeństwo? Rytm miasta, dzień bez aparatu – o co tu chodzi? Jaki sprzęt nadaje się na ulicę? Fotografia czarno biała czy kolorowa – co determinuje wybór techniki?

12.00 – Jak fotografować w trudnych i niesprzyjających warunkach, cz. 1?
Fotografowanie na pustyni, w kajaku, na rowerze, pod wodą i na wodzie, na grzbiecie słonia czy wielbłąda, w górach i zimą, kiedy mróz albo gdy pada deszcz, gdy zapada zmrok. Jak się przygotować, jak transportować, przygotować i zabezpieczyć sprzęt, jak konserwować i ratować sprzęt w krytycznych sytuacjach? Jak podejść do kadru i techniki? Tips&tricks – czyli praktyczne rady.

13.00 – Obiad

14.30 – Jak fotografować w trudnych i niesprzyjających warunkach, cz. 2?

15.30 – Zakończenie Warsztatów.

Informacje praktyczne:

Termin: 8-10 kwietnia 2011 (piątek – niedziela)
Ilość osób:
mała, kameralna grupa do 15 osób
Miejsce: Zakopane, Dom Wypoczynkowy Jadzia  http://www.marga.nazwa.pl/jadzia/ , ul. Strążyska 22, Zakopane
Początek warsztatów: piątek, godz. 21.00 (wariant 1) lub sobota, godzi. 10 (wariant 2)
Koszt warsztatów:
Wariant 1: 490 zł
Cena zawiera: zajęcia od piątku do niedzieli, dwa noclegi, pełne wyżywienie (w tym wegetariańskie , piątek – kolacja, sobota – śniadanie, obiad, kolacja, niedziela – śniadanie, obiad), dostęp do Internetu, certyfikat ukończenia warsztatów, skrypt z warsztatów, możliwość swobodnych, bezpretensjonalnych rozmów o swoich zdjęciach i fotografii.

Wariant 2: 450 zł
Cena zawiera: zajęcia od soboty do niedzieli, jeden nocleg, pełne wyżywienie (w tym wegetariańskie, sobota – śniadanie, obiad, kolacja, niedziela – śniadanie, obiad)), dostęp do Internetu, certyfikat ukończenia warsztatów, skrypt z warsztatów, możliwość swobodnych, bezpretensjonalnych rozmów o swoich zdjęciach i fotografii.

Zasady zgłoszenia uczestnictwa: proszę wypełnić formularz dostępny tutaj

Dodatkowe informacje: piotr@trybalski.com lub +48 791 851 871

Co ze sobą zabrać:
Dobry humor, coś do pisania, ewentualnie aparat fotograficzny, 5 najlepszych zdjęć (różne tematy) w wersji elektronicznej (na CD, DVD lub pendrive – podstawa zdjęcia minimum 1000 pikseli)

Zobacz rekomendacje:

W kwietniu 2010 r brałam udział w w warsztatach fotografii podróżniczej z udziałem Piotra Trybalskiego. Ilustrowane świetnymi zdjęciami, ciekawe, rzeczowe i z humorem podane informacje pomagają zaplanować podroż pod kątem fotografowania, uczą wyszukiwania tematów fotograficznych i świadomego konstruowania kadru. Autor prezentuje sprzęt fotograficzny niezbędny do fotografowania, oraz sprzęty przydatne do efektywnej selekcji i bezpiecznego przechowywania zdjęć w podróży. Zachęcam do udziału w warsztatach fotografii podróżniczej prowadzonych przez Piotra Trybalskiego nie tylko te osoby, które dopiero planują fotograficzną podróż ale również tych, którzy chcą uporządkować już posiadaną wiedzę.

Katarzyna Mazurkiewicz
(podróżnik i przewodnik wypraw trekkingowych, prezentuje profesjonalne pokazy slajdów podróżniczych, organizuje festiwal slajdów podróżniczych TERRA)

Zobacz: fotokasty z podróży Piotra Trybalskiego

Galeria wybranych zdjęć Piotra Trybalskiego


 

Warsztaty organizuje Klub Podróżników Trzy Żywioły

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.