Który telefon – smartfon ma najlepszy aparat fotograficzny? Jaki wybrać smartfon najlepszy do fotografii ? Zobacz zestawienie najlepszych telefonów dla fotografów. 

Co powinien mieć najlepszy, fotograficzny smartfon? Dużą matrycę, sporą rozdzielczość. Powinien radzić sobie ze słabym oświetleniem i oferować zdjęcia w najlepszej możliwej (przy tej wielkości matrycy) jakości. O takich rzeczach jak możliwość rozszerzenia pamięci dodatkową kartą, GPS-sie, panoramowanie, HDR-y czy funkcją routera pisać nie ma co, to już standard i każdy powinien mieć takie opcje czy też możliwości w swoim telefonie. Niestety, w większości topowe smartfony nie oferują opcji dual sim czyli możliwości korzystania z dwóch kart sim równocześnie. To świetnie sprawdza się w sytuacji gdy np. za granicą chcemy korzystać z internetu. Wówczas pierwsza karta to nasza, prywatna zaś druga to lokalna, do internetu. Wielokrotnie korzystałem z takiego rozwiązania. Jest idealne. W poniższym rankingu taką szansę daje LG G4 w wersji Dual, Sony Xperia Z3+ w wersji Dual i Samsung Note 4 Duos.

W zasadzie kluczową funkcją jest tu możliwość zapisu w formacie RAW. Kto fotografuje w tym formacie ten zna zalety rozwiązania. Na poniższej liście tylko LG G4, Samsung S6 Edge + i Nexus 6P wyróżnia się taką opcją. Ale nie jest źle – wraz z aktualizacją Androida 5 ta opcja może pojawić się – teoretycznie – w każdym z telefonów. Piszę “teoretycznie” bo zależy to od producenta telefonu, który może – ale nie musi – udostępnić funkcję w swojej, firmowej wersji Androida, instalowanego w telefonie.

Niekiedy nie ma też możliwości rozszerzenia pamięci – jak chociażby w Samsungu S6 Edge + czy Nexus 6P no i tradycyjnie w iPhonach – pozostaje wbudowana pojemność, która wprawdzie może być solidna (nawet do kilkuset GB), ale… zawsze pozostaje pytanie: a co gdy zabraknie? No i za większe pojemności trzeba więcej zapłacić.

Ciekawostką tego zestawienia jest z pewnością Moto Droid Turbo 2 (Moto X Force), która jest całkowicie odporna ma upadki. Tzn. upada, a jakże, ale nic się jej w związku z tym nie dzieje. Nie, żebym faworyzował, zobaczcie poniższy film.

Poniższy zestaw przygotowałem w oparciu o wyniki jednego z najważniejszych serwisów zajmujących się testami sprzętu foto – DxOMark.

W ocenie DxOMark brane są pod uwagę takie elementy układu optycznego: ekspozycja i kontrast, kolor, autofokus (szybkość i celność), struktura obrazu, szumy, obecność (a raczej ich brak) artefaktów, praca z lamą błyskową. Poniższa dziesiątka osiągnęła najlepszą średnią powyższych parametrów w kategorii DxOMark Mobile (czyli ranking optyki aparatów w telefonach komórkowych), plasując się tym samym w gronie najlepszych komórek z aparatami fotograficznymi (stan na listopad 2015). A Ty jaką komórką fotografujesz? 

NOWY RANKING 2017: Zobacz kto wygrał, kto spadł, ile kosztują komórki z najlepszymi aparatami – tutaj

1. Sony Xperia Z5 – DxOMark – 88

xperia-z5-black-img2-800x626

Zobacz ile kosztuje Sony Xperia Z5

2. Samsung S6 Edge + – DxOMark – 88

SM-G925FZKAXEO-625537-2

Zobacz ile kosztuje Samsung S6 Edge +

3. Google Nexus 6P – DxOMark – 86

explore-aluminum-1600

Zobacz ile kosztuje Google Nexus 6P

4. LG G4  – DxOMark – 86

lgg4_1

Zobacz ile kosztuje  LG G4

5. Moto Droid Turbo 2 (Moto X Force) – DxOMark – 84

motodroid

Zobacz ile kosztuje Moto droid Turbo 2

 

6. Samsung Note 4 –  DxOMark – 84

samsung-note-edge

Zobacz ile kosztuje Samsung Note 4

7. Sony Xperia Z3+  – DxOMark – 84

xperia-z3-plus-copper-1280x840-f1aa8efe7845750b35b239c08090e95e

Zobacz ile kosztuje Sony Xperia Z3+

8. Moto X Style –   DxOMark – 83

Moto_X_Style-release-date-price-specs

Zobacz ile kosztuje Moto X Style

 

9. Apple iPhone 6Plus  – DxOMark – 82

iphone_6_plus

Zobacz ile kosztuje Apple iPhone 6Plus

10. Apple iPhone 6  – DxOMark – 82

iphone_6_plus

Zobacz ile kosztuje Apple iPhone 6

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.