9. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic rozstrzygnięta.

Podwójną nagrodę – GRAND PRIX i PIERWSZE MIEJSCE w kategorii FOTOREPORTAŻ zdobył Arkadiusz Kubisiak – za fotografię „Mijające cienie”.

O miano najlepszych fotografii tegorocznej edycji walczyło ponad 37 tys. nadesłanych zdjęć. Jury pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego w składzie: Wojciech Franus, Grzegorz Leśniewski, Rafał Olejniczak, Maciek Nabrdalik i Martyna Wojciechowska po wielogodzinnych naradach wyłoniło laureatów.

Przyznano 1. miejsca oraz wyróżnienia w każdej z pięciu kategorii: ludzie, krajobraz, zwierzęta, fotoreportaż oraz w kategorii specjalnej Mecenasa konkursu firmy Samsung – „Najszybciej do doskonałości”. Statuetki zostały rozdane na uroczystej gali w Hotelu Intercontinental w Warszawie.

Poza publikacją zwycięskich fotografii na łamach magazynu National Geographic Polska na laureatów czekają nagrody w postaci wysokiej klasy sprzętu fotograficznego ufundowanego przez firmę Samsung. Galerię wszystkich zwycięskich fotografii można obejrzeć na www.national-geographic.pl.

Konkurs zakończy się road show wystawy fotograficznej prezentującej najlepsze zdjęcia spośród wszystkich nagrodzonych w dotychczasowych edycjach Konkursu. Wystawa będzie obecna w pięciu miastach Polski.

GRAND PRIX I PIERWSZE MIEJSCE W KATEGORII FOTOREPORTAŻ:  ARKADIUSZ KUBISIAK „MIJAJĄC CIENIE”

Radom. Wiele zabytkowych, nawet XVIII-wiecznych kamienic w jednej z najstarszych dzielnic miasta jest dziś wyburzanych. Wieloletni lokatorzy, często związani z danym miejscem od urodzenia, są przenoszeni, czasem wbrew ich woli. Czy odnajdą się w nowej rzeczywistości?

KATEGORIA FOTOREPORTAŻ

WYRÓŻNIENIE: MAGDALENA BŁACHUTA “ZOSTAĆ STEWARDESĄ”

Aby zostać stewardesą, trzeba po obleganych przez dziewczęta wstępnych eliminacjach przejść sześciotygodniowy kurs szkoleniowy. Pożary, pierwsza pomoc, procedury bezpieczeństwa, angielski, psychologia, ratowanie rozbitków z wody. Wykucie grubej księgi na blachę. Kilka egzaminów. Potem wbicie się w obcasy i mundurek. Gotowa na pokład. By podawać kawę.WYRÓŻNIENIE: MIKOŁAJ NOWACKI „GRY WOJENNE BAŁTYK”

Liczba ćwiczeń, jakie wykonują marynarze podczas standardowych manewrów, była dla mnie zaskoczeniem. Dzwonki alarmów przeszywają powietrze kilka–kilkanaście razy dziennie. Marynarze muszą być gotowi na ataki lotnicze, użycie broni chemicznej, pożar na jednostce, ataki okrętów podwodnych i szybkich łodzi motorowych. Na fregacie ORP Gen. Tadeusz Kościuszko miałem okazję fotografować ćwiczenia specjalnej grupy abordażowej, której zadaniem jest przeszukiwanie podejrzanych statków.

KATEGORIA LUDZIE

PIERWSZE MIEJSCE: JOANNA SZYMAŃSKA „CAŁY ŚWIAT”

KATEGORIA ZWIERZĘTA

PIERWSZE MIEJSCE: MICHAŁ MIERZEJEWSKI „NIEŚMIERTELNOŚĆ”

KATEGORIA KRAJOBRAZ

PIERWSZE MIEJSCE: KRZYSZTOF PODGÓRZAK „CENTRUM NASZEGO ISTNIENIA – DROGA MLECZNA”

KATEGORIA SAMSUNG – NAJSZYBCIEJ DO DOSKONAŁOŚCI

PIERWSZE MIEJSCE: BARTŁOMIEJ JURECKI „MISTRZOSTWA EUROPY W KAJAKARSTWIE”

 

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.