Rewolucja. Rewolucja? Ano tak, moim zdaniem dość rewolucyjna pozycja na rynku akcesoriów. A dla podróżującego fotografa prawdziwa gratka. 

Jak magazynujesz swoje zdjęcia w podróży? 10 kart? 2 karty ale za to duże? A może fotobank? Ja preferuję fotobank. Dlaczego? Dlatego, że można nań zgrywać karty, podglądać zdjęcia, sortować, kasować, oceniać. W czasie wyjazdu wykonuję pracę, której nie chce mi się robić po powrocie. Tymczasem na rynku pojawiło się coś co nie dość, że jest bardzo tanie (tak, z premedytacją piszę, że bardzo, bo cena zawsze jest względna) to na dodatek mocno upraszcza i eliminuje wiele problemów związanych zarówno z przechowywaniem zdjęć  na kartach jak i na fotobankach.

My Passport  Wireless to zwykły dysk od 500GB przez 1 TB do 2TB (obecnie są trzy opcje) wyposażony w wbudowany czytnik kart SD, łącze USB3 i łączność bezprzewodową. Za pomocą darmowej aplikacji można podglądać zawartość dysku na tablecie lub komórce z Androidem lub iPhonie. Urządzenie posiada wbudowany akumulator, pozwalający na 6 godzin strumieniowania danych.

Atuty:

  • łatwość zgrywania kart SD bezpośrednio na dysk – no po prostu jest slot i już. Dysk ma własne zasilanie! Zgrywasz więc w terenie.
  • możliwość podglądu zdjęć przez komórkę lub tablet. Patrzysz co masz, kontrolujesz zgrywanie. Potrzebujesz do tego bezpłatnej aplikacji mobilnej.
  • prędkość zgrywania z dysku np. do komputera czy na dysk, na którym przechowujesz zdjęcia, archiwizujesz – USB3 pozwala to robić z maksymalną prędkością jaką daje ów standard czyli realnie ok. 400 MB/s (100 GB zgrywa się w niecałe 5 minut)
  • możliwość zabezpieczenia dostępu do dysku hasłem – także sieci wifi
  • małe rozmiary, dla wersji 1TB – 127 xx x 86 mm i grubość 24,4 mm
  • nie ma potrzeby zabierania laptopa – do zgrywania i podglądania zdjęć wystarczy dysk i komórka lub tablet.

Niestety, dysk nie pozwala – póki co – na podgląd RAW-wów. Mam nadzieję, że wkrótce to się zmieni w ramach kolejnej aktualizacji oprogramowania.

Cena: w Polsce od 635 zł. Sprawdź ceny i dostępność, kliknij

 

 

A tak o My Passport Wireless pisze producent:

” My Passport Wireless tworzy własną sieć bezprzewodową, obsługując do 8 urządzeń jednocześnie i umożliwiającą dostęp do całej zawartości dysku. Modele o pojemności 500 GB, 1 TB i 2 TB, umożliwiają przechowywanie i łatwy dostęp do setek godzin filmów, muzyki, a także zdjęć oraz innych plików cyfrowych zapisanych na smartfonach i tabletach, które zwykle nie mają wiele przestrzeni na dane.

Przenośny dysk został wyposażony w moduł obsługujący standard 802.11n z technologią MIMO, który zapewnia doskonałą wydajność Wi-Fi umożliwia szybkie przesyłanie plików, w tym także jednoczesne strumieniowanie do czterech filmów w jakości HD. Wbudowany akumulator zapewnia do sześciu godzin pracy w trybie strumieniowania, a także do 20 w trybie oczekiwania, dzięki czemu napęd WD My Passport Wireless jest idealnym towarzyszem podróży.

Posiadacze nowego dysku zyskują także dostęp do ulubionych materiałów cyfrowych w każdym miejscu i czasie za pomocą wielokrotnie nagradzanej aplikacji mobilnej WD My Cloud® dostępnej na urządzenia z systemami operacyjnymi iOS® oraz Android™. Aplikacja mobilna WD My Cloud pozwala w prosty sposób nawiązać połączenie z My Passport Wireless, a po skonfigurowaniu zapewnia dostęp do funkcji przeglądania, udostępniania oraz odtwarzania plików przechowywanych na dysku. Aplikacja WD My Cloud pozwala również zebrać wszystkie pliki użytkownika w jednej aplikacji obsługiwanej za pomocą jednolitego interfejsu, zapewniając dostęp do zawartości przechowywanych na napędach My Passport Wireless, WD My Cloud oraz w serwisach magazynowych w chmurze, takich jak Dropbox™, OneDrive™ czy Google Drive™.

Nowy przenośny dysk z modułem bezprzewodowym jest czymś więcej, niż idealnym towarzyszem smartfonu lub tabletu – wbudowane gniazdo na karty SD czyni go niezmiernie przydatnym urządzeniem dla posiadaczy aparatów fotograficznych. Zarówno profesjonalni fotografowie, którzy potrzebują dużo miejsca na projekty zdjęciowe lub filmowe, jak i rodzina robiąca dużo zdjęć na wakacjach z pewnością skorzystają z tej funkcji My Passport Wireless — pojemność kart pamięci nie będzie już przeszkodą. Wbudowane gniazdo na karty SD umożliwia opróżnienie kart pamięci bezpośrednio na dysk, dzięki czemu będą one szybko gotowe do wykonania kolejnych zdjęć. Zintegrowana obsługa protokołu FTP pozwala podłączyć aparaty z modułem bezprzewodowym, które obsługują tę funkcję i automatycznie przesyłać zdjęcia , gdy tylko oba urządzenia znajdą się w swoim zasięgu.

Cena i Dostępność
Dysk My Passport Wireless jest już dostępny w wybranych sklepach oraz w sklepie wdstore.com. Rekomendowane ceny sprzedaży to 799 PLN za 1 TB oraz 999 PLN za 2 TB. Pojemność 500GB jest dostępna w wdstore.com w cenie $129.99 USD. Aplikację WD My Cloud można pobrać z App Store™ i Google Play™.

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.