Po co Polakom K2? Ta książka to historia zdobywania Góry Gór.  To książka o zimowej wyprawie na K2. Ale nie tylko…

19 września 2018 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się “Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników” – moja najnowsza książka. To reporterski zapis, analiza jednej z największych w historii himalaizmu zimowej wyprawy na drugi szczyt Ziemi. Próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego zimowe wspinaczki w górach najwyższych stały się domeną Polaków.

A w informacji prasowej o książce stoi tak:

Tej bitwy nie można było przegrać. Oblegana przez Polaków – po raz trzeci zimą – K2, musiała się w końcu poddać. Od tych zdań Piotr Trybalski rozpoczyna swą opowieść o Narodowej Zimowej Wyprawie na K2 (8611 m n.p.m.), która przez kilka pierwszych miesięcy 2018 roku emocjonowała miliony ludzi na całym świecie. Doborowy zespół himalaistów pod kierunkiem Krzysztofa Wielickiego, długie i kosztowne przygotowania, rekordowy budżet, gotowe strategie oblegania góry – wszystko to rozbudziło wiarę, że tym razem słynny szczyt skapituluje.

Książka “Wszystko za K2”

Autor krok po kroku opisuje całą ekspedycję – obserwujemy przygotowania do wyprawy, wylot himalaistów do Pakistanu, wędrówkę przez lodowiec Baltoro do bazy, położonej na wysokości ponad 5 tys. m n.p.m., proces aklimatyzacji i oczekiwanie na okna pogodowe, które umożliwiłyby akcję górską. Są więc surowe i nieprzewidywalne warunki, wymagające niezwykłej wytrzymałości, jest zamknięty krąg śmiałków, poczucie wspólnoty, a w końcu starcie charakterów, ambicji i determinacji – narastające konflikty i kryzysy. Autor relacjonuje akcję ratunkową po Élisabeth Revol i Tomka Mackiewicza na Nanga Parbat oraz samotny, brawurowy atak szczytowy Denisa Urubki, zakończony powrotem himalaisty do Polski.

Piotr Trybalski postanowił opisać zimowe zdobywanie najwyższych szczytów nie tylko z perspektywy tych, którzy dzień po dniu walczyli o każdy metr K2, ale także tych, którzy zostali w kraju – himalaistów, wspinaczy, ekspertów i miłośników gór. Wielu z nich nie ukrywało krytycznego stosunku do przebiegu wyprawy i podsycanej przez media wysokogórskiej euforii.

Co poszło nie tak?

Dlaczego tak długo przygotowywana i kosztowna wyprawa nie zakończyła się wejściem na szczyt? A właściwie, po co polskim himalaistom zimowe wejście na K2? To realny cel, czy raczej przejaw narodowej megalomanii?

“Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników” to książka o zimowej wyprawie na K2, to znakomity reportaż, ukazujący nie tylko konkretne wydarzenia, ale przede wszystkim emocje i ludzkie charaktery. Piotrowi Trybalskiemu udało się przedstawić zjawisko zimowego himalaizmu z wielu perspektyw. Wyprawa na K2 okazała się punktem wyjścia do szerszej refleksji na temat sportu w najwyższych górach świata, ryzyka wkalkulowanego we wspinanie na ośmiotysięczniki i ambicji, która często wyrasta ponad ośnieżone szczyty Himalajów.

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.