_PTR3118-01

Nie posądzajcie nas o zaniedbanie, po prostu postanowiliśmy, że coś jeszcze zostawimy Wam na koniec 🙂

Granatium w Radenthein – niedaleko Millstatt

Muzeum – park tematyczny poświęcony minerałowi, który powszechnie występuje w Karyntii – granatom. Ze względu na swoja barwę (rubinowa czerwień lub po prostu głęboka czerwień) granaty nazywane są kamieniami miłości i pasji. Od wieków wykorzystywane są do wyrobu wspaniałych ozdób i biżuterii. W Muzeum zgromadzono bardzo dużą wystawę, podobno najbogatszą w Europie, prezentującą różne rodzaje granatów, skały w których występują i wyroby ozdobne – biżuterię, obszywane, tradycyjne stroje czy obrazy/witraże. Eksponaty zgromadzono na wystawie głównej i w galerii. Ciekawa, „żywa” wystawa znajduje się pod ziemią gdzie w specjalnych, podświetlanych korytarzach wydrążonych w skale ogląda się granaty w ich naturalnym otoczeniu. Jest tu również pomieszczenie z przyrządami i chemikaliami służącymi do obrabiania kamieni._PTR3086-01

Ostatnia część muzeum zainteresuje szczególnie dzieci. Na zewnątrz budynku, tuż koło przepływającej rzeki stworzono mały młyn wodny, w którym płucze się skałę i udostępniono do własnych wykopalisk jedną, długą skalną ścianę z granatami. Młotek do ręki, okulary ochronne na oczy i do pracy! Tak można zdobyć swój własny kamień. Prosta czynność a wyobraźcie sobie ile radości sprawia dzieciom, które mogą bezkarnie wyżyć się łupiąc skałę tyle czasu na ile mają ochotę 🙂 Oczywiście nie tylko dzieci pracują nad znalezieniem skarbu, niektórzy dorośli podchodzą do zadania z równym zaangażowaniem. Ci którzy wydobędą swój kamień mogą poprosić o jego wyszlifowanie, na miejscu zajmuje się tym specjaliści z muzeum (za darmo).Po drugiej stronie rzeki strefa odpoczynku ze stołami i fontanną z wodą pitną. Prowadzi do niej niewielki most linowy. Kto nie da rady wydłubać własnego kamienia może kupić go w sklepie z pamiątkami, który znajduje się tuż przy recepcji. Do wyboru przeróżne wyroby z granatów (i innych kamieni również) i pojedyncze obrobione kamienie różnych wielkości.

Jest jeszcze jedna atrakcja, dla dorosłych. Kawałek za ścianą do łupania znajduje się tzw Wąwóz Granatów (The Garnet Gorge) z drogą linową poprowadzona wzdłuż strumienia. Wąwóz ma ok. 1 km długości i najlepiej pokonać go z przewodnikiem. Jeśli samemu to na własne ryzyko.

Strona www: http://www.granatium.at/

Hotel Kollers nad Millstätter See

Bardzo romantyczny i luksusowy hotel, idealny dla zakochanych. Znakomite miejsce na podróż poślubną (oczywiście jeżeli nie musicie oszczędzać :))

 

Położony tuż nad jeziorem z pięknym, wypielęgnowanym ogrodem, oryginalnymi ławeczkami, przystanią dla łodzi i unikatowym, naturalnym basenem zrobionym uwaga w jeziorze! Niedaleko brzegu za pomocą drewnianego, szerokiego pomostu wydzielono część jeziora, którą można podgrzać do temperatury 28 stopni, również w zimie. Na pomoście ustawiono duże, zakrywane kosze wiklinowe w sam raz dla dwójki, która chce być bardzo blisko. W odległości ok. 50 m od brzegu pływa sobie samotna, mała wysepka ze stolikiem, piaskiem i palmami. Można urządzić sobie na niej super romantyczną kolację. Kelner, który podaje do stołu odpływa od razu po wykonaniu zadania i wtedy już spokojnie możemy patrzeć sobie w oczy, delektować się szampanem i szeptać czułe słówka. Komu się znudzi może popatrzeć na bajeczną panoramę jeziora i otaczających gór.

Poza eleganckimi pokojami i jadalnią hotel oferuje centrum wellness – saunę, masaże, kosmetyczkę i specjalny pokój do relaksu z pięknym widokiem na jezioro i taras. W ogrodzie znajduje się otwarty bar i odbywają się zajęcia fitness.

Strona www: http://www.kollers.at/de

_PTR3870-01Jaskinia Ötscher-Tropfsteinhöhle

Jaskinia w parku Ötscher Tormäuer, którą można zwiedzać wraz z przewodnikiem. Ma ok. 575 m długości i maksymalną głębokość 54 m. Znajdują się w niej dwa jeziora, sporo stalaktytów i stalagmitów, kości różnych zwierząt, które wpadły tu przed laty.

Dotarcie do jaskini zajmuje ok 45 minut, najpierw lekko pod górę przez las, na koniec specjalne, metalowe schody wykonane przez Franza „Joe” Wahlera, miejscowego artystę metaloplastyka, którego mieliśmy przyjemność odwiedzić. Cała wycieczka trwa ok. 2-2.5 godziny. Jaskinię można zwiedzać w weekendy (pt –niedziela) w godzinach 9-16, od maja do października.

Meilinger Taverne – bezwzględnie najlepsza restauracja w Mittersill

Restauracja prowadzona od ponad 20 lat (od1980 r.) przez sympatyczne małżeństwo – Anneliese i Roberta Klackl. Znajduje się w pięknej, odrestaurowanej 300 – letniej kamienicy.

Restauracja Mellinger Taverne

Serwuje typowe, austriackie dania, pyszne ryby, steki, wszystko z najlepszych, ekologicznych produktów z okolicy. Podawane jest tu również znakomite piwo (pasteryzowane i niepasteryzowane) z lokalnego browaru. Właściciel często sam obsługuje klientów, zagaduje, żartuje, doradza dzięki czemu atmosfera jest bardzo swobodna, nieco rodzinna (a to 4 gwiazdki!). Od 10 lat restauracja jest członkiem programu austriackiego stowarzyszenia najbardziej gościnnych lokali w kraju – BÖG czyli Beste österreichische Gastlichkeit . Potwierdzamy!

Ania&Piotrek

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.