Postanowiliśmy przygotować dla was aktualizowaną od czasu do czasu sekcję, w której będziemy publikować informacje o możliwościach tańszego podróżowania, zakwaterowania, wyżywienia czy korzystania z infrastruktury turystycznej w odwiedzanych przez nas regionach Austrii.

Jeśli tylko natkniemy się na taką możliwość – zaraz Wam o tym opowiemy. Dobre rady redaguje dla Was Ania.

Summer Gastein Card

gastein_gastein_cardi[1]Wakacyjną kartę zniżkową w regionie Gastein otrzymacie za darmo w swoim hotelu. Karta jest ważna przez cały okres pobytu (od dnia przybycia do dnia wyjazdu) i oferuje zniżki na publiczny transport (darmowy w Bad Hofgastein) i szereg atrakcji (kilka atrakcji jest za darmo, większość ze zniżkami 10-50%). Na długiej liście atrakcji są górskie kolejki – w tym prawdziwy hit, kolejka na szczyt Stubnerkogel , z którego roztacza się najpiękniejsza w okolicy panorama 360 stopni i na którym zbudowano najdłuższy most wiszący w Europie, termy, centra wellness i Spa, wykąpać można się również w warunkach naturalnych, w jeziorze Gasteiner Badesee. Do wyboru liczne trasy trekkingowe i wycieczki rowerowe z przewodnikiem, łowienie ryb, golf, jazda konna, strzelanie z łuku sportowego, można wypożyczyć rower elektryczny lub pojazd elektryczny zwany Seagway. Dreszczyku emocji dostarczy program bike&lift czyli wjazd kolejką i zjazd rowerem wraz z przewodnikiem, który przygotuje nawet początkującego rowerzystę górskiego. Kto chce zmierzyć się z wysokością powinien wybrać park linowy, zajęcia wprowadzające w tajniki wspinaczki lub lot paralotnią w tandemie. Są również tradycyjne zajęcia jak kręgle, tenis czy joga. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Szczegółowych informacji szukajcie tutaj.

Wilde Wunder Inklusive Card

WildeWunderCard[1]Wakacyjna karta rabatowa regionu Mostviertel i Mariazeller pozwala korzystać z szeregu atrakcji od 28 maja do 26 października 2011 r. Goście hoteli, pensjonatów, pokojów prywatnych i gospodarstw otrzymują kartę za darmo.

Co można robić ? Do wyboru 39 atrakcji, np. 2 godziny na elektrycznym rowerze w regionie Mariazeller Land, kolejka na najwyższy szczyt regionu – Ötscher, wycieczka do jaskini Ötscher Tropfsteinhöhle, muzeum ceramiki w Scheibbs, FeRRUM des Eisens czyli muzeum żelaza, wejście do parku Naturpark ÖtscherTormäuer, testowanie 3 gatunków piwa w browarze Kartausenbräu w Gaming , górski roller coaster w Turnitz czy park linowy w Buchenberg. Dzięki karcie można również odbyć godzinny kurs nordic walking, , kursy strzelania z łuku sportowego, pojeździć konno, wybrać się na basen lub naturalne kąpielisko, wziąć udział w zajęcia w studiu fitness. Większość oferowanych atrakcji jest za darmo, kilka ze zniżką.

Listę atrakcji i obiektów noclegowych z folderu Wilde Wunder(do pobrania) znajdziecie na tej stronie.

Hohe Tauern Card

213905a3e8[1]Kolejna, idealna dla rodzinnych wyjazdów karta typu all-inclusive (w cenie karty darmowe wstępy) dostępna we wszystkich biurach turystycznych, hotelach, pensjonatach i obiektach ze specjalnym znakiem Hohe Tauern oferuje w cenie karty ponad 160 atrakcji w całej Ziemi Salzburskiej. Czekają na was m.in. liczne wąwozy, np. spektakularny Kitzlochklamm w Taxenbach, najwyższe w Europie wodospady w Krimml, 26 kolejek linowych, słynna górska trasa Grossglockner High Alpine Road, znakomite, nowoczesne centrum Nationalparkzentrum Hohe Tauern, liczne baseny, termy i ośrodki Spa w dolinie Bad Gastein, Planetarium Wald/Königsleiten, edukacyjny program “Experience Nature”, muzea w Neukirchen i Kaprun – The View into the Tauern Window i Old Timer Museum in Kaprun. Mnóstwo możliwości na dobrą i złą pogodę, pełna lista dostępnych atrakcji znajduje się tutaj

Lista punktów, w których można nabyć kartę – tutaj
Lista partnerów bonusowych – tutaj

Ceny:

 • 6 dni –dorośli € 46
 • 6 dni – dzieci (6-15 lat) € 23
 • 12 dni – dorośli € 55
 • 12 dni – dzieci (6-15lat) € 23

Bonus rodzinny: jeśli jedziecie z trzema dziećmi (lub większą gromadką) w wieku od 6 do 15 lat – karta dla dziecka gratis
Ważność karty: maj 2011 – 26. październik 2011

Przykładowe zestawienie kosztów i zysków z karty dla 6 dniowego pobytu i zwiedzania jednej atrakcji dziennie, dla jednej osoby:

Atrakcja Cena w kasie Cena z Hohe Tauern Card
6-dniową
Nationalparkzentrum € 8,50 € 0,-
Großglockner Hochalpenstraße € 29,- € 0,-
Weißsee Gletscherwelt € 24,- € 0,-
Wildkogelbahn Neukirchen € 14,- € 0,-
Felsentherme Bad Gastein € 21,50 € 0,-
Hochalmbahn & Greifvogelwarte Rauris € 25,50 € 0,-
RAZEM € 122,50 € 46,-
Oszczędzasz € 76,50

Kärnten Card

1489_SCALED_800x600[1]Karyncka karta turystyczna oferuje bezpłatne korzystanie z ponad 100 atrakcji i i zniżki od 10 do30 % u 50 partnerów.

W całym regionie można skorzystać z wycieczek łodzią, 13 kolejek linowych, 4 płatnych dróg widokowych, ponad 50 muzeów, wystaw, zwiedzania miejscowych browarów, destylarni, parków przygody, jaskiń, punktów widokowych, basenów, zoo, kolejki dla dzieci czy przejazdów lokalnym autobusem wokół jeziora Weissensee. Jest tego mnóstwo. Listę znajdziecie tutaj.

Jedne z ciekawszych propozycji to: Pyramidenkogel Observation Tower – najlepszy punkt obserwacyjny w Karyntii, 3 platformy widokowe na wysokości 905 m, na które wjeżdża się windą aby podziwiać wspaniałą panoramę jeziora Wörthersee i doliny Keutschach, romantyczna wycieczka łodzią wokół jeziora Millstätter, zachwycające widoki na drodze Alp Goldeck Panoramic Road, największe muzeum w Karyntii – Regional Museum of Carinthia, zabawny park krasnali – Dwarf Park, Muzeum Przygody – „Virtual World of Myths“, unikalny park zwierząt Monkey Mountain z makakami japońskimi, piękne jaskinie Obir Stalactite Caves, wąwóz Raggaschlucht i Tscheppaschlucht, panoramiczna kolejka linowa 14 Turracher Höhe Panoramic Cable Car.

Kartę można kupić w wybranych hotelach, pensjonatach, biurach turystycznych, punktach i biurach informacji turystycznej i centrach historycznych. Pełną listę znajdziecie na tej stronie

Ceny karty:

 • 1 tydzień: dorośli € 34, dzieci powyżej 6 roku życia € 14
 • 2 tygodnie: dorośli € 42, dzieci powyżej 6 roku życia € 18
 • 5 tygodni: dorośli € 53, dzieci powyżej 6 roku życia € 26

Karta jest darmowa dla dzieci poniżej 6 lat i dla 3 – ego (lub kolejnego) dziecka w rodzinie.

Tanie rozmowy komórkowe w Austrii i pomiędzy Austrią i Polską

Jeśli zdarzy Wam się wyjazd do Austrii na kilka dni, w góry czy na narty a chcecie być w kontakcie z rodziną, znajomymi i tanio rozmawiać lub rozmawiać za darmo zastanówcie się nad ofertą “Maxroam” i linii Ryanair. Uruchomiły one sieć komórkową, w której odbieranie rozmów i smsów w 43 krajach Europy – w tym Austrii – jest bezpłatne. Ponadto ceny połączeń wynoszą 40 proc. górnej granicy ustalonej przez Komisję Europejską – minuta połączenia z dowolnym krajem Europy kosztuje 29 eurocentów (ok. 1,20 zł), natomiast wysłanie wiadomości tekstowej kosztuje 9 eurocentów (ok 35 groszy).
Kartę SIM nowego operatora można kupić przez stronę już za 5 euro http://ryanair.maxroam.com/Home.aspx?lng=pl&lngHeader…

Przesyłka jest darmowa, a w pakiecie startowym dostajemy 10 euro kredytu na rozmowy.

Na karcie dostaje się swój własny numer telefonu, który dodatkowo można zmienić na wybrany w dowolnej strefie telefonicznej. Czyli, przykładowo, osoba z Warszawy może wykupić sobie numer +48 22 ….. [i tu numer] – będąc w Austrii osoby będą do niej dzwonić na taki właśnie, warszawski numer. Korzystamy z takiego rozwiązanie będąc teraz w Austrii.

Tani internet w Austrii

Jeśli chcecie tanio surfować na laptopie w szerokopasmowym internecie w Austrii możecie to zrobić kupując kartę SIM sieci Yesss! Starter można dostać w supermarketach Hofer. Karta kosztuje 9.98 euro. Do wykorzystania 1 GB lub droższa – Poweroption 2 GB. Jeśli nie macie własnego modemu na USB możecie kupić kartę wraz z modemem za 49 euro wraz z kartą 3GB.

Karta Sommercard

Hotele i apartamenty w regionie Schladming/Dachstein oferują swoim gościom dużą atrakcję w postaci bezpłatnej, letniej karty zniżkowej tzw. Sommercard. Karta pozwala na darmowe korzystanie wielu z atrakcji regionu, a także zapewnia przejazdy komunikacją miejską i zniżki na przeróżne usługi typu wypożyczenie roweru, łowienie ryb, zabiegi w salonie fryzjerskim, kursy strzelania z łuku sportowego, loty samolotem lub paralotnią w tandemie, rafting, parki linowe, bilety do kina, kręgielnie czy korty do squash i tenisa.

Sommercard-Dachstein[1]Karta pozwala również na darmowe przejazdy przez płatne tunele i płatne drogi np. piękną trasę do jeziora Steirischer Bodensee, a także tzw. taksówki wspinaczkowe (taksówka podwozi cię do jakiegoś miejsca, gdzie zaczyna się trasa trekkingu, a potem odbiera o określonej porze w miejscu, w którym kończy się trasa). Zniżki obejmują wejściówki do bliższych i dalszych Parków Narodowych.

Lista darmowych propozycji spędzenia wolnego czasu jest bardzo długa, przez dwa tygodnie, każdego dnia możecie robić co innego. Kurs na paralotniach, strzelanie z laserowych pistoletów używanych przez biatlonistów, nordic walking z pomiarem pulsu, mini golf, zajęcia malarskie, wizyta w miejscowej destylarni i licznych muzeach, mnóstwo ciekawych tras trekkingowych o różnym stopniu trudności z przewodnikiem lub bez.

Do najpopularniejszych atrakcji programu All inclusive (w pełni refundowane) należy na pewno kolejka na lodowiec Dachstein – Dachstein Glacier Lift, Ice Palace na lodowcu Dachstein( lodowy pałac z postaciami i komnatami wykutymi w lodzie), park linowy Planai Adventure Park (największy park linowy w regionie), Ramsau Beach Leisure Park (jezioro, plaża, korty do siatkówki, trampolina, lina do ćwiczenia równowagi, tenis stołowy, imprezy artystyczne), Muzeum Alpinizmu, trekking przez wąwóz Gorge lub Worschach, trasa „Wild Waters” Adventure (trekking pełen przygód, po drodze najwyższy wodospad w regionie – Riesach i długi most linowy), kolejki na szczyty Rittisberg, Schladminger Touern, Riesneralm/ Donnersbachwald.

Nie tylko dorośli będą zadowoleni z karty, na dzieciaki czeka jazda na traktorach, koniach, kucykach, osiołkach, nauka pieczenia chleba i ciastek, dzień „indiański”, edukacyjne zajęcia w terenie, parki linowe (również dla najmłodszych w hali), baseny, place zabaw, podglądanie pszczół w ulach połączone z degustacją miodu, wspinaczka w terenie i na sztucznych ściankach.

 • Jak otrzymać kartę: bezpłatnie, warunkiem jest spędzenie minimum jednej nocy w hotelu/pensjonacie biorącym udział w programie rabatowym. Listę takich miejsc znajdziecie tutaj
 • Ważność: od 28 maja 2011 do 26 października 2011
 • Informacje o atrakcjach objętych programem Sommercard: http://www.sommercard.info

Podróżowanie po Austrii

IR_global10Na potrzeby naszego wyjazdu podróżujemy koleją. Austria posiada gęstą, szybką i jeżdżącą z dość dużą częstotliwością kolej, pozwalającą na dotarcie w zasadzie we wszystkie zakątki kraju. Zaopatrzyliśmy się w bilety InterRail Global Pass typu “Flexi”, pozwalające na podróżowanie po (prawie) wszystkich krajach Europy, przez 10 dni w 22 – dniowym odcinku czasu. Co oznacza, że możemy wykorzystać 10 dni jazdy w ciągu kolejnych 22 dni. Oczywiście można wybrać inny typ biletu, np. 5 dni jazdy na odcinku 10 dni ważności biletu lub bilety ważne dłużej, nawet miesiąc. Kupiliśmy bilety do Polsce do granicy w Zebrzydowicach, od granicy jedziemy w oparciu o InterRail.

Koszty biletów InterRail Global Pass w wersji Flexi, w 2 klasie:

 • 5 dni/w ciągu 10 dni – dzieci: 129,5 euro, studenci: 169 euro, dorośli 259 euro, seniorzy 239 euro
 • 10 dni/wciągu 22 dni – dzieci: 184,5 euro, studenci: 249 euro, dorośli 369euro, seniorzy 339 euro

Jeśli zdecydujecie się na wybrane kraje (jest kilka grup krajów), bilet może być znacznie tańszy. Bilety możecie kupić w kasach InterCity.

 • Szczegóły dotyczące zasad działania biletów InterRail, cen i warunków zakupu (w języku polskim) znajdziecie tutaj
 • Strona InterRail – http://www.interrailnet.com/

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.