Warsztaty fotograficzne – zapraszam na dwutygodniową fotowyprawę na Kubę – warsztaty fotografii podróżniczej. To już szósta edycja warsztatów. 

TERMIN: – WOLNE MIEJSCA: –  ZAPISY: –

 

Warsztaty fotograficzne na Kubie to przygoda w jednym z najbardziej oryginalnych krajów świata. Pełnym kolorów, historii, które dzieją się tu i teraz – to idealny plener fotograficzny, miejsce, gdzie można trenować umiejętności fotograficzne w zasadzie 24 godziny na dobę.

W czasie warsztatów jest bardzo dużo czasu na zdjęcia. Nigdzie się nie spieszymy, szkolenie i dobre ujęcia to najważniejszy cel wyprawy.

Jeśli jesteś początkujący lub średnio zaawansowany, poznasz zagadnienia lub rozwiniesz swoje umiejętności pod moim okiem:

  • reportaż, dokument fotograficzny
  • street photo – fotografia uliczna
  • fotografowanie architektury
  • portret uliczny, portret socjologiczny 
  • sport uliczny (m.in. boks)
  • fotografowanie krajobrazów, techniki długich czasów, błękitna godzina, złota godzina
  • fotografowanie wnętrz, imprez i wydarzeń (m.in. pochód 1. Majowy w Trinidadzie)

Jeśli jesteś zaawansowany – stworzę Ci warunki do samodzielnej realizacji zadań fotograficznych, pomogę przy wyborze i ocenie zdjęć. 

Zobacz koniecznie: fotografie uczestników warsztatów w 2018 roku. 

DZIEŃ 1-4
Hawana to fotograficzna mekka – w ciągu pierwszych dni uda nam się dobrze, fotograficznie, spenetrować jedno z najpiękniejszych miast świata. Skupimy się na street photo, fotografii krajobrazowej, fotografii architektury, zdjęciach w czasie blue hours i scenach ulicznych – w tym sporcie (boks) i portretach. Hawana to idealne miejsce by przekonać się, przełamać się i zacząć portretować ludzi. To idealne miejsce na realizacje portretów społecznych. Fotografujemy w dzielnicach Havana Vieja, Havana Central, Bario Chino, Vedado, Casablanca i na Maleconie. 

DZIEŃ 5-6
Vinales  – to kolejne miejsce,  słynne ze wspaniałych pejzaży i plantacji tytoniu. Spróbujemy przygotować portrety mieszkańcówrolników, będziemy szkolić się z fotografii krajobrazowej, na świetnych punktach widokowych, sprawdzonych przeze mnie i wybranych. W końcu spróbujemy przygotować mini reportaż o tytoniu. 

DZIEŃ 7
Przejedziemy przez półwysep Zapata i  Zatokę Świń, fotografujemy jedyne w swoim rodzaju miasto kolumn – Cienfuegos, będzie przyczynkiem do pochylenia się nad fotografią krajobrazu miejskiego, street photo i portretów. Obok Hawany i Trinidadu to kolejne, oryginalne i jakże różniące się od wcześniej wymienionych miast Kuby. Będziemy tu fotografować najbardziej dostojne gmachy na Kubie, odnowione, wymalowane w charakterystyczne pastelowe barwy. Cienfuegos to idealny poligon szkoleniowy dla fotografii architektury miejskiej. 

DZIEŃ  8-9
Remedios – to moje ulubione miejsce na Kubie, miasto w którym… dosłownie nie dzieje się nic. Zaglądniemy tu z aparatami do szkół i spróbujemy przygotować portrety małych Kubańczyków. Tuż obok zrealizujemy zdjęcia w Zulueta – kubańskiej stolicy piłki nożnej.

DZIEŃ 10
Cayos Santa Maria – zmierzymy się z panoramowaniem i  zdjęciami w ruchu, technikami, które świetnie doskonalić w pełnym słońcu, na białej plaży. Na dodatek grobla prowadząca do cayos to świetne miejsce do fotografowania dziko żyjących ptaków brodzących. Będzie czas na relaks na plaży. 

DZIEŃ 11-12
 Trinidad – jedno z najbardziej oryginalnych miejsc naszych warsztatów. Stolica tańca, rumu, religi Saneria i kowbojów. Street photo ma tu szczególny wymiar. I fotografowanie architektury kolonialnej. Do tego świetne miejscówki na zdjęcia krajobrazowe w Dolinie Cukrowni. W Trinidadzie przygotujemy reportaż z obchodów 1. Maja – czegoś takiego na pewno nie widzieliście… 

DZIEŃ 13
Trekking w Topes de Collantes – w górskim rezerwacie w Sierra del Escambray, to idealne miejsce szkolenia z fotografowania wodospadów na długich czasach naświetlania. 

DZIEŃ 14
Hawana, ostatnie zdjęcia, zakupy, powrót do Polski. 

Fotografujemy w małej grupie (maksymalnie 10 osób). Mam czas dla każdego – zarówno na detaliczne tłumaczenie zagadnień fotograficznych jak i wskazówki o charakterze koncepcyjnym. Wieczorami siadamy do zdjęć, oglądamy, dyskutujemy.  W czasie warsztatów jest bardzo dużo czasu na fotografowanie. Nigdzie się nie spieszymy, szkolenie i dobre ujęcia to najważniejszy cel wyprawy.

Na Kubie stawiamy na:

  • reportaż, dokument fotograficzny
  • street photo – fotografia uliczna
  • fotografowanie architektury
  • portret uliczny, portret socjologiczny 
  • sport uliczny (m.in. boks)
  • fotografowanie krajobrazów, techniki długich czasów, błękitna godzina, złota godzina
  • fotografowanie wnętrz, imprez i wydarzeń (m.in. pochód 1. Majowy w Trinidadzie)

W związku z tym, że fotografowanie ma ogromny związek z panującymi na miejscu warunkami pogodowymi, program warsztatów może się zmienić – w uzgodnieniu z grupą. Celem warsztatów jest podnoszenie umiejętności w zakresie fotografii, stąd kładę nacisk na to by spędzić więcej czasu w miejscach, które szczególnie nadają się do fotografowania i wykonać więcej bardzo dobrych zdjęć. Na warsztatach nigdzie się nie spieszymy, bo czas poświęcony na wykonanie zdjęć wprost przekłada się na ich jakość. Często się zatrzymujemy – w zależności od warunków oświetleniowych – wracamy do tych samych miejsc. W programie warsztatów znajdują miejsca najbardziej malownicze, fotogeniczne, najciekawsze kulturowo, czyli takie, które dają największe szanse na podniesienie własnych umiejętności fotograficznych.

Jaka jest moja rola?

Odpowiedzialny jestem za wybór miejsca warsztatów, logistykę szkolenia oraz przygotowanie grupy do wykonywania zdjęć. Codzienne odprawy przed wyjściem mają pomóc w wyborze najlepszych kadrów, konfiguracji sprzętu i zadaniach fotograficznych. Wieczorne spotkania i wspólne oglądanie wykonanych zdjęć to czas podsumowań, korekty błędów i długich, prowadzonych w przyjemnej atmosferze rozmów o fotografii.  

Dla amatorów czy profesjonalistów?

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich osób, które chcą przywieźć dobre, emocjonujące fotografie. W warsztatach mogą więc uczestniczyć zarówno amatorzy, którzy dopiero zaczynają fotografować, jak i doświadczone osoby, które chcą fotografować w nowych miejscach, a przy okazji nauczyć się czegoś nowego, spotkać grupę takich jak oni – fascynatów fotografii i spędzić czas w bezpretensjonalnej acz fotograficznie bogatej atmosferze.

Prowadzący warsztaty, opiekun na miejscu: 

Piotr Trybalski - Fotograf w podróżyPiotr Trybalski, fotograf, reporter, pisarz. Autor książek: Fotograf w podróży”, “Ja, pustelnik”, “Wszystko za K2”, zwycięzca konkursu Travel Photographer Of The Year 2014, Leica Street Photo, finalista Grand Press Photo, od lat prowadzi warsztaty edycji zdjęć i fotowyprawy. Publikował zdjęcia i teksty m.in. w: Magazynie Podróże, Poznaj Świat, Witaj w Podróży, Polityce, Wprost, Przekroju, National Geographic, Gazecie Wyborczej, Focus, Kaleidoscope. Prowadzi blog dla fotografujących podróżników FotografWpodrozy.pl

  • Nikon – Szeroki Kadr – Fotograf miesiąca, Piotr Trybalski, zobacz >>
  • Nikon – Szeroki Kadr – Jak powstało to zdjęcie, zobacz >>
  • Wirtualna Polska – Historia fotografuje się sama, zobacz >>
  • Etnosystem – Słucham, dźwigam, czytam, fotografuję, zobacz >>

 

 

Mapa wybranych miejscówek:



Warsztaty fotograficzne na Kubie (V edycja)

Grupa: 10 osób
Cena : Zostanie ogłoszona w momencie zapisów

W cenie: transport na miejscu, zakwaterowanie, śniadania, ubezpieczenie, opieka przewodnika, warsztaty fotograficzne
Koszty dodatkowe, nie objęte ceną: bilet lotniczy: 2300-2600 zł (zakup przez zaprzyjaźnioną agencję lotnicza), wyżywienie: ok. 15-20 euro/dzień, bilety wstępu: ok. 20 euro, napiwki

Organizator warsztatów fotograficznych: Piotr Trybalski
Organizator wyjazdu: Biuro Podróży „Stowarzyszenie Nautilus”, wpisane do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych prowadzonej przez Marszałka Województwa Małopolskiego pod numerem Z/27/2012, posiadające gwarancję ubezpieczeniową TU Europa Sp. z o.o.

Zobacz koniecznie:

15 moich ulubionych zdjęć z Kuby

Kuba: Ulubione zdjęcia z 2017 roku


Aby zgłosić się na warsztaty fotograficzne należy przesłać deklarację udziału na email: piotr@trybalski.com. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. W przypadku braku wolnych miejsc tworzona jest lista rezerwowa, w wybranych przypadkach – dodatkowy termin wyjazdu. Po otrzymaniu deklaracji zostanie wysłana umowa udziału w imprezie turystycznej oraz warunki płatności.