Wspieram projekt filmowy Magdaleny Kubali i podróżniczki Ani Jaklewicz, które podjęły się trudnego zadanie: stworzenie filmu dokumentalnego o osobach transpłciowych żyjących w Indonezji. 

W swoim pokazach, prelekcjach, warsztatach; przygotowując program Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły i Festiwalu Filmów Świata Trzy Żywioły (najbliższy już 22-24 listopada we Wrocławiu, szczegóły tutaj) zawsze przyświeca mi idea: poznać, zrozumieć. Niestety, wiele doniesień prasowych, reportaży, podróżniczych programów telewizyjnych – w tym te najpopularniejsze – promują postawy neokolonialne, brak tolerancji na inne kultury, wyznania, przekonania, brak szacunku do kobiet. Tzw. “inni” są ciekawostką, dzięki której można zwiększyć oglądalność, sprzedaż, nakład… Przerażające, że już nawet świat podróży idzie w kierunku tabloidyzacji przekazu, że świat poznajemy poprzez kulturowe ekstrema i kurioza, często wyrwane z kontekstu i pokazane po łebkach, byle było widowiskowo i “egzotycznie”, budując w ten sposób zupełnie fałszywe wyobrażenie miejsc i ludzi.

Zdarzają się jednak perełki, jak ta. Projekt dwóch odważnych dziewczyn i jednego faceta, których celem jest przedstawienie zjawiska transpłciowości w sposób taki, by każdy, kto zobaczy przygotowany przez nich film dokumentalny mógł spróbować zrozumieć zjawisko, ludzi i ich motywacji. I nauczyć się tolerancji, a tej wciąż tak bardzo nam brakuje.

Przeczytajcie i wesprzyjcie więc ten projekt, o którym autorki piszą tak:

“Chciałybyśmy przedstawić nasz projekt filmu dokumentalnego o osobach transpłciowych żyjących w Indonezji, nad którym pracujemy od roku.

Praca nad filmem pozwoliła nam poznać środowisko osób transpłciowych w kraju zdominowanym przez Islam, w którym wolność słowa, wolność osobista są mocno ograniczone, a prawa osób transpłciowych prawie żadne. Taka sytuacja zmusza większość z nich do życia na marginesie, do prostytucji, która początkowo bywa jedynym możliwym sposobem zarobkowania. Tym bardziej podziwiamy siłę, odwagę i determinację poznanych osób do życia tak, jak chcą i bycia tym, kim naprawdę są oraz, mimo społecznych i religijnych ograniczeń, do bycia kobietami – z wyboru.

1381394_600762603317890_431313031_n[1]

Podczas prac nad filmem poznałyśmy inspirujące postaci, m.in. Ibu Mariani, która jest założycielką pierwszej szkoły koranicznej dla LGBT czy Ibu Vinolia, która prowadzi ośrodek pomocy dla chorych na AIDS i nosicieli HIV. Ich historie inspirują nas co dzień i determinują do ukończenia filmu

Ale żeby to było możliwe, potrzebne nam są fundusze, których szukamy przez popularną platformę kickstarter. Bardzo zależy nam na przedstawieniu naszego projektu jak najszerszemu gronu odbiorców, którzy mogą chcieć go poprzeć. Zbieranie funduszy trwać będzie jeszcze 28 dni. Kickstarter to znana na świecie platforma, przez którą wpłaca się kwoty od prywatnych dawców. Każdy pojedynczy grosz się liczy J. Bardzo proszę zapoznać się z trailerem filmu, opisem i zdjęciami zamieszczonymi na profilu naszego projektu:

[box style=’new’] Wesprzyj ten projekt, kliknij!

Tak, chcę pomóc

[/box]

Tutaj przesyłamy link do oficjalnego profilu naszego filmu:

https://www.facebook.com/neithernor.documentary?ref=hl

Dużą pomocą będzie już samo udostępnianie linka do projektu, dzięki czemu o projekcie dowie się więcej osób, które być może zechcą nas wesprzeć finansowo.

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące filmu.

Z góry dziękujemy za wszelką pomoc,

Anna Jaklewicz i Magdalena Kubala”

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.