„Into the mind”, „Ścigając arktyczny lód” i polskie premiery: “Nothing On Earth”, “Plan na sobotę” i „Jeden dzień w Afryce” na Żywiołach we Wrocławiu! (22 -24 listopada 2013).


Ostatnia w tym roku edycja 4. Festiwalu Filmów Świata „Trzy Żywioły” zapowiada się niesamowicie. Od marca Żywioły odwiedziły już Kraków i Bolków. Wrocławską areną festiwalu filmowego będzie – jak przed rokiem – Kino NOWE HORYZONTY. Po raz kolejny zaprezentowane zostaną najlepsze, nagradzane na światowych festiwalach, inspirujące i wizualnie piękne filmy dokumentalne w trzech kategoriach: Podróże, Przygoda i Cywilizacja – 23 filmy w tym cztery polskie premiery.

Na skróty:


W piątek 22 listopada Festiwal otworzy spotkanie z Tomaszem Tomaszewskim, jednym z najbardziej słynnych polskich fotografików – reportażystów, także poza granicami naszego kraju. Posłuchamy opowieści i obejrzymy zdjęcia z wystawy Sugar Town. Finałem spotkania z artystą będzie projekcja filmu Czarna Skrzynka – błyskotliwego dokumentu o Tomaszewskim, pokazującym  dramatyczną historię człowieka, którego pragnienie wolności, niezwykły upór i chęć do walki z komunistycznym systemem zaprowadziła na szczyty światowej fotografii.

W sobotę i w niedzielę od 11.00 do 12.30 odbędą się warsztaty Akademii Podróżowania Trzy Żywioły, w ramach których będzie można się dowiedzieć jak w sposób kreatywny, nowoczesny napisać scenariusz filmu podróżniczego, jak ułożyć sceny, jak ze zwykłej historii wykreować widowisko  (wstęp na warsztaty jest wolny).

Sobotnie i niedzielne bloki filmowe wypełnią świetne dokumenty. Zobaczymy „Into The Mind” – jeden z najlepszych wizualnie filmów ostatnich lat. Wbijający w fotel majstersztyk filmowy, zacierający granicę między snem a rzeczywistością, odkrywający motywy sięgania po  skrajne ryzyko, m.in. w środowisku górskim. Temat ekstremalnych wyzwań znajdzie kontynuację w dokumencie „Ścigając arktyczny lód”, monumentalnej podróży w poszukiwaniu lodu na planecie Ziemia. Obsypany nagrodami na wielu festiwalach film (m.in. Sundance Film Festiwal) spróbuje odpowiedzieć na pytanie czy globalne ocieplenie ma miejsce czy nie, czy jest bohaterem bajki ekologów, czy pierwszym krokiem do ekologicznej katastrofy. Mroźny temat podtrzyma „Nothing On Earth” (polska premiera!) – epicka opowieść i wyprawa Murraya Fredericksa do serca Grenlandii. Film, który pozwoli widzowi zatrzymać czas, przystanąć z boku i spojrzeć na własne życie, na jego sens.

Na Festiwalu zobaczymy jeszcze jeden obraz Murraya – „Salt” zrealizowany na jego corocznej samotnej pielgrzymce do serca jeziora Eyre w odległym zakątku Australii Południowej. W obu przypadkach niesamowite środowisko ożywa okiem artysty i przypomina o stałym cyklu zmian i odnowy, niezatartym związku pomiędzy ludźmi i miejscami.

Czym jest miłość w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa? Tak postawione pytanie zilustruje „Dwoje na K2”, jeden z najlepszych filmów górskich jaki kiedykolwiek powstał, w reżyserii Dariusza Załuskiego, chyba najbardziej cenionego filmowca spośród polskich himalaistów. Temat przygody ze sporą dawką adrenaliny uzupełni najbardziej widowiskowa produkcja rowerowa minionej dekady „Tam, gdzie kończy się ścieżka”. Naprawdę niewielu może wpaść na tak totalnie zakręcone pomysły na dwóch kołach w urzekających krajobrazach najróżniejszych regionów świata. To przerasta ludzką wyobraźnię ale się dobrze ogląda.

W blok „Cywilizacja” wprowadzi „Dziecko 31”. Trudny temat głodu nękającego blisko miliard ludzi i wysiłków chcących temu zaradzić. Z kolei „Plan na sobotę” to historie turystów m.in. pomagających ofiarom  tsunami w zaniedbanej Tajlandii. Wyjaśnia dlaczego pensjonaty w Nepalu są puste, a czerwone światła w Brazylii są ignorowane. W „Jeden dzień w Afryce” (polska premiera!), na styku tradycji i nowoczesności, sześciu bohaterów z różnych środowisk geograficznych i kulturowych opisuje sześć wersji historii Afryki. Czy jest to pełny obraz najbardziej cierpiącego kontynentu? A tu z Europy „Trabanty jadą do Afryki!” – film, który jest namacalnym przykładem przekroczenia granicy „niemożliwego“ czyli czeska jazda bez trzymanki.

Jak w zeszłym roku na Festiwalu pojawi się sekcja Żywioły ShortDoc, w ramach której zaprezentujemy dwie godziny dokumentów krótkometrażowych. Kto zdobędzie nagrodę publiczności “Czwarty Żywioł”? Wy o tym zdecydujecie!

Imprezę prowadzą : Marek Tomalik i Piotr Trybalski

Miejsce festiwalu: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, ul. Kazimierza Wielkiego 19A/21

Bilety i karnety: sprzedaż online na http://bilety.3zywioly.pl oraz w kasie Kina na godzinę przed rozpoczęciem Festiwalu i w czasie Festiwalu.

Ceny biletów i karnetów:

  • jeden seans: 13 zł (sprzedaż od poniedziałku)
  • Karnet na piątek: 20 zł
  • karnet na sobotę: 50 zł
  • karnet na niedzielę: 50 zł
  • karnet FULL (piątek – niedziela): 80 zł (23 filmy)

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.