To się w końcu musiało stać… Sandisk wprowadza pierwszą na świecie kartę compact flash o pojemności 256GB. 

Co to oznacza? Ci szczęśliwcy, którzy posiadają aparaty ze slotami na te karty mogą cieszyć się w zasadzie nieograniczoną pojemnością. Dlaczego piszę, że nieograniczona? Ano policzmy: jeśli karta posiada pojemność 256 GB, a my fotografujemy w formacie RAW np. Nikonem D600 z matrycą 24 mpix to możemy za niej zapisać ok. 3555 zdjęć. Dużo? Przeliczając na “stare” – to ok. 100 rolek filmów. W większości wyjazdów – wystarczy, czyli pojemność czasowo jest nieograniczona. Jeśli ktoś fotografowałby w formacie JPEG (pytanie: dlaczego?), to zmieściłby ponad 35 555 zdjęć!

Ile dokładnie zdjęć zmieści się na karcie – każdy może sobie policzyć sam, wykorzystując ten sprytny, internetowy kalkulator pojemności kart pamięci.

Karta jest w zasadzie skierowana do filmowców, którym zależy i na pojemności i na szybkości zapisu, ale zapewne połakomią się na nią fotografujący. Na nieszczęście jest – póki co – nieco droga: 1809,99 USD to kupa kasy! Ale firma wprowadziła równocześnie inne pojemności: 16, 32, 64 i 128 GB, a tu ceny zaczynają się od 219 USD.

Tymczasem, poniżej informacja prasowa firmy i więcej szczegółów na temat karty.

sandisk extreme pro Compact Flash 256 GBSandisk wprowadza pierwszą na świecie kartę compact flash o pojemności 256GB

Firma SanDisk, wprowadza na rynek karty pamięci SanDisk Extreme Pro® CompactFlash® o pojemności 256 GB. Jest to pierwsza na świecie karta CompactFlash o tak dużej pojemności i wydajności, która zapewnia zgodność z najnowszą specyfikacją VPG-65 (Video Performance Guarantee — gwarancja wydajności wideo). SanDisk wprowadza również nowe, szybsze wersje kart pamięci SanDisk Extreme Pro CompactFlash (dotyczy to wszystkich dostępnych pojemności).

Karta zapewnia minimalną szybkość zapisu ciągłego 65 MB/s oraz jest zoptymalizowana pod kątem rejestracji wideo w rozdzielczości 4K i Full HD. SanDisk Extreme Pro CompactFlash o pojemności 256 GB wyróżnia się największą na świecie szybkością transferu wynoszącą maksymalnie 160 MB/s, co pozwala radykalnie zwiększyć efektywność pracy. Ponadto rejestrowany obraz można zapisywać z szybkością wynoszącą maksymalnie 140 MB/s, co umożliwia korzystanie z zaawansowanych funkcji, takich jak rejestracja szybko poruszających się obiektów czy wykonywanie szybkich zdjęć seryjnych.

Karty pamięci SanDisk Extreme Pro są przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych i są objęte bezterminową ograniczoną gwarancją. Karty te są testowane pod kątem trwałości. Zawierają wewnątrz warstwę silikonu RTV, która daje dodatkową ochronę przed wstrząsami i wibracjami. Mogą być użytkowane w skrajnych temperaturach: od –25°C do +85°C. Wraz z kartą nabywca otrzymuje roczną subskrypcję oprogramowania RescuePRO®, które umożliwia fotografom odzyskanie zdjęć w razie ich przypadkowego usunięcia.

Równocześnie z premierą karty Extreme Pro CompactFlash o pojemności 256 GB, SanDisk wprowadził szybsze wersje kart pamięci SanDisk Extreme Pro CompactFlash o wszystkich dostępnych pojemnościach. Modele kart o pojemnościach 16 GB, 32 GB, 64 GB i 128 GB będą teraz cechować się maksymalną szybkością odczytu 160 MB/s4 i maksymalną szybkością zapisu 150 MB/s4, a także — tak samo jak model o pojemności 256 GB — będą zgodne ze specyfikacją VPG.

Karty SanDisk Extreme Pro CompactFlash są dostępne w pojemnościach 16 GB, 32 GB, 64 GB, 128 GB i 256 GB. Ich sugerowana cena detaliczna wynosi od 219,99 do 1809,99 USD. Produkt dostępny będzie w Polsce pod koniec 2013 roku.

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.