W TokFM pojawił się wywiad z Tomaszem Tomaszewskim, jednym z najbardziej utytułowanych polskich fotografów – reportażystów. Wywiad o tym kto może, a kto powinien robić zdjęcia. Poczytajcie.

Cały wywiad kręci się wokół abstrakcyjnego pojęcia czarodziejskiej różdżki, którą jest… aparat fotograficzny. Dziś każdy ją ma; może mieć. Owa różdżka wystarczy do tego by za jej dotknięciem zrobić idealne technicznie zdjęcie. Niestety nie każdy – w zasadzie zupełnie mało osób – potrafi owej różdżki używać.

Rozmowa dość smutna, jest krótką – bo wywiad nie za długi – refleksją nad współczesnym losem fotografów. I fotografii. Mówi więc Tomaszewski:

“(…)dobrym fotografom jest dużo trudniej się przebić przez szum bylejakości, przez fotografie, które pokazują naturalne fakty. A chodzi przecież o przekazanie intrygujących, ciekawych, oryginalnych myśli. By to zrobić, trzeba mieć coś do powiedzenia, trzeba być wykształconym i reprezentować pewne wartości.”

Tomasz Tomaszewski – Sugar Town

Tomasz Tomaszewski – Sugar Town

…i tłumaczy:

“Jeżeli używa się fotografii świadomie, jako formy wypowiedzi, pokazania stosunku do świata, jako narzędzia do opisywania, a nie tylko przerabiania świata na podstawie mody – na przykład mody na Instagram – to jest to pomysł szlachetny.”

…zaś o celu fotografowania mówi tak:

“Nie chodzi o to, by pokazywać, jak rzeczy wyglądają, tylko robić zdjęcia, które prowadzą do intrygujących refleksji, sprawiają, że jesteśmy trochę lepszymi i mądrzejszymi ludźmi.”

… i na koniec kwintesencja, coś o czym zawsze mówię na warsztatach fotograficznych:

“Jest kilkunastu fotografów, którzy wiedzą, jak obchodzić się z tą czarodziejską różdżką, którzy doznali nirvany i odkryli tę tajemnicę. Tajemnicę różnicy między patrzeniem a widzeniem. Oni nie odkrywają nam świata, w sposób cudowny odkrywają relacje między rzeczami, które w świecie występują. Porządkują otaczający nas chaos, dając tym samym pocieszenie.”

Przeczytajcie ten wywiad, mam nadzieję, że pomoże Wam spojrzeć na pewne fakty w sposób nieco inny. Może nowy? A może utwierdzi Was w przekonaniu, które już macie.

Cały wywiad:  tutaj.

POLECAM: seria filmów z Tomaszem Tomaszewskim “W poszukiwaniu stylu”

fot. Szeroki Kadr

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.