…i nie tylko. Mam ogromną satysfakcję, że właśnie ten dokument pojawi się na Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły, który organizuję i prowadzę. 

Dokument pokażemy w ostatni weekend sierpnia – pomiędzy 30 sierpnia i 1 września 2013, w czasie jubileuszowego, 10. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły na zamku w Bolkowie, niedaleko Wrocławia.  Film został uhonorowany na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia na SUNDANCE FILM FESTIVAL, kultowym festiwalu filmowym. Bilety na festiwal w cenie 20 zł/3 dni możecie kupić tutaj. Serdecznie Was zapraszam. Prócz tego dokumentu – 9 innych, i oczywiście świetne, reporterskie pokazy zdjęć i opowiadać z podróży. Warto być.

Trailer:

O filmie:

Ścigając arktyczny lód (Chasing Ice)

reż. Jeff Orlowski, USA 2012, 75 min.

Najlepsze zdjęcia tegorocznego festiwalu w Sundance. Zjawiskowa i monumentalna podróż w poszukiwaniu lodu na planecie Ziemia.

James Balog uznany fotograf, niczym detektyw, rusza po dowody zbrodni ludzkości na planecie Ziemi. Jego zdaniem nie ma już czasu na zbieranie poszlak, gromadzenie danych liczbowych, które większości z nas niewiele mówią. Balog chce być naocznym świadkiem. Wraz ze swoją ekipą z projektu Extreme IceSurvey (w wolnym tłum. „ekstremalne badania lodowców”) rozstawia więc na Islandii, Grenlandii i Alasce ponad 20 aparatów fotograficznych, które przez trzy lata mają rejestrować zmiany, jakie zajdą w tamtejszej przyrodzie.

Grafy, diagramy i inne wizualne pomoce nałożone w filmie na zdjęcia wykonane przez aparaty EIS pokazują jak na dłoni różnice w wielkości tamtejszych lodowców w 2007 roku i dziś. 
Wnioski są oczywiste, dokumentacja wizualna nie daje pola do dyskusji, czy globalne ocieplenie ma miejsce czy nie, czy jest bohaterem bajki ekologów, czy pierwszym krokiem do ekologicznej katastrofy.

ChasingIce_filmstill2_by_James_Balog-Extreme_Ice_Survey2[1]

Co ciekawe, w filmie Jeffa Orlowsky’ego (Balog jedynie tu występuje, nie jest reżyserem) znajdziecie też odpowiedź na pytanie, dlaczego tak trudno nam coś z tą wiedzą zrobić.Balog, który jest spiritus movens całego projektu tak naprawdę nie powinien już od dłuższego czasu w ogóle brać udział w takich ekspedycjach. Ma chore nogi, od lekarza dostał kategoryczny zakaz wspinania się. Przyzwyczajenie do aktywnego trybu życia, uzależnienie od działania jest jednak silniejsze. Mimo że działa na własną niekorzyść…. Dokładnie tak jak my, jeżdżąc autami tam, gdzie moglibyśmy dostać się na piechotę i robiąc wiele, wiele innych rzeczy, tragicznych w skutkach dla naszej przyszłości.  /źródło: Stopklatka/

Wybrane nagrody i festiwale:

– SUNDANCE FILM FESTIVAL – najlepsze zdjęcia
– Sundance London Film and Music Festival – oficjalna selekcja
– Berkshire Film Festival – najlepszy dokument
– Big Sky Film Festival – najlepszy dokument
– Hot Docs Film Festival – nagroda publiczności
– DocuWest Film Festival – nagroda publiczności
– Vancouver International Mountain Film Festival – najlepszy film o tematyce przyrodniczej

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.