Przedstawieniem prac i artysty Mikołaja Nowackiego rozpoczynam nowy cykl “Fotografa w podróży” – “Trzecie oko”. Zapraszam!

Czym jest “Trzecie oko”? Ktoś może w tym określeniu doszukać się skojarzeń z new age, ktoś inny znajdzie zupełnie inne.

Na potrzeby tego bloga i nowego działu zdefiniuję pojęcie: “Trzecie oko” to cecha fotografujących, pozwalająca patrzeć tak i widzieć to, czego innym nie udaje się dostrzec. Szczególnie w miejscach, które mijamy na co dzień.  Ktoś powie: to cecha wszystkich fotografujących. Odpowiem: nie sądzę.

Bez wdawania się w dyskusję zapraszam do poznania prac i osoby Mikołaja Nowackiego, którego fotografie idealnie wpasowują się w tę definicję.

Mikołaj Nowacki, ur. w 1972 r. we Wrocławiu. Ukończył prawo i studia doktoranckie w zakresie prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Wrocławskim. Doktorat z prawa kosmicznego porzucił aby móc zajmować się zawodowo swoją pasją fotograficzną. Od 2004 do 2006 pracował w “Gazecie Wyborczej” jako fotoreporter. Współpracował też z największym fińskim dziennikiem “Helsingin Sanomat”. Od 2006 do 2011 fotografował dla “Gazety Wrocławskiej”.

Obecnie jest freelancerem i stałym współpracownikiem polskiej edycji”National Geographic Traveler”. Swoje zdjęcia regularnie publikuje również w polskim wydaniu magazynu “National Geographic”. Publikował fotoreportaże w tygodnikach “Newsweek Polska”, “Polityka” również w prestiżowym, internetowym, amerykańskim “Burn Magazine” i w brytyjskim “The Sunday Times Magazine”. Mikołaj Nowacki jest kilkakrotnym finalistą i laureatem najważniejszych polskich konkursów fotograficznych m.in. Grand Press Photo i BZWBK Press Foto. W 2012 otrzymał wyróżnienie za fotoreportaż “Odra” w międzynarodowym konkursie Winephoto.

Moje ulubione motywy fotograficzne…

… to człowiek

Lubię podróżować do…

…sedna historii, którą opowiadam używając aparatu.

Fotografuję, bo…

…jest to świetny sposób, żeby być w miejscach i w sytuacjach, które mnie interesują, a w których nie mógłbym się znaleźć bez aparatu. Dzięki temu mogę swoimi doświadczeniami i wiedzą dzielić się z innymi. Fotografuję również dlatego, że mam potrzebę artystycznej ekspresji, a nie mam zdolności malarskich, literackich, świetnego wokalu lub umiejętności tanecznych, którymi mógłbym wyrazić co czuję oraz co i w jaki sposób myślę. Fotografia jest w tym wypadku moim językiem komunikacji ze światem.

Używam…

…lustrzanki pełnoklatkowej z obiektywami głównie 28 mm i 35 mm.

Można mnie znaleźć…

…od 2011 jestem reprezentowany przez prestiżową, amerykańska agencję VII w Programie Mentorskim.

Moje portfolio: www.mikolajnowacki.com

Zdjęcie z cyklu fotograficznego “Odra” (komplet zdjęć znajdziecie na stronie autora)

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.