Specjalnie dla Was,  w galerii “Trzeciego oka” Marco Großmann, niemiecki fotograf, który ujął mnie szczególną wrażliwością spojrzenia na otaczający świat. 

Marco urodził się w 1982 roku w Niemczech, ukończył fizykę na uniwersytecie. Już  w czasie studiów, podczas licznych wypadów do Azji odkrył fotografię jako metodę dokumentowania tego co widział w podróży. W międzyczasie uświadomił sobie, że fotografia stała się jego prawdziwą pasją i tym samym w 2012 roku postanowił skupić się wyłącznie na zdjęciach. Został freelancerem. Zapytałem Marco o kilka spraw i poprosiłem, by pokazał swoje ulubione zdjęcia.

MarcoG_17

Czym jest “Trzecie oko”?
Ktoś może w tym określeniu doszukać się skojarzeń z new age, ktoś inny znajdzie zupełnie inne. Na potrzeby tego bloga zdefiniuję pojęcie: “Trzecie oko” to cecha fotografujących, pozwalająca patrzeć tak i widzieć to, czego innym nie udaje się dostrzec. Szczególnie w miejscach, które mijamy na co dzień.  Ktoś powie: to cecha wszystkich fotografujących. Nie sądzę. 

Moje ulubione motywy fotograficzne…

Przede wszystkim fotografia dokumentalna – reportaż. Tworząc fotoreportaże skupiam się na człowieku i specyficznych aspektach życia społeczności.

Lubię podróżować do…

Przede wszystkim tak gdzie spotkam ludzi bo zawsze jestem na jakimś etapie poszukiwania ciekawych historii właśnie ludzi opisujących. Prócz moich osobistych upodobań w poszukiwaniu odległych zakątków globu szczególnie lubię wracać do miejsc, w których już kiedyś byłem. A to dlatego, że w takim zaprzyjaźnionym otoczeniu łatwiej mi odnaleźć i poznać kolejne, ciekawe historie związane z poznanymi tam ludźmi. Jestem zakochany w Azji, szczególnie w Chinach, Indiach i Indonezji. W przyszłości chciałbym też bardziej skupić się na Ameryce Południowej, Rosji i Afryce.

Fotografuję, bo…

Ponieważ dokumentowanie ludzkiego życia z aparatem fotograficznym w ręce jest czymś co lubię najbardziej. Z drugiej strony – w końcu jest tak dużo społeczności, kultur, stylów życia, które warto udokumentować, więc?  Chcę opowiadać historie prawdziwe, fotograficznie piękne, takie, które coś uświadamiają innym ludziom. To nie ma znaczenia czy historię znajdę gdzieś na końcu świata czy w cywilizacji, gdzieś obok mojego ogródka. Po prostu staram się aby moje historie zwróciły uwagę i sprawiły, że ktoś zacznie się troszczyć o świat i jego mieszkańców.

Używam…

Używam Canona 5D Mark III i zazwyczaj jasnych canonowskich obiektywów: 35 mm f/1.4L lub 85 mm f/1.2K ponieważ lubię fotografować w półmroku. Czasem także używam canonowskich zoomów: 16-35 f/2.8L, 24-105 f/4 oraz  the 70-300mm f/4-5.6L

Można mnie znaleźć…

Na Facebooku, tutaj i na mojej stronie www, tutaj. Zapraszam.

Moje portfolio…

Invalid Displayed Gallery

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.