Zapraszam na spotkanie w świecie wspaniałej, górskiej fotografii oraz górskiego filmu.

Serdecznie zapraszam Was na Festiwal Górski w Lądku-Zdroju, który mam przyjemność współorganizować. W dniach 19-22 września będzie można zobaczyć górskie fotografie, filmy, a także poznać kulisy wysokogórskich wypraw i fotografii oraz wziąć udział w warsztatach. Mam nadzieję, że uda nam się tam spotkać, porozmawiać, napić piwa, zobaczyć wystawy… Zgłaszajcie kto planuje być, spróbujemy ustawiać się w któryś dzień imprezy i spotkać. Program jest bardzo bogaty, ale z naszej, fotograficznej perspektywy polecam Wam szczególnie:

WYSTAWY:

– 100 lat polskiej obecności w górach wysokich – wystawa archiwalnych zdjęć z ostatniego wieku działalności Polaków w górach.

– „Lhotse ’74” wystawa świetnych zdjęć Mirka Wiśniewskiego, fotografa i kierowcy wypraw Andrzeja Zawady, artysty-fotografika. Zdjęcia cyfrowo odrestaurowane z jesienno – zimowej wyprawy na Lhotse.

– „W cieniu Everestu“ – pokaz i wystawa Magdy Lassoty, która spędziła dwa miesiące w bazie pod Górą Gór.

– Wystawa podwodnej fotografii jaskiniowej Krzysztofa Starnawskiego, jednego z najlepszych, polskich nurków technicznych. Zdjęcia są obłędne!

Lhotse 1974, fot. Tadeusz Piotrowski

FILMY:

– „Ostatnia Góra” – Darka Załuskiego z ostatniej, zimowej wyprawy na K2. Widziałem film jeszcze w czasie kolaudacji i powiem Wam, że powala. Super zdjęcia.

– „Shifting Sands” – Matta Pycrofta, dla tych, którzy tak jak i ja zakochali się w jordańskiej pustyni Wadi Rum. Piękne zdjęcia.

– „Tierra del Viento” –  Laury Belinky, to bezdyskusyjnie mój ulubiony film, bo opowiada historię fotografa, który pracuje i mieszka w Patagonii – Eliseo Miciu. Obrazy są obłędne. Tak samo jak i Patagonia!

–  „Wiatr. Thriller dokumentalny” – Michała Bielawskiego, ze wspaniałymi zdjęciami zakopiańskiego fotografa i filmowca, Bartka Solika i historią, której nie powstydziłby się Alfred Hitchcock.

SPOTKANIA Z DOBRĄ FOTOGRAFIĄ:

– „Rozmowy po Evereście. 40 lat od pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest“ – multimedialny pokaz zdjęć i filmów z pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest w 1980 roku. Przygotowałem ten pokaz i powiem, że znajdzie się tam mnóstwo świetnych, unikatowych fotografii. Tak się już – niestety  – nie fotografuje…

– „Miłość w czerni i bieli” – spotkanie z fotografką, Danutą Piotrowską, która opowiada i pokazuje zdjęcia himalajskie swojego męża, Tadeusza Piotrowskiego. Rewelacyjna fotografia czarno-biała.

– „W szerpańskim dom” – spotkanie z fotografią Magdy Jończyk, która jest członkiem naszej Grupy. Magda opowie Wam o realiach życia Szerpów i oczywiście zilustruje to bardzo dobrymi fotografiami.

– „Mustang. Daleko“ – spotkanie z Magdaleną Gołębiowską, która opowie o tej wspaniałej krainie w Nepalu. Spotkanie poprowadzę osobiście, a na ekranie zobaczycie zdjęcia Magdy i moje.

Fot. Magda Jończyk

WARSZTATY:

– „Jesteś moim bohaterem!” Jak pisać (i fotografować) w górach, aby mieć sprawczą moc? – i znów Mustang będzie na ekranie. Opowiem Wam o tym jak budować górskie historie – tak fotograficzne jak filmowe i pisane: na bloga, do gazety, do telewizji.

Tylko tyle, albo aż tyle. A przecież to jedynie fragment programu. Serdecznie Was zapraszam, szczegóły, bilety znajdziecie na stronie: https://www.festiwalgorski.pl/

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.