Nowy nikon D610, wprowadzony niewiele ponad rok po D600. Zaskoczeni?

Najważniejszą zmianą (bo innych się pewnie nie doszukacie) to poprawka wady, która w D600 przez pierwsze kilka tysięcy zdjęć zatruwała spokojne życie użytkowników: nadmiernie brudząca się matryca.  Mimo, że Nikon tego nie pisze – nie widzę innego powodu, by na rynek wypuszczać aparat taki sam jak poprzednik. No bo nie wypuścili go dla tych zmian:

 • szybsze zdjęcia seryjne: z 5,5 kl/sec (D600) na 6 kl/sec (D610)
 • cichy tryb seryjny (3 kl/sec z bardzo małym hałasem migawki)
 • poprawa działania automatycznego balansu bieli (szczególnie kolor skóry w świetle zastanym)

… i to by było na tyle! Nowe body kosztuje ok. 2000 USD. Sprawdź cenę.

A tak Nikon pisze o swoim “nowym” dziecku:

Firma Nikon ogłosiła wprowadzenie na rynek popularnej lustrzanki formatu FX – Nikon D610. Nowy model, w lekkim i poręcznym korpusie, oferuje rozwiązania znane z flagowych lustrzanek Nikon. Pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24,3 megapiksela z procesorem obrazu EXPEED 3 zapewnia doskonałe odwzorowanie szczegółów na zdjęciach wykonywanych z prędkością do 6 kl./s., a zaawansowany tryb filmowania pozwala na tworzenie w pełni profesjonalnych produkcji.

Pełna moc obrazu

Lekki korpus modelu Nikon D610 kryje szereg zaawansowanych technologii stosowanych w profesjonalnych lustrzankach cyfrowych firmy Nikon.

Matryca CMOS formatu FX o rozdzielczości 24,3 megapiksela zapewnia bardzo wysoki poziom szczegółowości obrazu. Zakres ISO od 100 do 6400, z opcją zwiększenia do 25 600 i zmniejszenia do 50, pozwala rejestrować ostre zdjęcia oraz filmy w dowolnych warunkach oświetleniowych.

Dzięki wydajnemu procesorowi EXPEED 3, stosowanemu m.in. w Nikonie D4, lustrzanka z łatwością przetwarza duże ilości danych, gwarantując jednocześnie wierne odtworzenie kolorów oraz ulepszoną redukcję szumów. 16-bitowa technologia przetwarzania obrazu pozwala uchwycić znacznie większe bogactwo szczegółów, barw i odcieni. Zapewnia też płynne przejścia tonalne w całej skali kolorystycznej, aż do czystej bieli, nawet na zdjęciach rejestrowanych w formacie JPEG.

Zastosowany w lustrzance Nikon D610 39-polowy system autofokus Multi-CAM 4800, zapewnia szybkość oraz precyzję w każdych warunkach oświetleniowych.

Z aparatem D610 współpracują obiektywy o przysłonie do f/8, a przy maksymalnie otwartej przysłonie i czułości do –2 EV (ISO 100, 20°C) system AF umożliwia uzyskanie ostrych zdjęć nawet przy samym świetle księżyca. W celu zapewniania pełnej kontroli nad kadrem, oferuje on możliwość wyboru poszczególnych pól lub skonfigurowanych ustawień obejmujących 9, 21 lub 39 pól AF. Tryby autofokusa, takie jak AF z dynamicznym wyborem pola i śledzenie 3D, pozwalają utrzymać ostrość nawet na najmniejszych obiektach, bez względu na sposób, w jaki się one poruszają. Dzięki uproszczonemu wyborowi trybów AF (AF-A, AF-S i AF-C) nie trzeba odrywać oczu od wizjera podczas wybierania ustawień.

Nikon D610 jest szybszy od swojego poprzednika, umożliwiając rejestrowanie zdjęć z prędkością do 6 kl./s zarówno w formacie FX, jak i DX. Dzięki temu fotografowanie dynamicznych scen jest jeszcze prostsze. Ponadto, aparat oferuje nowy tryb cichego zwalniania migawki w trybie zdjęć seryjnych firmy Nikon, który znacznie wycisza dźwięk pracy mechanizmu powrotu lustra. Rozwiązanie to umożliwia fotografowania trudnych do uchwycenia obiektów, takich jak dzikie zwierzęta, z prędkością do 3 kl./s.

Zastosowany w modelu Nikon D610 zaawansowany system rozpoznawania scenerii obejmuje 2016-pikselowy czujnik RGB, służący do pomiaru ekspozycji, który dokładnie analizuje każdą scenę w celu zapewnienia jak najwierniejszego odwzorowania. Jest on wyposażony w nowatorską funkcję rozpoznawania ludzkich twarzy przy użyciu wizjera optycznego, a także precyzyjnie rozpoznaje barwy i jasność sceny. Tak wysoki poziom szczegółowej analizy scenerii umożliwia również dokładniejsze działanie autofokusa, automatycznej ekspozycji i ekspozycji błysku i-TTL w zróżnicowanych warunkach kompozycyjnych i oświetleniowych.

Szybkość reakcji i intuicyjność obsługi

Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom Nikon D610 wyróżnia się szybkością reakcji, niezawodnością działania oraz wysoką ergonomią rozmieszczenia przycisków i pokręteł sterujących, umożliwiając użytkownikowi komfortową obsługę.

 • Szybkie reagowanie na polecenia: uruchomienie trwa ok. 0,13 sekundy[1] (#_ftn1), czas otwarcia migawki ograniczono do ok. 0,052 sekundy1, natomiast funkcja zdjęć seryjnych pozwala wykonywać ok. 6 kl./s w formatach FX i DX.
 • Trwała migawka o wysokiej precyzji działania: trwałość i precyzja działania zespołu migawki zostały potwierdzone w teście obejmującym 150 000 cykli zwolnień. Zakres czasu otwarcia wynosi od 1/4000 do 30 s. Migawka jest wyposażona ponadto w inteligentny, samodiagnozujący się monitor pracy. W aparacie zastosowano też nowatorski zespół napędowy, zmniejszający pobór mocy przy dłuższym czasie otwarcia migawki podczas nagrywania filmów.
 • Precyzyjny wyświetlacz LCD o przekątnej 8 cm (3,2 cala) i szerokim kącie oglądania, z ok. 921 000 punktów oraz automatycznym sterowaniem jasnością zapewnia jasny, wyrazisty obraz i znacznie udoskonaloną reprodukcję kolorów. Jasność wyświetlacza LCD jest automatycznie dostosowywana do warunków otoczenia.
 • Wizjer optyczny ze szklanym pryzmatem: zapewnia blisko 100-procentowe pokrycie kadru i powiększenie 0,7 razy (obiektyw 50 mm f/1,4 ustawiony na nieskończoność, -1 dptr.).
 • Elektroniczny, dwuosiowy wirtualny horyzont umożliwia precyzyjne potwierdzenie wypoziomowania zdjęcia na wyświetlaczu LCD lub w wizjerze, sprawdzające zarówno położenie aparatu w stosunku do płaszczyzny poziomej, jak i jego nachylenie (obrót w przód lub w tył).

Niezawodność w każdych warunkach

Zbudowany z myślą o pracy w każdych warunkach Nikon D610 został wyposażony w przednią i tylną obudowę ze stopu magnezu. Nowy model cechuje się również odpornością na wilgoć i kurz dorównującej profesjonalnej lustrzance cyfrowej Nikon D800.

Dwa gniazda kart SD (SDXC i UHS-I) oferują możliwość zapisywania plików RAW i JPEG na osobnych kartach, kopiowanie między kartami i wybieranie gniazda w zależności od ilości pozostałego miejsca podczas rejestrowania filmu. Dzięki wykorzystaniu udoskonalonych obwodów elektrycznych, znanych z modelu D800, można wykonać około 900 zdjęć[2] (#_ftn2) lub nagrać około 60 minut filmu podczas korzystania z podglądu na żywo[3] (#_ftn3) bez konieczności doładowywania akumulatora.

Profesjonalne filmowanie

Nikon D610 wyposażono w profesjonalne funkcje nagrywania filmów Full HD D-Movie w trybie wielokadrowym znaną z Nikona D800. Nowy model odznacza się wszechstronnością zastosowań filmowych, różnorodnością dostępnych szybkości nagrywania oraz dużymi możliwościami dostosowania sposobu sterowania do potrzeb użytkownika. Dzięki funkcji podglądu na żywo fotograf może z łatwością przejść od wykonywania inspirujących zdjęć do nagrywania wysokiej jakości materiałów wideo.

 • Liczba klatek na sekundę: filmy w rozdzielczości Full HD (1080p) można nagrywać w formatach 30p, 25p i 24p, z opcjonalnymi prędkościami 60p, 50p i 25p w przypadku rozdzielczości 720p. Maksymalna długość filmów w rozdzielczości Full HD wynosi około 29 min i 59 s.
 • Tryb wielopolowy: rozdzielczość Full HD (1080p) jest dostępna zarówno w formacie FX jak i DX, co zapewnia wyjątkową swobodę filmowania.
 • Nagrywanie dźwięku w wysokiej jakości: w filmach rejestrowanych aparatem Nikon D610 jakość dźwięku jest równie wysoka jak jakość obrazu. Złącze mikrofonowe umożliwia korzystanie z zewnętrznego mikrofonu stereofonicznego gwarantującego wyraźne nagrywanie dźwięku, natomiast wyjście audio pozwala używać słuchawek zewnętrznych.
 • Nieskompresowane wyjście HDMI: Nikon D610 oferuje możliwość transmitowania nieskompresowanego strumienia wideo w formacie 1080p w czasie rzeczywistym na zewnętrzne urządzenie nagrywające. W przypadku wykrycia zewnętrznego monitora format sygnału jest automatycznie zmieniany na 1080i. Nieskompresowane dane są przekazywane w wybranej wielkości zdjęcia i z wybraną liczbą klatek na sekundę bez nakładki informacyjnej, która może być jednocześnie wyświetlana na wyświetlaczu TFT aparatu.

Wbudowane narzędzia kreatywne

Szeroka gama kreatywnych i praktycznych narzędzi dostępnych w aparacie pozwala w pełni cieszyć się swobodą twórczą.

 • Zdjęcia poklatkowe: fotografowanie z interwałometrem umożliwia wyzwalanie migawki we wcześniej ustalonych odstępach czasu. Zdjęcia można łatwo zapisywać w formie plików filmowych i oglądać w trybie przyspieszonego odtwarzania od 24 do 36 tys. razy większej od normalnej prędkości.
 • Tryb HDR (wysoki zakres dynamiki): możliwość zrobienia jednego prześwietlonego i jednego niedoświetlonego zdjęcia za jednym zwolnieniem migawki. Zakres można poszerzyć o ±3 EV o pełnym nasyceniu i przejściach tonalnych. Możliwe jest jednocześnie dostosowanie płynności krawędzi zetknięcia dwóch ekspozycji w celu uzyskania większej naturalności.
 • Ustawienia Picture Control: możliwość dostosowania wyglądu zdjęć i filmów dzięki dokładnej regulacji parametrów ostrości, nasycenia, odcieni itp. Ta funkcja jest dostępna bezpośrednio za pomocą specjalnego przycisku.
 • Programy tematyczne: 19 programów tematycznych pozwala zoptymalizować ustawienia, takie jak czas otwarcia migawki, czułość ISO i wartość przysłony, aby za każdym razem uzyskać wspaniałe efekty. To idealny sposób na szybkie wykonywanie idealnych zdjęć.
 • Edycja w aparacie: menu obejmują całą gamę użytecznych funkcji, w tym opcję korekcji efektu czerwonych oczu i balansu kolorów, a także funkcję D-Lighting, przetwarzanie formatu RAW i zmianę wielkości zdjęcia. Dostępne są między innymi następujące efekty filtrów: Skylight, Cross Screen, Efekt miniatury, Kolorowy kontur, Szkic kolorowy i Kolor selektywny. Opcje szybkiego retuszu obejmują korektę dystorsji, korekcję kształtu, prostowanie obrazu i efekt rybiego oka. Dostępna jest też funkcja edytowania filmów umożliwiająca określenie ich momentu początkowego i końcowego, co zapewnia efektywniejsze zapisywanie.

Akcesoria dodatkowe

 • Wielofunkcyjny pojemnik na baterie MB-D14 (opcjonalny) umożliwia stosowanie różnych baterii, w tym wielu typów baterii AA i akumulatorów jonowo-litowych EN-EL15 marki Nikon. Pojemnik
 • MB-D14 jest wyposażony w przycisk spustu migawki oraz pokrętła sterowania ułatwiające fotografowanie w pionie. – Kreatywny system oświetlenia (CLS): aparat Nikon D610 jest zgodny z kreatywnym systemem oświetlenia firmy Nikon, pozwala więc na wykorzystanie oferujących bogate możliwości uniwersalnych lamp błyskowych i-TTL, takich jak profesjonalny model SB-910 czy łatwa w obsłudze lampa SB-700.
 • – Oprogramowanie Capture NX 2 (opcjonalne) ­­– szybkie, zaawansowane i kreatywne przetwarzanie zdjęć: najnowsza wersja jest jeszcze szybsza i obsługuje 64-bitowe systemy operacyjne, pozwalając w pełni wykorzystać możliwości obrazowania modelu Nikon D610 z matrycą o rozdzielczości 24,3 megapiksela.
 • Oprogramowanie Camera Control Pro 2 (opcjonalne) – uniwersalne zdalne sterowanie ustawieniami aparatu: liczne, udoskonalone rozwiązania pozwalające na znaczące usprawnienie pracy z podglądem na żywo aparatu Nikon D610. Oprócz sterowania trybem ekspozycji, czasem otwarcia migawki i przysłoną kreatywne funkcje sterowania obejmują zdalne rozpoczynanie i zatrzymywanie nagrywania filmu oraz przełączanie między zdjęciami i filmami w trybie podglądu na żywo.

Data wprowadzenia lustrzanki Nikon D610 do sprzedaży nie została jeszcze ustalona.

 

 

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.