Jaki jest przebieg migawki, ile zdjęć zrobił twój aparat, jaka jest żywotność migawki? Program do sprawdzania migawki, przed zakupem, lub sprzedażą sprzętu. 

[Aktualizacja 2019]
 
Newralgicznym, jednym z najważniejszych elementów aparatu jest mechaniczna migawka – zakładając, że nasz aparat taką właśnie, mechaniczną, posiada. To ona właśnie  ma wpisaną określoną ilość cykli jakie jest w stanie przejść (co oznacza w zasadzie tyle samo co ilość zdjęć jakie jest w stanie zrobić). Po tym czasie szanse na to, że przestanie działać, albo będzie działać nieprawidłowo rosną. O jakich liczbach tutaj mówimy? Przykładowo mój Nikon D600 ma wytrzymać 150 000 cykli. Tak żywotność migawki szacuje
shutter count

Tyle zdjęć zrobił mój aparat.

producent. Dotychczas, w 1.5 roku zrobiłem ok. 35 000 zdjęć (obrazek obok), co oznacza, że zużycie migawki mojego aparatu jest na
poziomie ok. 25%. Nieźle. W kategoriach “ludzkich” mój aparat ma ok. 19 lat :). Ile jeszcze pociągnie? Mam nadzieję, że dociągnie do tych 150 000 cykli. A gdyby nie dał rady – wymiana migawki to koszt około 1 tys zł. I dużo i mało. Na pewno mniej niż cena nowego aparatu.Każdy z Was może sprawdzić zarówno żywotność migawki aparatu, ilość cykli, które przeszła jak i deklarowaną przez producenta ilość cykli.
 

To pierwsze przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy kupić używany aparat. Bo jedno to fakty przedstawiane przez sprzedawce, drugie to dane z aparatu. Wystarczy poprosić o jpeg-a i “wsadzić” go do magicznej maszynki, znajdującej się tutaj. I gotowe, znamy wartość.

WAŻNE: sprawdzać należy plik jpeg wygenerowany w aparacie, nie zaś jpeg stworzony np. Lightroomem z pliku RAW!

  • Zobacz ile zdjęć zrobił Twój aparat: kliknij. Jeśli ten link nie pomoże – spróbuj tutaj
  • Sprawdź szanse na przeżycie migawki Twojego aparatu: kliknij.

 

AKTUALIZACJA, luty 2015:

Jeśli ktoś chce mieć i świetną przeglądarkę do plików m.in. JPEG, RAW, TIFF, pozwalającą na zarządzanie paletami barwnymi wyświetlanych zdjęć oraz na drobne akcje typu przycięcie jpeg-a, zmiana rozdzielczości etc, ale i program, którym można podglądać EXIF-a zdjęcia oraz inne parametry -w tym ilość wykonanych zdjęć, to powinien zainstalować bezpłatny (na prywatny, domowy użytek) program IrfanView wraz z pluginem METADATA (najlepiej zainstalować całą paczkę pluginów).

Po instalacji wyświetlamy zdjęcie, klikami I (jak Irena), dalej EXIF Info i na dole okienka pojawia nam się ilość wykonanych fotografii w danym momencie czyli w momencie zrobienia zdjęcia, które wyświetliliśmy. Proste.

exifinfo-irfanview

Program i pluginy zainstalować można z tej strony

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.