Sądząc po treści informacji prasowej (niestety nie miałem aparatu w ręce) zapowiada się prawdziwy hit dla ambitnych fotografujących. I podróżujących. Dlaczego?

A przynajmniej z poniższych powodów:

  • niskoszumiąca matryca CMOS, bo wiadomo, że travel photography nie przepada za lampą błyskową
  • uszczelniany, magnezowy korpus daje gwarancję odporności na złe warunki atmosferyczne
  • 100% kadru w układzie celowniczym
  • dwa gniazda na karty pamięci – na pewno nie zabraknie miejsca na zdjęcia
  • wyświetlacz 3 cale
  • możliwość nagrywania filmów  w jakości HD
  • możliwość dołączenia zewnętrznego mikrofonu
  • i na koniec cena – w cenniku Nikona 4 699 zł.

… czyli coś pomiędzy D90 a D300s. Jak się przyjmie? Zobaczymy.

Tymczasem cytuję informację prasową przesłaną przez producenta:

Nikon prezentuje nową cyfrową lustrzankę D7000, która oferuje szeroką gamę zaawansowanych rozwiązań gwarantujących wyjątkowo wysoką jakość obrazu. Model został wyposażony m.in.
w nową matrycę CMOS formatu DX o rozdzielczość 16,2 megapiksela i oferuje szeroki zakres czułości od 100 do 6400 ISO oraz funkcję nagrywania filmów w rozdzielczości Full-HD z ciągłym autofokusem
. A wszystko to w solidnym i ergonomiczny korpusie.

„Nikon D7000 to doskonała propozycja dla wszystkich fotografujących, którzy chcieliby rozwinąć swoją pasję i poszukują zaawansowanego aparatu, z dużym potencjałem twórczym. Lustrzanka została wyposażona m.in. w nową matrycę CMOS z procesorem obróbki obrazu EXPEED 2, unowocześniony moduł autofokusa oraz nowy, znacznie precyzyjniejszy czujnik pomiaru ekspozycji, umożliwiające wykonywanie zdjęć najwyższej jakości. Wszystko to zawarto w solidnym i ergonomicznym korpusie”. – powiedział Jordi Brinkman, Product Manager w Nikon Europe.

Użyta w modelu Nikon D7000 matryca CMOS formatu DX posiada rozdzielczość 16,2 megapiksela. Nowy procesor obróbki obrazu EXPEED 2 zapewnia najwyższą jakość obrazu oraz szybką obróbkę sygnału.  Szeroki zakres czułości od 100 do 6400 ISO (z możliwością rozszerzenia do 25 600 ISO) oraz migawka dysponująca czasem otwarcia aż do 1/8000 s pozwalają na wykonywanie bardzo dynamicznych ujęć oraz fotografowanie przy wyjątkowo słabym oświetleniu. Uzyskane zdjęcia odznaczają się wyjątkowym bogactwem detali oraz minimalnym poziomem szumów.

Precyzyjne kadrowanie znacznie ułatwia jasny wizjer z powiększeniem 0,94x (dla obiektywu o ogniskowej 50 mm). Dzięki zastosowaniu pryzmatu pentagonalnego, obejmuje on w polu widzenia około 100% kadru.

Nikon D7000 został wyposażony także w nowo opracowany moduł autofokusa oferujący 39 pól ostrości, z dziewięcioma polami krzyżowymi umieszczonymi w środku kadru. Rozwiązanie to gwarantuje uzyskanie perfekcyjnej ostrości, bez względu na miejsce zajmowane w kadrze przez motyw główny. W aparacie zastosowano również nowy czujnik pomiaru ekspozycji (matryca RGB o rozdzielczości 2016 punktów) zwiększający precyzję działania systemu rozpoznawania scenerii.

Nowy model umożliwia bezpośredni dostęp do funkcji nagrywania filmów w rozdzielczości Full-HD (1080p) z dźwiękiem. Tryb autofokusa AF-F (AF-Full time) zapewnia ciągłe ustawianie ostrości podczas rejestrowania obrazu. Filmy zapisywane są zgodnie ze standardem kompresji MPEG4 AVC/H.264. Aparat wyposażono w gniazdo umożliwiające podłączenie zewnętrznego mikrofonu w celu podniesienia jakości zapisywanego dźwięku stereo. Dzięki funkcji edycji filmów z poziomu aparatu, Nikon D7000 oferuje użytkownikom możliwość wyboru początku i końca ujęcia, a także zapis wybranych klatek filmowych jako fotografii. Lustrzanka została wyposażona w dwa gniazda kart pamięci SD, co zapewnia większą łączną pojemność pamięci oraz swobodę w sposobie zapisu zdjęć i filmów. Aparat pozwala na przykład na jednoczesny zapis plików w różnych formatach.

Nikon D7000 współpracować będzie z opcjonalnym, wielofunkcyjnym pojemnikiem bateryjnym MB-D11 umożliwiający sprawne przełączanie zasilania korpusu między umieszczonym w nim akumulatorem i ogniwami zewnętrznymi. Urządzenie wyposażono m.in. w spust migawki ułatwiający wykonywanie zdjęć w kadrze pionowym. Dodatkowo pojemnik stabilizuje korpus podczas fotografowania z długimi teleobiektywami. Model D7000 współpracuje także z odbiornikiem GPS GP-1, który pozwala na rejestracje współrzędnych geograficznych miejsca wykonanie zdjęcia.

Magnezowa obudowa z solidnymi uszczelkami skutecznie zabezpieczają wnętrze aparatu przed kurzem i wilgocią. Dzięki temu Nikon D7000 doskonale spisuje się nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych.

Wraz z aparatem Nikon D7000, na rynek wprowadzona będzie lampa błyskowa T043. Nowy „flash” oferuje znacznie szersze możliwości niż lampa wbudowana w korpus, pozwalając na całkowitą kontrolę nad oświetleniem kadru.

Cena aparatu Nikon D7000 w cenniku Nikona wynosi 4 699 zł.

Najważniejsze cechy

•     Lustrzanka cyfrowa Nikon formatu DX, wyposażona w nowo opracowany sensor COMS o rozdzielczości 16,2 megapiksela, z rozszerzonym zakresem czułości. Matryca wyróżnia się wyjątkowym odwzorowaniem kolorów i bogactwem detali zarówno na zdjęciach jak i filmach.

•     Nowy procesor obróbki obrazu EXPEED 2 zapewnia najwyższą jakość zdjęć oraz szybką obróbkę sygnału przy mniejszym zużyciu energii.

•     Szeroki zakres czułości, od 100 do 6400 ISO, (z możliwością rozszerzenia aż do 25600 ISO), niski poziom szumów przy zachowaniu doskonałej czytelności szczegółów.

•     Nowy czujnik pomiaru ekspozycji, oparty na matrycy RGB o rozdzielczości 2016 pikseli gwarantuje lepsze działanie systemu rozpoznawania scenerii oraz wyższą jakość zdjęć.

•     Nowo opracowany moduł autofokusa, wyposażony w 39 pól AF z 9 polami krzyżowymi w środku kadru. Aparat oferuje większe możliwości w zakresie śledzenia obiektu i utrzymania na nim ostrości bez względu na jego położenie w kadrze.

•     Układ celowniczy ze szklanym pryzmatem pentagonalnym pokazuje około 100% kadru. Powiększenie 0.94x zapewnia wysoką precyzję kadrowania i ręcznego ustawiania ostrości.

•     Dzięki magnezowej obudowie, korpus wyróżnia się wysoką trwałością. Uszczelki dodatkowo chronią go przed kurzem i wilgocią. Dzięki temu Nikon D7000 doskonale spisuje się w najbardziej nieprzyjaznych warunkach atmosferycznych.

•     Nagrywanie filmów Full HD D-Movie z trybem ciągłego autofokusa AF-F (AF – Fulltime) oraz wbudowane w aparat funkcje edycji filmów: wybór początku i końca ujęcia, zachowanie wybranych klatek filmowych jako zdjęcia. Aparat daje możliwość podłączenie zewnętrznego mikrofonu w celu podniesienia jakości zapisywanego dźwięku stereo.

•     Współpraca ze standardem HDMI umożliwia przeglądanie zdjęć i filmów bezpośrednio na ekranie telewizora full HD.

•     Prosty dostęp do trybu Live View z nowymi trybami autofokusa. Detekcja kontrastu jest szybsza i pewniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. W czasie około 0,08 s aparat jest w stanie rozpoznać do 35 fotografowanych osób, nawet jeśli nie patrzą one bezpośrednio w obiektyw. Opcja śledzenia obiektów utrzymuje ostrość na poruszających się motywach. W trybie Live View osiągalne są dwa rozmiary pól ostrości: normalne pole AF do precyzyjnego ustawiania ostrości na małych detalach, oraz szerokie pole AF zalecane do zdjęć z ręki.

•     Wytrzymała migawka z czasami otwarcia do 1/8000 s. Testowana w cyklu 150 000 wyzwoleń.

•     Dwa gniazda kart pamięci SD zapewniają większą łączną pojemność pamięci oraz umożliwiają lepsze organizowanie wykonanych zdjęć i filmów.

•     Szybki tryb zdjęć ciągłych o częstotliwości 6 kl/s. Dzięki opóźnieniu otwarcia migawki, wynoszącemu tylko 0,05 s żadna akcja nie umknie.

•     Rozbudowane funkcje odtwarzania, włączenie z wyświetlaniem 72 miniatur, trybem kalendarza i porządkowaniem plików wg. daty.

•     Wbudowane funkcje retuszu (menu retuszu), m.in. z funkcją edycji filmów oraz funkcją kolorowego szkicu.

•     Kontrola odcienia i koloru: ustawienia Picture Controls pozwalają na dopasowanie wyglądu i nastroju do twoich potrzeb zanim wykonasz zdjęcie.

•     Najnowszy procesor obróbki obrazu EXPEED 2, który mimo małych rozmiarów, działa szybciej niż kiedykolwiek.

•     Program ViewNX 2 dodawany jest do aparatu. Zawiera on wszystkie podstawowe funkcje poprzedniego ViewNX dodatkowo będąc rozbudowany o opcje obróbki filmów. Program wyróżnia się nowym, bardziej przyjaznym interfacem użytkownika.

•     Monitor LCD o przekątnej 7,5 cm (3 cale) o rozdzielczości około 920 000 punktów i szerokim kącie oglądania (170°), pokryty utwardzonym szkłem.

•     Aparat w pełni współpracuje z szeroką gamą obiektywów Nikkor, Akumulator Li-ion EN-EL15 : inteligentne zarządzanie energią, be możliwie efektywnie zasilać aparat przy minimalnym zużyciu energii.

Detaliczna specyfikacja: tutaj

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.