Tegoroczna, 14. edycja Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA, odbędzie się 6 i 7 grudnia w warszawskim Kinie Wisła. 

Już dziś warto zarezerwować grudniowy weekend, aby wybrać się do Australii, Chin, Turcji i Kaszmiru, na Islandię i Madagaskar oraz w Bieszczady i Himalaje. Przez dwa dni Festiwalu miłośnicy podróży zobaczą zdjęcia wyświetlane na wielkim ekranie, usłyszą pełne emocji opowieści fotografujących podróżników i posłuchają muzyki świata. Organizatorami wydarzenia są Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie, podróżnicy, fotografowie, organizatorzy wypraw trekkingowych w Himalaje.

Urzekające krajobrazy, życie codzienne i trudną historię indyjskiego Kaszmiru przedstawią nam Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie, którzy od wielu lat eksplorują indyjskie Himalaje. Zachwycimy się Śrinagarem – indyjską Wenecją, zajrzymy do warsztatów kaszmirskich rzemieślników oraz na plantację szafranu, powędrujemy górskimi szlakami z pasterzami i pielgrzymami.

W trakcie podróży dookoła świata dotrzemy jachtem do Australii razem z Alicją Rapsiewicz i Andrzejem Budnikiem. Zatrzymamy się  tam  na 9 miesięcy, aby podczas niespiesznej podróży samochodem zachwycać  się pięknymi krajobrazami o nasyconych barwach a przede wszystkim nauczyć się żyć zgodnie z rytmem natury. I uzależnić się od Australii…

Wybierzemy się na Madagaskar, aby  poznać zwyczaje Malgaszów, a naszym przewodnikiem będzie Arek Ziemba, który nie może się zdecydować, czy zamieszkać w Szczecinie czy w Antananarivo. Wraca więc od lat na Madagaskar, gdzie lemury jedzą mu z ręki a wyspa oraz jej mieszkańcy wciąż go zaskakują czymś nowym..

Odbędziemy interesującą i trochę magiczną podróż w Himalaje Indii i Nepalu, oglądając nastrojowe filmy „Trans” i „Mały Tybet” oraz słuchając opowieści Elwiry Surdy i Alfreda Sosgórnika o ich poznawaniu kultury tybetańskiej oraz duchowości hinduizmu i sikhizmu.

W podróż do najpiękniejszych zakątków Turcji zabiorą nas Anna i Krzysztof Kobusowie. W Stambule powędrujemy śladami wielowiekowej historii, odwiedzimy nadmorską Licję.  Zobaczymy cud przyrody: Pamukkale i cud architektury: starożytny Efez. Poszybujemy balonem nad baśniowymi dolinami Kapadocji i odwiedzimy Şanliurfę – miasto proroka Abrahama. Wyruszymy też przez zapomniane królestwo Kommageny, by dotknąć tajemnicy Nemrut Dagi.

Razem z Anną Jaklewicz będziemy eksplorować interesujące wioski na południu Chin.

Weźmiemy udział w weselu mniejszości narodowej Bai i muzycznym święcie gry na bambusowych fletach we wiosce Dongów, odwiedzimy „królestwo kobiet” nad jeziorem Lugu zamieszkałe przez matriarchalnych Mosuo, spędzimy noc w okrągłych domach – fortecach ludności Hakka i dowiemy jak wytwarza się barwnik indygo.

Grzegorz Leśniewski – przyrodnik i fotograf, autor przepięknych diaporam, zabierze nas w jedno z najdzikszych miejsc w sercu Europy. Autor spędził ostatnich 8 lat w Bieszczadach fotografując różne aspekty bieszczadzkiej przyrody – dzikich mieszkańców karpackiej puszczy, malownicze pejzaże połonin, zaginione światy krainy dolin.

Wspaniałą przyrodę i księżycowe krajobrazy Islandii  będziemy podziwiać dzięki Bożenie Jarzyńskiej i Marcinowi Dobasowi. Okaże się, że ten ciekawy kraj zaskoczy nas wieloma niespodziankami. Największa wyspa wulkaniczna, najmłodszy fragment Europy, najmniejsza  gęstość zaludnienia to tylko niektóre z „naj” którymi może pochwalić się Islandia. Wszystko wydaje się tu dziwne. Narodowe przysmaki to polski wafelek i zgniły rekin,  woda w kranie śmierdzi zepsutymi jajami a budowy wstrzymuje się ze względu na obecność elfów.

 Program:

 sobota 6 grudnia 2014

 godz. 11.00  – 12.30 KASZMIR – W POSZUKIWANIU HIMALAJSKIEGO RAJU  – Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

godz. 13.30  – 15.00 AUSTRALIA – SZALONA I PIĘKNA PRZYGODA – Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik

godz. 16.00  – 17.30 POLACY NA MADAGASKAR!  – Arek Ziemba

 godz. 18.30   – 20.00 IMPRESJE HIMALAJSKIE – Elwira Surdy, Alfred Sosgórnik

 

niedziela, 7 grudnia 2014

godz. 11.00  – 12.30 TURCJA – CZY ŚW. MIKOŁAJ LUBIŁ TULIPANY?  – Anna i Krzysztof Kobusowie

 godz. 13.30  – 15.00 CHINY Z DALA OD WIELKIEO MIASTA – Anna Jaklewicz

 godz. 16.00  – 17.30 BIESZCZADY – ZAPISKI Z BUKOWEGO PAMIĘTNIKA  – Grzegorz Leśniewski

 godz. 18.30   – 20.00 ISLANDIA – KRAJ PEŁEN NIESPODZIANEK – Bożena Jarzyńska i Marcin Dobas                                                    

 Bilety:

Bilet na jeden pokaz – 17 zł
Przedsprzedaż biletów od 1 października do 3 grudnia przez Internet – informacje na stronie www.festiwalterra.pl

Pozostałe bilety będzie można kupić w kinie Wisła: 4 i 5 grudnia w godz. 12.00-20.00
oraz w dniach festiwalu w dniach festiwalu 6 i 7 grudnia w godz. 10.00 – 20.00.

 O Festiwalu:

Festiwal Slajdów Podróżniczych TERRA, odbywający się od 2001 roku w pierwszy weekend grudnia w Warszawie, to przegląd staranie wybranych, profesjonalnych pokazów slajdów
z różnych zakątków świata.

Kluczem doboru pokazów nie są ekstremalne wyczyny podróżnicze – chyba, że są dobrze sfotografowane i opowiedziane – ale bardzo dobre prezentacje fotograficzne, z ciekawym komentarzem, przemyślaną kompozycją pokazu, ilustrowane muzyką, pokazujące pasje autorów i emocje im towarzyszące. Organizatorzy tak dobierają prezentacje, by widzom pozostawiły piękne obrazy pod powiekami, zaciekawiły, zachwyciły, czy w końcu skłoniły
do refleksji, a czasem także zainspirowały do własnych podróży. Festiwal TERRA  ma  za zadanie przekonać widzów o wyższości pokazów slajdów i kontaktu z żywym słowem nad innymi środkami przekazu. Festiwal co roku  gromadzi liczną i wierną publiczność.

 Organizator Festiwalu:

Terra Incognita prowadzona przez Katarzynę i Andrzeja Mazurkiewiczów – podróżników zajmujących się zawodowo pokazami slajdów, które prezentowali w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. Są prekursorami profesjonalnych pokazów slajdów o tematyce podróżniczej w Polsce. Starannie wybrane zdjęcia uzupełniają ciekawą opowieścią i muzyką etniczną. Od 1994 roku organizują wyprawy poznawcze i trekkingowe do Indii, Nepalu, Mongolii i na Syberię (od 2005 r. współpraca z Klubem Podróży Horyzonty).  Wspólnie z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie organizowali w latach 1995-2011  cykl pokazów slajdów pt. „Podróżnicze pasje”. Są autorami trzech wystaw fotograficznych „Syberyjskie wędrówki – Jakucja” (1999r.) i „Czas zamknięty w przestrzeni – Indyjski Tybet” (2000r) prezentowanych w Muzeum Ziemi PAN i „Mieszkańcy himalajskich dolin” (2003r.) w Muzeum Azji Pacyfiku,  albumu fotograficznego : „Himalaje – szlakiem karawan i pielgrzymów” oraz przewodnika trekkingowego po indyjskich Himalajach. Od 2001 roku są organizatorem Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA. Więcej informacji: www.terra.waw.pl

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.