Poszukując klimatycznych miasteczek, często zapominamy, że to, co ciekawe, może leżeć całkiem blisko… Tak, jak słowacka Lewocza. Z Sądecczyzny mamy do niej godzinę jazdy samochodem.

Kto raz zobaczył Lewoczę, ten będzie do niej wracał wielokrotnie. Leżące między Popradem a Preszowem miasto w średniowieczu stanowiło część szlaku handlowego łączącego Kraków i miasta Hanzy  z Wenecją. A słynęło z jarmarków! Pozostałością po dobrobycie ówczesnych mieszkańców jest 60 zabytkowych domów głównie z XIV i XV wieku. Na środku rynku stoi świątynia pod wezwaniem świętego Jakuba. Najpiękniejszym jej elementem jest lipowy ołtarz, wykonany przez Pawła z Lewoczy. Jest najwyższym późnogotyckim ołtarzem na świecie-dla porównania ołtarz dłuta Wita Stwosza z Krakowa plasuje się na 5 miejscu.

Inne prace Pawła z Lewoczy są rozproszone po całej Słowacji. W 2009 roku Lewocza z cennymi zabytkami została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. O tym, jak wyglądało tu życie dawniej, można się przekonać w wakacyjne weekendy, kiedy w miasteczku i położonym obok Spiskim Zamku odbywają się Dni Mistrza Pawła. Festyny, kiermasze i nocne zwiedzanie warowni przyciągają turystów. Miasto w pierwszym tygodniu lipca przeżywa prawdziwy najazd pielgrzymów. N północ od Lewoczy, na Mariańskiej Górze znajduje się bowiem kościół Nawiedzenia NMP. To najważniejsze słowackie sanktuarium porównywalne nawet z naszą Częstochową. Naprawdę warto się tu wybrać. Półgodzinny spacer pod górę zrekompensują wspaniałe widoki miasta i okolic.

Atrakcje związane z Mistrzem Pawłem z Lewoczy:

Kościół św. Jakuba:

Najważniejszy zabytek miasta, który co roku przyciąga do Lewoczy tłumy turystów. Druga co do wielkości świątynią na Słowacji i największą na Spiszu. W bryle kościoła zwraca uwagę wieża mająca 75 m wysokości. Świątynia została wybudowana z uwzględnieniem średniowiecznej symboliki liczb (12 kamiennych słupów – 12 apostołów,trzy nawy świątyni – Trójca Święta). Znajduje sie tu jedenaście gotyckich i renesansowych ołtarzy, zachowanych w większości na oryginalnych miejscach. W Europie podobne zjawisko można zobaczyć jeszcze tylko w Bardejowie. Z historycznego punktu widzenia, wnętrze kościoła jest bezcenne- ołtarze gotyckie – wśród których najcenniejszym jest słynny, ogromny ołtarz główny autorstwa Mistrza Pawła, renesansowe i barokowe rzeźby, artystyczne okucia, drewniane lawy senatorskie, brązowa chrzcielnica z 1400 roku, kielichy, monstrancje, gotyckie malowidła ścienne, epitafia szlachty i mieszczan.

Dom Mistrza Pawła:

Dom Mistrza Pawła niemal nie zmienił się od XV –XVI wieku. Wzrok przyciąga przede wszystkim odrestaurowana w 1981 roku fasada, zbudowana na motywie muszli. W przednim skrzydle, na parterze, zachowało się rzadko występujące w pomieszczeniach mieszkalnych domów mieszczańskich, gotyckie sklepienie łamane. W tylnym, które mogło służyć artyście jako pracownia – znajduje się renesansowy strop oraz podwójne okno z kamiennym słupem w środku.

Lewocza w telefonie komórkowym

  • W postaci aplikacji FootPrint (np. dla HTC) – kliknij
  • Nakładka aplikacji Layar – kliknij
  • Aplikacja na telefony starszej generacji – kliknij

Dziś w budynku działa Muzeum Mistrza Pawła z Lewoczy, gdzie można oglądać kopie i fotografie innych jego dziel, znajdujących się na terenie całej Słowacji, atakże zapoznać się z trudną pracą restauratorów.

Dni Mistrza Pawła:

Międzynarodowy Festiwal Kultury Dni Mistrza Pawła to najważniejsza impreza kulturalna jaka odbywa się w Lewoczy. Przypada na letnie miesiące, lipiec i sierpień, składają się na nią Międzynarodowy Plener Malarski, podczas którego malarze, rzeźbiarze i fotografowie prezentują swoje prace (ok. 5-15.08. ) oraz Jarmark Rękodzieła (ok.13-14.08.), w czasie którego rzemieślnicy przedstawiają tradycyjne wyroby, m.in. z drewna, gliny, wikliny czy słomy. Wystawom i sprzedaży towarzyszą liczne występy aktorów teatralnych, muzykantów i zespołów regionalnych ze Słowacji, Polski, Węgier, Czech i Niemiec. Na zakończenie Dni Mistrza Pawła zawsze odbywa się pokaz fajerwerków.

Bliźniaczą imprezą, którą również warto odwiedzić jest Starosądecki Jarmark Rzemiosła odbywający się pod koniec sierpnia w Starym Sączu.

Wideo przewodnik po Lewoczy:

 

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.