Serdecznie zapraszam na autorskie warsztaty Street Photo Havana na Kubie.


Kubańska ulica nie ma sobie równych. To żywy, spaniały, pełen pomysłów, zdarzeń, niemożliwych historii, barwnych ludzi plener. Ciesze się, że w kwietniu znów tutaj będę. Znów poprowadzę warsztaty.

Kubańska ulica nie ma sobie równych. To żywy, spaniały, pełen pomysłów, zdarzeń, niemożliwych historii, barwnych ludzi plener. Ciesze się, że w kwietniu znów tutaj będę. Znów poprowadzę warsztaty.

Kuba w “erze przedfacebookowej” żyje na ulicy, ulicą. Hawana tętni energią przez cały dzień, do późnych godzin nocnych. To najbardziej niesamowite miasto Ameryki Łacińskiej o obłędną architekturą, artefaktami czasów romansu z USA, spragnione zmian i jednocześnie mocno zakorzenione w rzeczywistości, którą ciężko porównać do jakiejkolwiek innej, w innym kraju. Byłem na Kubie już dobrych kilka razy, poznałem najciekawsze zakamarki Hawany. Po trzech, kubańskich edycjach warsztatów  fotografii podróżniczej zdecydowałem się zorganizować warsztaty skupione na street photo – fotografii ulicznej. I zaprosiłem do współpracy kogoś jeszcze.  Zapraszamy Cię byś do nas dołączył w kwietniu 2017 roku.  

Piotr Trybalski, Krystian Wereszczyński

Jak będą wyglądały nasze warsztaty?

Bazą warsztatów jest Centro Habana, dzielnica na styku Starej Hawany i Vedado, tuż obok Maleconu- długiego na blisko 7 km deptaku, któremu poświęcimy czas osobno, bo warto. Kawałek dalej mamy Vedado, zupełnie inny, kubański świat. Właśnie na styków tych światów będziemy próbowali szukać miejsc i momentów. I fotografować. Zaczniemy od całodziennego wprowadzenia, w czasie którego wspólnie przejdziemy się po mieście tak by poznać jego topografię i specyfikę – tkankę miasta. Wspólne obserwowanie miasta i ludzi pozwoli nam zrozumieć rytm, który nim rządzi. To podstawa do udanych zdjęć w Hawanie. Dalej fotografujemy w dzielnicach Miramar, Regla i Casa Blanca.

Dla kogo są te warsztaty?

Zapraszamy średnio zaawansowanych i zaawansowanych fotografów, którzy pod naszym okiem chcą poznać, rozwinąć umiejętności fotografowania ulicy. Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w fotografii, a trójkąt ekspozycji kojarzy Ci się z panią od matematyki – zachęcamy do zgłębiania wiedzy i fotografowania. No i kontaktu, w niedalekiej przyszłości. 

Instruktorzy fotografii ulicznej

Będzie nas  dwóch. Prócz mojej osoby dołączy Krystian Wereszczyński, który już blisko 11 lat mieszka w na Kubie – kiedyś w Hawanie, teraz w Baracoa. Krystian jest świetnym, wrażliwym fotografem, zna kraj na wylot, jest w nim wiele odwagi, która pomoże wam przełamać bariery, tak własne jak i te związane z materią fotograficzną. Będziemy pracować nad Waszą techniką fotografowania, pokażemy wam jak się fotografuje ulicę. Nie na ekranie, nie  w książce – tu i teraz, na ulicy.

Fotografujemy i pracujemy

Fotografujemy w oparciu o tematy. Część z nich będziemy realizować wspólnie, cześć każdy z Was samodzielnie. Plony dnia będziemy oglądać, będziemy o nich dyskutować, wybierać najlepsze ujęcia. Spróbujemy się pochylić m.in. nad poniższymi zagadnieniami:

  • życie Maleconu (i wszystko co się za tym kryje)
  • walki kogutów (nie do końca legalne na wyspie)
  • boks, szkoła boksu (sport narodowy)
  • street games (wszelkie gry i zabawy uliczne – od zośki po baseball, przez piłkę nożną po domino i subkulturę skaterów)
  • muzyczna Kuba (powałęsamy się wieczorową porą po nocnych klubach z muzyką na żywo fotografując)
  • kubański cud motoryzacji (ludzie, portrety, pojazdy, może uda się wbić na nielegalne wyścigi)
  • życie po drugiej stronie portu – dzielnica Regla i Casa Blanca – inna Hawana.

Jaki będzie efekt warsztatów?

Poznacie techniki, socjotechniki, zagadnienia sprzętowe związane z fotografią uliczną. Zrozumiecie gdzie patrzeć by widzieć, na co zwracać uwagę, jak podejść do ulicy, tak by brakiem refleksu i spostrzegawczości nie popsuć ujęć. Nauczycie się jak komponować “ulicę” by wydobyć z niej esencję.

Co trzeba zabrać na Kubę?

  • sprzęt fotograficzny pozwalający na realizację zadań street photo (lustrzanka lub bezlusterkowiec,  obiektyw lub obiektywy z zakresu 24 mm, 27 mm, 28 mm, 35 mm, albo zaawansowany aparat kompaktowy)
  • niezobowiązujący strój (kamizelki fotograficzne i kapelusze safari odpadają)
  • niewielką torbę lub niewielki plecak na sprzęt, wodę, akcesoria

Nie chcesz przegapić kolejnych warsztatów? Zapis się do newslettera

O WARSZTATACH:

Cena i zapisy: zostaną ogłoszone w momencie publikacji terminu

ZGŁOSZENIA i dodatkowe pytania – proszę pisać piotr@trybalski.com

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku jakichkolwiek pytań – zapraszam do kontaktu (email: piotr@trybalski.com, tel. +48 791 851 871)

Warsztaty prowadzą:

Piotr Trybalski - Fotograf w podróżyPiotr Trybalski, autor książki: Fotograf w podróży”, zwycięzca konkursu Travel Photographer Of The Year 2014, Leica Street Photo,  finalista Grand Press Photo, od lat prowadzi warsztaty edycji zdjęć i fotowyprawy. Publikował zdjęcia i teksty m.in. w: Magazynie Podróże, Poznaj Świat, Witaj w Podróży, Polityce, Wprost, Przekroju, National Geographic, Gazecie Wyborczej, FOCUSIE, Kaleidoscope. Prowadzi blog dla fotografujących podróżników FotografWpodrozy.pl

Wywiad dla “Szerokiego Kadru”

Portfolio fotograficzne: http://photo.trybalski.com

_ptr5015

Krystian Wereszczyński, od 11 lat mieszka na Kubie, podróżuje, fotografuje, latem wpada na Ibizę by w modnych klubach stanąć za konsoletą zestawu VJ-skiego. Swoje świetne fotografie z Kuby pokazywał w Polsce m.in. w ramach projektu “Kadry ze świata”