Jesienne warsztaty fotografii krajobrazowej, obróbki zdjęć w Adobe Lightroom – plener w czeskich Górach Izerskich

TERMIN: 27-30 października 2022 WOLNE MIEJSCA:  tak ZAPISY: trwają REZERWUJ

Niepozorne z wyglądu, Góry Izerskie po czeskiej stronie granicy są prawdziwą skarbnicą oryginalnych krajobrazów – szczególnie jesienią, gdy izerska buczyna nabierze koloru, pozwalają na przygotowanie świetnych, oryginalnych fotografii. Jesień to także słynne, izerskie przymrozki i mgły nadające miejscom oniryczny charakter. Izery słyną z bajecznie czystego nieba, pozwalając uzyskać świetne fotografie Drogi Mlecznej i rysować ścieżki gwiazd. 

W czasie pleneru fotografujemy zarówno na skalnych wychodniach (m.in. Ořešník, Frýdlantské cimbuří), skupiając się na przestrzeni, jak i koncentrujemy się na bliższych planach, fotografując wodospady Białego Potoku, nadrzeczne mgły i nocne niebo.

W czasie warsztatów, prócz fotografowania pochylimy się nad szlifowaniem technik fotograficznych:

  • długie czasy naświetlania z wykorzystaniem filtrów ND 
  • tworzenie panoram fotograficznych, złożonych z wielu fotografii (z wykorzystaniem Adobe Lightroom)
  • fotografowanie pod światło z wykorzystaniem technik maskowania
  • tonowanie kolorystyczne zdjęć krajobrazowych, z naciskiem na zachody i wschody słońca 
  • zdjęcia gwiazd (ścieżki gwiazd)

W cenie warsztatów:

  • kalibracja ekranów laptopów za pomocą urządzenia Spyder5 Elite Datacolor
  • wygenerowanie profilu aparatu do korekty kolorystycznej za pomocą X-Rite ColorChecker Passport Photo 2

Plener zaczyna się w czwartek, ale istnieje opcjonalna możliwość dojazdu w piątek. 

 DZIEŃ 1, czwartek

  • do godz. 16.00 – spotkanie w uczestników warsztatów na parkingu w Izerce, odprawa i wyjście na fotografowanie zachodu słońca.
  • od 20.30 – Wykład – warsztat: m.in. długie czasy naświetlania, panoramy górskie, fotografia pod światło, fotografowanie nocnego nieba. 

DZIEŃ 2, piątek

  • od. 6.30 – fotografujemy wschód słońca na jednym z punktów widokowych, później wodospady na długich czasach naświetlania
  • popołudnie – warsztaty Adobe Lightroom, blok I – “Krajobraz w wersji PRO – jak edytować fotografię krajobrazową – tips&tricks”
  • ok. 17.00 – fotografujemy zachód słońca na jednym z punktów widokowych
  • od ok. 23.00 – fotografujemy nocne niebo (jeśli będą warunki)

DZIEŃ 3, sobota

  • od. 6.30 – fotografujemy wschód słońca na jednym z punktów widokowych, 
  • popołudnie – całodzienne fotografowanie w moich ulubionych miejscówkach Izerów. 
  • ok. 17.00 – fotografujemy zachód słońca na jednym z punktów widokowych

DZIEŃ 4, niedziela

  • od. 6.30 – fotografujemy wschód słońca na jednym z punktów widokowych, później wodospady na długich czasach naświetlania
  • do południa – warsztaty Adobe Lightroom, blok II – “Krajobraz w wersji PRO – krzywe, tonowanie, styl własny vs. nastrój zdjęcia”
  • ok. 14.00 – podsumowanie i zakończenie pleneru. 

 

Fotografujemy w małej grupie. Mam czas dla każdego – zarówno na detaliczne tłumaczenie zagadnień fotograficznych jak i wskazówki o charakterze koncepcyjnym. 

Co ze sobą zabrać?

Sprzęt: aparat z zestawem obiektywów, w tym szerokokątne (ok. 14-17-24 mm) i teleobiektyw, zestaw filtrów szarych – pełnych i połówkowych – szarych, minimum dwie baterie, wężyk spustowy, statyw, ładowarka
Ochrona: osłony przeciwdeszczowe na aparat i na fotografa.
Odzież: plener jest jesienny, będziemy i podchodzić (wówczas robi się cieplej) i wystawać w zimnie (wówczas marzniemy), polecam więc strój “na cebulkę” – tak by na wejściu można było iść lżej ubranym, zaś stojąc dołożyć warstwę, deszczoodporna kurtka, rękawiczki, okulary słoneczne, czapka z ochroną uszu. Koniecznie czołówka. 
Komputer:  laptop z zainstalowanym Adobe Lightroom – najnowsza wersja Lightroom Classic (nawet wersja próbna – proszę instalować dwa dni przed wyjazdem, wersja próbna jest ograniczona czasowodo 7 dni używania), koniecznie myszka lub tablet graficzny, zdjęcia, na których chce się pracować (zdjęcia do kursu, dodatkowe – przekażę na miejscu)

Jaka jest moja rola?

Odpowiedzialny jestem za wybór miejsca warsztatów, logistykę szkolenia oraz przygotowanie grupy do wykonywania zdjęć. Odprawy na miejscówkach mają pomóc w wyborze najlepszych kadrów, konfiguracji sprzętu i zadaniach fotograficznych. Wieczorne spotkania i wspólne oglądanie wykonanych zdjęć to czas podsumowań, korekty błędów i długich, prowadzonych w przyjemnej atmosferze rozmów o fotografii.  

Dla amatorów czy profesjonalistów?

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich osób, które chcą przywieźć dobre, emocjonujące fotografie. W warsztatach mogą więc uczestniczyć zarówno amatorzy, którzy dopiero zaczynają fotografować, jak i doświadczone osoby, które chcą fotografować w nowych miejscach, a przy okazji nauczyć się czegoś nowego, spotkać grupę takich jak oni – fascynatów fotografii i spędzić czas w bezpretensjonalnej acz fotograficznie bogatej atmosferze.

Prowadzący warsztaty, opiekun na miejscu: 

Piotr Trybalski - Fotograf w podróżyPiotr Trybalski, fotograf, reporter, pisarz. Autor książek: Fotograf w podróży”, “Ja, pustelnik”, “Wszystko za K2”, “Gdyby to nie był Everest…”, zwycięzca konkursu Travel Photographer Of The Year 2014, Leica Street Photo, Urban Photo Awards, finalista Grand Press Photo, od lat prowadzi warsztaty edycji zdjęć i fotowyprawy. Publikował zdjęcia i teksty m.in. w: Magazynie Podróże, Poznaj Świat, Witaj w Podróży, Polityce, Wprost, Przekroju, National Geographic, Gazecie Wyborczej, Focus, Kaleidoscope. Prowadzi blog dla fotografujących podróżników FotografWpodrozy.pl

  • Nikon – Szeroki Kadr – Fotograf miesiąca, Piotr Trybalski, zobacz >>
  • Nikon – Szeroki Kadr – Jak powstało to zdjęcie, zobacz >>
  • Wirtualna Polska – Historia fotografuje się sama, zobacz >>
  • Etnosystem – Słucham, dźwigam, czytam, fotografuję, zobacz >>

 

 


Cena pleneru i warsztatów: 800 zł/osoba  lub 700 zł dla uczestników innych moich płatnych kursów i warsztatów
Zakwaterowanie:  w okolicach Hejnic  (po zamknięciu zgłoszeń grupa warsztatowa zazwyczaj umawia się tak, by wspólnie mieszkać)
We własnym zakresie: dojazd i poruszanie się na miejscu (w metodzie carpooling – wspólny wyjazd i przejazdy uczestników – grupa zazwyczaj umawia się na wspólny przejazd), wyżywienie, ubezpieczenie 

Organizator warsztatów fotograficznych: Piotr Trybalski, wystawiam fakturę za warsztaty. 
Warsztaty fotograficzne nie są nie są imprezami turystycznymi, w szczególności jeśli chodzi o zapis i brzmienie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych. Organizator warsztatów świadczy usługę szkoleniową – nie świadczy ani usług przewodnickich, ani w zakresie organizacji transportu i zakwaterowania. 
 

Aby zgłosić się na warsztaty fotograficzne należy wykupić udział – rezerwację. 

REZERWUJ