Jesienne warsztaty fotografii krajobrazowej, obróbki zdjęć w Adobe Lightroom – plener w słowackiej Małej Fatrze

TERMIN: – WOLNE MIEJSCA:  – ZAPISY: – REZERWUJ

Mała Fatra, a w zasadzie jedno z jej pasm, nazwane Małą Fatrą Krywańską, nie jest taka mała, bo najwyższy szczyt Wielki Krywań wznosi się na 1709 metrów. W czasie naszego pleneru skupimy się na najwyższym paśmie, pomiędzy Chlebem 1 646 m n.p.m. a Małym Krywaniem. Plener będzie świetną okazją do przygotowania wspaniałych, górskich panoram Małej Fatry, która we mnie budzi skojarzenia krajobrazowej krzyżówki Tatr Zachodnich i bieszczadzkich połonin. Będziemy fotografować w czasie wschodu i zachodu słońca, zaś w ciągu dnia będziemy edytować i – w miarę możliwości – wędrować po grzbietach pasma. A gdy zapadnie noc ruszymy na polowanie – Droga Mleczna będzie nasza!

W czasie pleneru fotografujemy w okolicach Chleba, Wielkiego Krywania 1709 m n.p.m.  i ewentualnie Wielkiego Rozsutca 1610 m n.p.m. (opcja czwartkowa – dla chętnych z dobrą kondycją górską). 

W czasie warsztatów, prócz fotografowania pochylimy się nad szlifowaniem technik fotograficznych:

 • długie czasy naświetlania z wykorzystaniem filtrów ND 
 • tworzenie panoram fotograficznych, złożonych z wielu fotografii (z wykorzystaniem Adobe Lightroom)
 • fotografowanie pod światło z wykorzystaniem technik maskowania
 • tonowanie kolorystyczne zdjęć krajobrazowych, z naciskiem na zachody i wschody słońca 
 • zdjęcia gwiazd (ścieżki gwiazd)

W cenie warsztatów:

 • kalibracja ekranów laptopów za pomocą urządzenia Spyder5 Elite Datacolor
 • wygenerowanie profilu aparatu do korekty kolorystycznej za pomocą X-Rite ColorChecker Passport Photo 2

Plener zaczyna się w piątek, ale istnieje opcjonalna możliwość dojazdu w czwartek. 

 DZIEŃ 0, czwartek (opcjonalny)

 • do godz. 13.00 – spotkanie w uczestników warsztatów na parkingu w Štefánovej (niedaleko jest miasteczko Terchová), fotografowanie zachodu słońca z Wielkiego Rozsutca

DZIEŃ 1, piątek

 • do godz. 16.00 – spotkanie pod restauracją Panorama, początek pleneru (istnieje możliwość wyjazdu pod Chleb kolejką linową w dolinie Vratna i zaoszczędzenie 2-2.5h podejścia)
 • ok. 17.00 – fotografujemy zachód słońca na jednym z punktów widokowych.
 • od ok. 20.30 – warsztaty – obróbka zdjęć w Adobe Lightroom, prezentacja technik wykorzystywanych w fotografii krajobrazowej. 
 • od ok. 23.00 – fotografujemy nocne niebo

DZIEŃ 2, sobota

 • od. 6.00 – fotografujemy wschód słońca na jednym z punktów widokowych (podejście na Chleb). 
 • popołudnie – w zależności od warunków – możliwe wyjścia na Mały Krywań 1671 m n.p.m. (panoramy górskie) lub wodospad Szutowski (długie czasy naświetlania).
 • ok. 17.00 – fotografujemy zachód słońca na jednym z punktów widokowych

DZIEŃ 3, niedziela

 • od. 6.00 – fotografujemy wschód słońca z widokiem na całe pasmo Małej Fatry
 • do południa – warsztaty – obróbka zdjęć w Adobe Lightroom, prezentacja technik wykorzystywanych w fotografii krajobrazowej. 
 • ok. 14.00 – podsumowanie i zakończenie pleneru. 

 

Fotografujemy w małej grupie. Mam czas dla każdego – zarówno na detaliczne tłumaczenie zagadnień fotograficznych jak i wskazówki o charakterze koncepcyjnym. 

Co ze sobą zabrać?

Sprzęt: wygodny plecak, niekoniecznie fotograficzny, aparat z zestawem obiektywów, w tym szerokokątne (ok. 14-17-24 mm) i teleobiektyw, zestaw filtrów szarych – pełnych i połówkowych – szarych, minimum dwie baterie, wężyk spustowy, statyw, ładowarka
Ochrona: osłony przeciwdeszczowe na aparat i na fotografa.
Odzież: plener jest jesienny, górski, wygodne górskie buty obowiązkowe, będziemy i podchodzić (wówczas robi się cieplej) i wystawać w zimnie (wówczas marzniemy), polecam więc strój “na cebulkę” – tak by na wejściu można było iść lżej ubranym, zaś stojąc dołożyć warstwę, deszczoodporna kurtka, rękawiczki, okulary słoneczne, czapka z ochroną uszu. Koniecznie czołówka, mile widziane kije trekkingowe – będziemy pokonywać podejścia i zejścia. 
Komputer:  laptop z zainstalowanym Adobe Lightroom – najnowsza wersja Lightroom Classic (nawet wersja próbna – proszę instalować dwa dni przed wyjazdem, wersja próbna jest ograniczona czasowo do 7 dni używania), koniecznie myszka lub tablet graficzny, zdjęcia, na których chce się pracować (zdjęcia do kursu, dodatkowe – przekażę na miejscu)

Jaka jest moja rola?

Odpowiedzialny jestem za wybór miejsca warsztatów, logistykę szkolenia oraz przygotowanie grupy do wykonywania zdjęć. Odprawy na miejscówkach mają pomóc w wyborze najlepszych kadrów, konfiguracji sprzętu i zadaniach fotograficznych. Wieczorne spotkania i wspólne oglądanie wykonanych zdjęć to czas podsumowań, korekty błędów i długich, prowadzonych w przyjemnej atmosferze rozmów o fotografii.  

Dla amatorów czy profesjonalistów?

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich osób, które chcą przywieźć dobre, emocjonujące fotografie. W warsztatach mogą więc uczestniczyć zarówno amatorzy, którzy dopiero zaczynają fotografować, jak i doświadczone osoby, które chcą fotografować w nowych miejscach, a przy okazji nauczyć się czegoś nowego, spotkać grupę takich jak oni – fascynatów fotografii i spędzić czas w bezpretensjonalnej acz fotograficznie bogatej atmosferze.

Prowadzący warsztaty, opiekun na miejscu: 

Piotr Trybalski - Fotograf w podróżyPiotr Trybalski, fotograf, reporter, pisarz. Autor książek: Fotograf w podróży”, “Ja, pustelnik”, “Wszystko za K2”, “Gdyby to nie był Everest…”, zwycięzca konkursu Travel Photographer Of The Year 2014, Leica Street Photo, Urban Photo Awards, finalista Grand Press Photo, od lat prowadzi warsztaty edycji zdjęć i fotowyprawy. Publikował zdjęcia i teksty m.in. w: Magazynie Podróże, Poznaj Świat, Witaj w Podróży, Polityce, Wprost, Przekroju, National Geographic, Gazecie Wyborczej, Focus, Kaleidoscope. Prowadzi blog dla fotografujących podróżników FotografWpodrozy.pl

 • Nikon – Szeroki Kadr – Fotograf miesiąca, Piotr Trybalski, zobacz >>
 • Nikon – Szeroki Kadr – Jak powstało to zdjęcie, zobacz >>
 • Wirtualna Polska – Historia fotografuje się sama, zobacz >>
 • Etnosystem – Słucham, dźwigam, czytam, fotografuję, zobacz >>

 

 


Grupa: 10 osób
Cena pleneru i warsztatów: zostanie ogłoszona w momencie zapisów, RABAT zł dla uczestników innych moich kursów i warsztatów
Zakwaterowanie:  jedna noc w namiocie w okolicach Chaty pod Chlebom (schronisko jest zamknięte), noc z soboty na niedzielę w miejscowości Terchová (grupa warsztatowa zazwyczaj umawia się tak by wspólnie mieszkać)
We własnym zakresie: dojazd i poruszanie się na miejscu (w metodzie carpooling – wspólny wyjazd i przejazdy uczestników, grupa warsztatowa umawia się na wspólny przejazd), wyżywienie, ubezpieczenie 

Organizator warsztatów fotograficznych: Piotr Trybalski, wystawiam fakturę VAT za warsztaty. 
Warsztaty fotograficzne nie są nie są imprezami turystycznymi, w szczególności jeśli chodzi o zapis i brzmienie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych. Organizator warsztatów świadczy usługę szkoleniową – nie świadczy ani usług przewodnickich, ani w zakresie organizacji transportu i zakwaterowania. 
 

Aby zgłosić się na warsztaty fotograficzne należy wykupić udział – rezerwację. 

REZERWUJ