Pasmo górskie Dolomity słynie przede wszystkim z doskonałych warunków do uprawiania narciarstwa.

W górach w regionie Trentino śnieg leży cały czas, a słońce świeci przez ponad 80% dni w roku. Zarówno zimą, jak i latem można wypoczywać i jeździć po dobrze przygotowanych trasach będących częścią wysokiej klasy kompleksów narciarskich. Na stronie można znaleźć wiele przydatnych informacji o warunkach i ośrodkach narciarskich na masywach górskich w Trentino.

Jazda na nartach nie jest jednak jedynym możliwym pomysłem na spędzanie wolnego czasu w Trentino. Warto zwrócić uwagę na zróżnicowane ukształtowanie terenu i fakt, że nie we wszystkich partiach skalistych gór leży śnieg. Pozwala to na uprawianie na tym obszarze praktycznie wszystkich dyscyplin sportowych.

Jednym z takich miejsc, w których można spędzać czas w dowolny sposób – nie tylko jeżdżąc na nartach – są okolice jeziora Garda. To największe i najczystsze jezioro we Włoszech położone jest w połowie drogi pomiędzy Mediolanem i Wenecją. Charakterystycznymi cechami tego zbiornika wodnego są: wąski kształt, zróżnicowana linia brzegowa, oraz krystalicznie czysta i przejrzysta woda. Jego wschodni brzeg, należący do regionu Veneto, jest skalisty i stromy. To idealny teren na uprawianie kolarstwa górskiego, trekkingu i wspinaczki. Za to brzeg po przeciwległej stronie jeziora jest falisty i łagodny i są tam głównie plaże. Łagodny klimat panujący nad jeziorem Garda sprawia, że występuje tu wyjątkowe bogactwo śródziemnomorskiej roślinności. To wyjątkowe miejsce na plażowanie, relaks, pływanie w krystalicznych wodach jeziora, na łódkach czy kajakach. Północny brzeg jeziora należy już do regionu Trentino – tutaj jezioro wyraźnie się zwęża i wydłuża, otaczają je masywy Adamello i Dolomitów, a wiejące tu wiatry stwarzają wyjątkowo korzystne warunki do uprawiania windsurfingu. Znajduje się tam duża liczba wysokiej klasy ośrodków windsurfingowych (m.in. bardzo znany Riva del Garda), w których można wypożyczyć sprzęt, wynająć instruktorów itd. Do jeziora Garda spływają także rwące górskie potoki – szczególnie godne uwagi są te w dolinach Val di Sole i Val di Ledro. Stwarza to znakomitą okazję do spróbowania swoich sił w takich dyscyplinach sportowych jak kajakarstwo górskie, rafting, hydrospeed, czy canyoning – ten ostatni stanowi atrakcyjne połączenie sportów wodnych ze wspinaczką górską.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem i odkrywaniem włoskiej historii i kultury regionalnej również znajdą tutaj wiele ciekawych obiektów. Właśnie nieopodal jeziora Garda położone jest największe miasto w regionie Trentino, a mianowicie Trydent (we włoskim języku: Trento). Miasto słynie przede wszystkim z produkcji wina, win musujących i wódki o nazwie “grappa” – otoczone jest wzgórzami, na których uprawia się winorośl, i licznymi winiarniami. W Trento można także odwiedzić wiele historycznych miejsc – są tu liczne pomniki, historyczne budowle pokryte zewnętrznymi freskami, średniowieczny zamek Buon Consiglio, a także wyposażone w bogate zbiory Muzeum Regionalne. Szczegółowy opis miasta Trento i atrakcji, jakie oferuje, znajdziecie na stronie.

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.