W dniach 5-7 października 2012 r. w Wejherowie, mieście położonym na północno-zachodnim krańcu aglomeracji gdańskiej, odbędzie się Festiwal Przygody „WANOGA”, którego organizatorami są Polski Klub Przygody i Wejherowskie Centrum Kultury. Serdecznie zapraszam m.in. na mój pokaz “Mali – wyprawa do muzycznego serca Afryki”
To jedyna tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.
Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie – bardziej niż celem samym w sobie – jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.
Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z wypraw w najdalsze zakątki świata. Aby uporządkować przebieg imprezy organizatorzy podzielili spotkania na trzy grupy tematyczne: dzień wody, podróży i gór.
Pierwszy dzień festiwalu (piątek, 5 października) rozpocznie się o godz. 17.00. Wypełnią go pokazy o tematyce związanej z wodą i lodem. Wśród gości imprezy znajdą się tego dnia m.in. Monika Witkowska, żeglarka z Warszawy, która opowie o swoim rejsie po akwenach arktycznych; Romuald Koperski, podróżnik z Gdańska, który podzieli się wrażeniami ze swoich syberyjskich wędrówek, czy Aleksander Doba z Polic, który przedstawi swoją wyprawę kajakiem przez Atlantyk.
W trakcie sobotniego dnia podróży w godz. 14.00-22.00 poznamy opowieści Tomasza Grzywaczewskiego z wyprawy wiodącej śladami niezwykłej ucieczki polskich zesłańców z syberyjskich łagrów do położonej w Indiach Kalkuty, Piotra Kuryło – laureata prestiżowej nagrody Kolosy, za obiegnięcie dookoła kuli ziemskiej, czy Piotra Strzeżysza z rowerowych ekspedycji po obu Amerykach. Poznamy także przygody Artura Labuddy, Konrada Spuły, Karoliny Sypniewskiej oraz Piotra Trybalskiego z najdalszych rejonów świata.
Podczas ostatniego dnia festiwalu poświęconego tematyce górskiej (godz. 12.00-18.00), wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. wschodząca gwiazda polskiego himalaizmu Ola Dzik i zdobywca Korony Himalajów – Piotr Pustelnik, a także trójmiejscy alpiniści – Robert Szymczak i Wojciech Suchy. Prelekcjom towarzyszyć będą pokazy filmów dokumentalnych przygotowane przez firmę Sport Event oraz Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.
Równolegle do spotkań z podróżnikami odbywać się będą imprezy rekreacyjne. W sobotę w godz. 11.00-17.00 przeprowadzony zostanie rajd rowerowy połączony z elementami imprezy na orientację oraz spływ kajakowy rzeką Redą. Zaś w niedzielę w godz. 13.00-16.00 zaplanowane zostały zajęcia Nordic Walking, zawody wspinaczkowe oraz gra miejska, której tematem przewodnim będzie życiorys założyciela miasta Wejherowa – Jakuba Wejhera.
Dodatkowymi atrakcjami będą liczne konkursy z nagrodami ufundowanymi przez sponsorów.
Więcej informacji na oficjalnej stronie www.wanoga.pl oraz na profilu festiwalu na Facebooku (www.facebook.com/FestiwalWanoga).
Adres: 5-7 października 2012, Wejherowo, ul. Sobieskiego 300 (aula Gimnazjum nr 1)
Program wydarzenia:
PIĄTEK, 5 października 2012
Blok szkolny
godz. 10.00 – 13.45
Festiwal Przygody WANOGA rozpocznie się od części promocyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży szkolnej z regionu Pomorza Gdańskiego, dla której zorganizowane zostaną dwa bloki pokazów.
Blok szkolny
godz. 10.00 – 11.45
1. blok szkolny
Michał Witkiewicz –Barwy świata
Krzysztof Kucharski – Kolorowy smak Orientu
godz. 12.00 – 13.45
2. blok szkolny
Michał Witkiewicz –Barwy świata
Krzysztof Kucharski – Kolorowy smak Orientu
Dzień wody i lodu
godz. 17:00-22:00
Pierwszy dzień festiwalu WANOGA wypełnią pokazy o tematyce związanej z wodą. Wśród prelegentów nie zabraknie znanych kajakarzy i żeglarzy, którzy opowiedzą o swoich ostatnich dokonaniach. Wśród gości festiwalu znajdą się m.in. Monika Witkowska, żeglarka z Warszawy, która opowie o swoim rejsie po akwenach arktycznych; czy Aleksander Doba z Polic, który przedstawi swoją wyprawę kajakiem przez Atlantyk.
Rozpoczęcie festiwalu
godz. 17.00 – oficjalne rozpoczęcie Festiwalu Przygody WANOGA w Wejherowie
Przewidywane prelekcje (godz. 17:15-22:00):
1. Tomasz Stobiecki – Projekt Wisła
2. Marcin Gienieczko – Pokonać Lenę
3. Romuald Koperski – W śniegu i lodach Syberii
4. Monika Witkowska – Polka, Szwed i Czukotka
5. ALEKSANDER DOBA – Kajakiem przez Atlantyk
SOBOTA, 6 października 2012
Dzień podróży
godz. 14:00-22:00
Drugi dzień festiwalu upłynie pod znakiem pokazów podróżniczych oraz imprez plenerowych. W trakcie prelekcji na sali zobaczymy między innymi Tomasza Grzywaczewskiego, pomysłodawcę wyprawy Long Walk Plus Expedition, wiodącej śladami niezwykłej ucieczki polskich zesłańców z syberyjskich łagrów do położonej w Indiach Kalkuty, czy Piotra Kuryło, laureata prestiżowej nagrody Kolosy, za obiegnięcie dookoła kuli ziemskiej.
Pokazy filmów dokumentalnych o tematyce przygodowej – rajdy ekstremalne, wyprawy eksploracyjne (godz. 14:00-15:00).
Przewidywane prelekcje (godz. 15:00-22:00):
1. Konrad Spuła – Indie – ucieczka od Hollywood
2. Karolina Sypniewska – Mieszkając wśród Papuasów
3. Piotr Trybalski – Mali – wyprawa do muzycznego serca Afryki
4. Artur Labudda – Granicami bez granic
5. Piotr Strzeżysz – Rowerem przez Andy i Kordyliery
6. Piotr Kuryło – Bieg przez świat
7. TOMASZ GRZYWACZEWSKI – Long Walk Plus Expedition
Imprezy rekreacyjne (godz. 11:00-17:00):
– rajd rowerowy z elementami imprezy na orientację
(obszar powiatu wejherowskiego i puckiego),
– spływ kajakowy rzeką Redą
(na odcinku Wejherowo (ul. Ofiar Piaśnicy) – Reda (ul. Pucka)).
NIEDZIELA, 7 października 2012
Dzień gór
godz. 12:00-18:00
Ostatni dzień festiwalu wypełnią pokazy o tematyce górskiej. Wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. wschodząca gwiazda polskiego alpinizmu Ola Dzik oraz zdobywca Korony Himalajów – Piotr Pustelnik. Pokazom towarzyszyć będą imprezy rekreacyjne oraz pokazy filmów dokumentalnych.
Pokazy filmów dokumentalnych o tematyce górskiej (godz. 12:00-13:00).
Przewidywane prelekcje (godz. 13:00-18:00):
1. Robert Szymczak – Dyżur na Evereście
2. Wojciech Suchy – Pazurki Śnieżnej Pantery czyli wakacyjny Komunizm
3. Aleksandra Dzik – Kobiety na ośmiotysięcznikach
4. PIOTR PUSTELNIK – Góry moja pasja
Imprezy rekreacyjne (godz. 13:00-16:00):
– zajęcia wspinaczkowe
(sztuczna ściana wspinaczkowa zbudowana na zewnątrz Gimnazjum nr 1),
– zajęcia Nordic Walking
(przeprowadzone w Parku im. Majkowskiego w Wejherowie oraz na wyznakowanych trasach wokół miasta),
– gra miejska
(rozgrywana na ulicach Wejherowa, mająca na celu poznawanie historii i walorów turystycznych miasta).
Ponadto przewidywane jest:
• konkursy z nagrodami,
• stoiska z promocyjnymi cenami specjalistycznej literatury.