W dniach 5-7 października 2012 r. w Wejherowie, mieście położonym na północno-zachodnim krańcu aglomeracji gdańskiej, odbędzie się Festiwal Przygody „WANOGA”, którego organizatorami są Polski Klub Przygody i Wejherowskie Centrum Kultury. Serdecznie zapraszam m.in. na mój pokaz “Mali – wyprawa do muzycznego serca Afryki”

To jedyna tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Wydarzenie skierowane jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych tematyką podróżniczą, turystyką oraz aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.

Wśród gości festiwalu znajdą się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w sposób ciekawy zechcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Będą wśród nich wyczynowi eksploratorzy, jak i autostopowicze, himalaiści i zwyczajni wędrowcy, odkrywcy i podróżnicy, grotołazi i żeglarze. Jednym słowem Ci wszyscy, dla których podróżowanie – bardziej niż celem samym w sobie – jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.

Program festiwalu obejmuje pokazy filmów, slajdów, fotografii z wypraw w najdalsze zakątki świata. Aby uporządkować przebieg imprezy organizatorzy podzielili spotkania na trzy grupy tematyczne: dzień wody, podróży i gór.

Pierwszy dzień festiwalu (piątek, 5 października) rozpocznie się o godz. 17.00. Wypełnią go pokazy o tematyce związanej z wodą i lodem. Wśród gości imprezy znajdą się tego dnia m.in. Monika Witkowska, żeglarka z Warszawy, która opowie o swoim rejsie po akwenach arktycznych; Romuald Koperski, podróżnik z Gdańska, który podzieli się wrażeniami ze swoich syberyjskich wędrówek, czy Aleksander Doba z Polic, który przedstawi swoją wyprawę kajakiem przez Atlantyk.

W trakcie sobotniego dnia podróży w godz. 14.00-22.00 poznamy opowieści Tomasza Grzywaczewskiego z wyprawy wiodącej śladami niezwykłej ucieczki polskich zesłańców z syberyjskich łagrów do położonej w Indiach Kalkuty, Piotra Kuryło – laureata prestiżowej nagrody Kolosy, za obiegnięcie dookoła kuli ziemskiej, czy Piotra Strzeżysza z rowerowych ekspedycji po obu Amerykach. Poznamy także przygody Artura Labuddy, Konrada Spuły, Karoliny Sypniewskiej oraz Piotra Trybalskiego z najdalszych rejonów świata.

Podczas ostatniego dnia festiwalu poświęconego tematyce górskiej (godz. 12.00-18.00), wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. wschodząca gwiazda polskiego himalaizmu Ola Dzik i zdobywca Korony Himalajów – Piotr Pustelnik, a także trójmiejscy alpiniści – Robert Szymczak i Wojciech Suchy. Prelekcjom towarzyszyć będą pokazy filmów dokumentalnych przygotowane przez firmę Sport Event oraz Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Równolegle do spotkań z podróżnikami odbywać się będą imprezy rekreacyjne. W sobotę w godz. 11.00-17.00 przeprowadzony zostanie rajd rowerowy połączony z elementami imprezy na orientację oraz spływ kajakowy rzeką Redą. Zaś w niedzielę w godz. 13.00-16.00 zaplanowane zostały zajęcia Nordic Walking, zawody wspinaczkowe oraz gra miejska, której tematem przewodnim będzie życiorys założyciela miasta Wejherowa – Jakuba Wejhera.

Dodatkowymi atrakcjami będą liczne konkursy z nagrodami ufundowanymi przez sponsorów.

 Więcej informacji na oficjalnej stronie www.wanoga.pl oraz na profilu festiwalu na Facebooku (www.facebook.com/FestiwalWanoga).

Adres: 5-7 października 2012, Wejherowo, ul. Sobieskiego 300 (aula Gimnazjum nr 1)

 

Program wydarzenia:

PIĄTEK, 5 października 2012

Blok szkolny

godz. 10.00 – 13.45

Festiwal Przygody WANOGA rozpocznie się od części promocyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży szkolnej z regionu Pomorza Gdańskiego, dla której zorganizowane zostaną dwa bloki pokazów.

 Blok szkolny

godz. 10.00 – 11.45

1. blok szkolny

Michał Witkiewicz –Barwy świata

Krzysztof Kucharski – Kolorowy smak Orientu

godz. 12.00 – 13.45

2. blok szkolny

Michał Witkiewicz –Barwy świata

Krzysztof Kucharski – Kolorowy smak Orientu

 

Dzień wody i lodu

godz. 17:00-22:00

Pierwszy dzień festiwalu WANOGA wypełnią pokazy o tematyce związanej z wodą. Wśród prelegentów nie zabraknie znanych kajakarzy i żeglarzy, którzy opowiedzą o swoich ostatnich dokonaniach. Wśród gości festiwalu znajdą się m.in. Monika Witkowska, żeglarka z Warszawy, która opowie o swoim rejsie po akwenach arktycznych; czy Aleksander Doba z Polic, który przedstawi swoją wyprawę kajakiem przez Atlantyk.

 

Rozpoczęcie festiwalu

godz. 17.00 – oficjalne rozpoczęcie Festiwalu Przygody WANOGA w Wejherowie

Przewidywane prelekcje (godz. 17:15-22:00):

1. Tomasz Stobiecki – Projekt Wisła

2. Marcin Gienieczko – Pokonać Lenę

3. Romuald Koperski – W śniegu i lodach Syberii

4. Monika Witkowska – Polka, Szwed i Czukotka

5. ALEKSANDER DOBA – Kajakiem przez Atlantyk

 

SOBOTA, 6 października 2012

Dzień podróży

godz. 14:00-22:00

Drugi dzień festiwalu upłynie pod znakiem pokazów podróżniczych oraz imprez plenerowych. W trakcie prelekcji na sali zobaczymy między innymi Tomasza Grzywaczewskiego, pomysłodawcę wyprawy Long Walk Plus Expedition, wiodącej śladami niezwykłej ucieczki polskich zesłańców z syberyjskich łagrów do położonej w Indiach Kalkuty, czy Piotra Kuryło, laureata prestiżowej nagrody Kolosy, za obiegnięcie dookoła kuli ziemskiej.

Pokazy filmów dokumentalnych o tematyce przygodowej – rajdy ekstremalne, wyprawy eksploracyjne (godz. 14:00-15:00).

 

Przewidywane prelekcje (godz. 15:00-22:00):

1. Konrad Spuła – Indie – ucieczka od Hollywood

2. Karolina Sypniewska – Mieszkając wśród Papuasów

3. Piotr Trybalski – Mali – wyprawa do muzycznego serca Afryki

4. Artur Labudda – Granicami bez granic

5. Piotr Strzeżysz – Rowerem przez Andy i Kordyliery

6. Piotr Kuryło – Bieg przez świat

7. TOMASZ GRZYWACZEWSKI – Long Walk Plus Expedition

 

Imprezy rekreacyjne (godz. 11:00-17:00):

– rajd rowerowy z elementami imprezy na orientację

(obszar powiatu wejherowskiego i puckiego),

– spływ kajakowy rzeką Redą

(na odcinku Wejherowo (ul. Ofiar Piaśnicy) – Reda (ul. Pucka)).

 

NIEDZIELA, 7 października 2012

Dzień gór

godz. 12:00-18:00

Ostatni dzień festiwalu wypełnią pokazy o tematyce górskiej. Wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. wschodząca gwiazda polskiego alpinizmu Ola Dzik oraz zdobywca Korony Himalajów – Piotr Pustelnik. Pokazom towarzyszyć będą imprezy rekreacyjne oraz pokazy filmów dokumentalnych.

Pokazy filmów dokumentalnych o tematyce górskiej (godz. 12:00-13:00).

Przewidywane prelekcje (godz. 13:00-18:00):

1. Robert Szymczak – Dyżur na Evereście

2. Wojciech Suchy – Pazurki Śnieżnej Pantery czyli wakacyjny Komunizm

3. Aleksandra Dzik – Kobiety na ośmiotysięcznikach

4. PIOTR PUSTELNIK – Góry moja pasja

 

Imprezy rekreacyjne (godz. 13:00-16:00):

– zajęcia wspinaczkowe

(sztuczna ściana wspinaczkowa zbudowana na zewnątrz Gimnazjum nr 1),

– zajęcia Nordic Walking

(przeprowadzone w Parku im. Majkowskiego w Wejherowie oraz na wyznakowanych trasach wokół miasta),

– gra miejska

(rozgrywana na ulicach Wejherowa, mająca na celu poznawanie historii i walorów turystycznych miasta).

 Ponadto przewidywane jest:

• konkursy z nagrodami,

• stoiska z promocyjnymi cenami specjalistycznej literatury.