Po raz kolejny zapraszam Was na Festiwal Podróży i Przygody BONAWENTURA (28-30 marca 2014)

Tegoroczna edycja pełna będzie świetnie ilustrowanych opowieści z podróży. Cały program znajdziecie poniżej, ale to co mnie szczególnie pociąga – bo gwarantuje świetną fotografię i niebagatelne historie – rekomenduję Wam. Wybierzcie się na weekend do Starego Sącza.

  • Bartek Sabela “Moja Pustynia Murem Podzielona” –  Bartek Sabela nie boi się poruszać trudnych tematów. Gdy spytał kiedyś znajomego Marokańczyka o pokaźny obszar zaznaczony przerywaną kreską usłyszał „Jak o co? Maroko!” Okazało się, że jednak niezupełnie.
    Sahara Zachodnia mogłaby być Szwajcarią Afryki, gdyż dysponuje wieloma bogactwami, ma niewielu mieszkańców, jest też najlepiej wykształconym narodem afrykańskim: ma najniższy poziom analfabetyzmu i najwyższy odsetek ludzi z wyższym wykształceniem. Tymczasem Saharyjczycy żyją na polu minowym. Maroko zbudowało największa na świecie fortyfikację wojskową. Mur, który dzieli Saharę Zachodnią, ma 2700 km. I jest chroniony największym polem minowym na świecie. To najbardziej zaminowanym obszarem świata.
  • Katarzyna Żarnowska, Jarosław Sępek “Kiwi. Zupełnie Nowa Zelandia” – Jarek i Kasia opowiedzą o ludziach z drugiej strony świata, którzy sami na siebie mówią Kiwi, na cześć dziwnego ptaka nielota, żyjącego tylko na tych odległych wyspach. W tej historii będzie słowo, zdjęcia i filmy. To ich unikalny sposób opowiadania o świecie. Dzięki temu jeszcze lepiej poznamy Nowozelandczyków i ich pasje, dowiemy się kim są, czym się zajmują, jak żyją i co myślą. Razem odwiedzimy zawodowych postrzygaczy owiec, poobijanych rugbystów i szalonych surferów. Posłuchamy jodłujących farmerów, młodych muzyków i śmiałych pilotów. Swoje prace pokażą nam jubilerzy „Władcy Pierścieni” i autorzy komiksu o Kiwimanie. Wystąpimy w lokalnym maoryskim radiu, zachwycimy się wspaniałą naturą i przeżyjemy trzęsienie ziemi… Zapnijcie pasy, czytajcie, oglądajcie i słuchajcie. Ruszamy na antypody! 
aaa arcimowicz_011 a

Fot. Marek Arcimowicz

  •  Marek Arcimowicz „Wejście na dziewicze Tramen Tepui” –  Pogranicze Wenezueli i Gujany. Z morza zieleni wyrasta góra stołowa o pionowych ścianach i płaskim wierzchołku. Tylko nieliczni zapuszczali się w te rejony, ale nikt nie wszedł na szczyt Tramén Tepui (2726 m n.p.m.). Aż do 14. II 2012 r kiedy Marek Arcimowicz, Carlos Mario Osorio i Alberto Raho zdobyli go po klasycznej wspinaczce (wcześniej płaskowyż osiągnięto jedynie z powietrza – helikopterem). Działająca w ekstremalnych warunkach pogodowych wyprawa została zwieńczona podwójnym sukcesem, bowiem biolog Izabela Stachowicz, dokonała w jej trakcie odkrycia endemicznych gatunków żab i motyli. A my wysłuchamy relacji z wyprawy i zobaczymy kapitalne zdjęcia dokumentujące jej przebieg.

I na koniec: rewelacyjne zdjęcia, świetny montaż i niesamowite krajobrazy czyli film „Tam gdzie kończy się ścieżka”, Jeremy Grant, Argentyna/Kanada/Chiny/ Nepal/USA 2013, 81’

PROGRAM 4.Festiwalu Podróży i Przygody Bonawentura

BILETY: Tutaj
Strona Festiwalu: tutaj

Piątek, 28 marca 2014, godz. 18.00 – 22.45
1. film „Tam gdzie kończy się ścieżka”, Jeremy Grant, Argentyna/Kanada/Chiny/ Nepal/USA 2013, 81’
2. koncert worldetnomusic „Buba Kuyateh – kora (Gambia) & Łukasz Look Sabat – duduk (PL)
3. gość specjalny Janusz Majer „Wspomnienie o Arturze Hajzerze”
4. Anita Demianowicz „Sama, w krainie Macho”

Sobota, 29 marca 2014, 12.00 – 22.45
1. film „Kumare, Guru dla każdego”, reż. Vikram Gandhi, USA 2011, 84 min
2. Antoś, Karina i Marcin Stencel “Kaukaz z Antoszką-Kartoszką”
3. Kamila Kielar “Me, bikeself& Kamczatka”
4. Bartek Sabela “Moja Pustynia Murem Podzielona”
5. film „Antarktyczna podróż Ernesta Shackletona”, reż. George Butler, UK/Niemcy 2000, 97 min
6. Katarzyna Żarnowska, Jarosław Sępek “Kiwi. Zupełnie Nowa Zelandia”
7. Piotr Kuryło „Przebiec świat dla pokoju”
8. Marek Arcimowicz „Wejście na dziewicze TramenTepui”
9. gość specjalny Maciej Czapliński „Afryka w poprzek”

Niedziela, 30 marca 2014, 12.00 – 21.00
1. film „Trabanty jadą do Afryki!”, reż. Dan Priban, Dana Zlatohlavkova, Czechy 2011, 90′
2. Joanna Radzimska, Michał Ilczuk „Welcome to Korea”
3. Wojciech Molendowicz „Camino de Santiago razy pięć”
4. film „Redyk Karpacki” 27 min, powitanie gościa specjalnego przez zespół Starosądeczanie i spotkanie z „siłą sprawczą” Redyku Piotrem Kohutem
5. ogłoszenie wyników plebiscytu publiczności i losowanie nagród wśród publiczności
6. koncert gwiazdy worldetnomusic Urna (Mongolia) & Jerzy Bawoł (Pl – Kroke)
7. gość specjalny Marcin „Yeti” Tomaszewski „Podróż w stylu”

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.