Festiwal orkiestr dętych w serbskiej Guczy to coś więcej niż zwykła impreza folklorystyczna.
Liczący ponad 50 lat festiwal każdego roku odwiedza ponad pół miliona widzów. W czasie trwającej 3 dni imprezy dziesiątki bałkańskich: cygańskich, macedońskich, serbskich, bośniackich, chorwackich – i z innych krajów całego świata – zespołów występuje na zaaranżowanych w miasteczku miejscach, małej scenie i dużej scenie festiwalowej, konkurując ze sobą o główną nagrodę – Pierwszą Trąbkę i nagrodę publiczności – Złotą Trąbkę.

Miles Davis, gdy odwiedził Guczę i Festiwal powiedział: „Nie miałem pojęcia, że na trąbce można grać w ten sposób”. Nim pierwszy raz przyjechałem na Festiwal nie wiedziałem, że można tak się bawić!

Bo Festiwal to przede wszystkim fenomenalna, bezpretensjonalna zabawa w tradycyjnych, ludowych rytmach; wielki festyn i wielka manifestacja bałkańskiej kultury.

Całość wydarzenia skupia się w centrum Guczy, w okolicach Domu Kultury i stadionu oraz nad rzeką. W tym czasie całe miasteczko zamienia się w jeden wielki plac piknikowy: wyrastają wielkie namioty restauracyjne, stawiane są ogromne rożna i grille, wzdłuż wszystkich ulic rozstawiają się sprzedawcy pamiątek, trąbek i wszystkiego co można sobie wyobrazić. Wieczór to koncert na głównej scenie festiwalowej.

Aby zaplanować wyjazd sierpniowy do Guczy najlepiej znacznie wcześniej znaleźć sobie nocleg, albo skorzystać z pola namiotowego. Warto wiedzieć, że raz zaparkowanym samochodem raczej nie wyjdziemy już przez cały czas trwania Festiwalu.  Szczegóły na stronie http://www.guca.rs/

 

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.