To był dość niecodzienny i zaskakujący widok – w upale Hawany, na jednym z głównych placów Habana Vieja stanęła wielka konstrukcja, a na niej? Na niej Warszawa na zdjęciach.
Warszawa powstańcza, Warszawa zbombardowana, zrujnowana do cna. Ale były to zdjęcia nietypowe, niecodzienne. Zdjęcia, które ktoś wkomponował w całkiem współczesną przestrzeń: powstańcy przechadzali się pomiędzy wieżowcami ze stali i szkła, gruzy cegieł towarzyszyły pięknym, szykowanym budynkom. Śmierć stała tuż obok życia, smutek obok radości. Czy ta wystawa mówiła coś na temat sensowności (lub bezsensowności) samego zrywu powstańczego? Nie. Pokazała, anonimowo, ówczesny świat powstańczy i warszawską teraźniejszość. I pokazała jeszcze coś więcej, coś, co – jak mi się wydaje – było siłą napędową Powstania. Nadzieję. Nie pieniądze i nie sława, ale właśnie nadzieja sprawia, że jesteśmy w stanie góry przenosić.
Zastanawiałem się dlaczego akurat tutaj, na Plaza Vieja, postawiono tę wystawę. Dookoła ekspozycji przechadzali się szykowni mieszkańcy Hawany. Patrzyli, kiwali głowami. Odwracali się i znikali w uliczkach… zrujnowanej Hawany – “Paryża Karaibów”, jednego z najpiękniejszych miast na świecie, walącego się w gruz na każdym kroku. Szli do swoich niewielkich mieszkań, na zaadaptowane, zatęchłe poddasza, kryte blachą domy. I zapewne mieli nadzieję, że kiedyś przyjdzie im żyć w pięknej, lśniącej perłami architektury Hawanie. Oni też powstali, też mieli nadzieję na lepsze życie, zaufali władzy Fidela Castro. Dziś znów mają nadzieję na lepsze jutro i piękną Hawanę. Czego im życzę z całego serca.
A zdjęcia, które widziałem w Hawanie możecie zobaczyć poniżej.
O wystawie:
Wystawa MIASTO FENIKSA – WAR*SAW EVERYTHING – wystawa plenerowa złożona ze zbioru 28 fotomontaży, na których zdjęcia z powstania warszawskiego oraz okresu po nim połączono z fotografiami tych samych miejsc zrobionymi obecnie. Projekt miał ukazywać wojenne i powojenne dzieje Warszawy – jej zburzenie i odrodzenie się niczym Feniks z popiołów.
Każdy z fotomontaży został opisany i wzbogacony o fragmenty poezji, reportażu albo wspomnień związanych z przedstawianymi miejscami. Przy każdym fotomontażu zostały też umieszczone oryginalne zdjęcia, z których powstał.
Wystawa powstała z okazji obchodów 64. rocznicy powstania warszawskiego. Miała ona charakter plenerowy i można ją było obejrzeć na Krakowskim Przedmieściu (między kościołem św. Anny a Resursą Obywatelską) w dniach 1-31 sierpnia 2008 roku. Autorem koncepcji był Piotr Margas, projekty graficzne oraz niezwykłe fotomontaże wykonali Piotr Margas i Maciej Kościelniak. (za http://warszawa.wikia.com/wiki/Miasto_Feniksa)