Jak zapakować bagaż podręczny do samolotu? Jak zabezpieczyć sprzęt fotograficzny, jaką torbę? Walizkę? Co można mieć w podręcznym, a co trzeba dać do głównego?
Podróże samolotem to już nie luksus ani coś szczególnego – spowszedniały nam jak jazda autobusem czy tramwajem. Bilety nie przerażają cenami, linie lotnicze prześcigają się w promocjach. Nic tylko lecieć.  Planując przelot samolotem na wakacje czy wyprawę i zabierając ze sobą zestaw sprzętu fotograficznego warto mieć na uwadze kilka zasad, które – szczególnie po nieszczęsnym 11 września 2001 – pozwolą ci  po pierwsze wsiąść do samolotu, a po drugie bezpiecznie dowieźć sprzęt fotograficzny na miejsce.

Bagaż podręczny

Cały sprzęt fotograficzny miej w bagażu podręcznym. Unikniesz w ten sposób zniszczenia (panowie bagażowi pakujący walizki i plecaki do szczególnie delikatnych nie należą), a na bardziej „oryginalnych” trasach nie stracisz cennej zawartości. To niestety wciąż nie jest rzadkością, że zawartość bagażu ginie po odprawie bagażowej… Poza tym może się okazać, że elektronika zostanie potraktowana “specjalnie” i zamiast aparatu czy powerbanka zastaniesz karteczkę z informację gdzie możesz odebrać i kiedy zarekwirowane przedmioty. Tak, lotniska i linie mają do tego prawo.  

Do bagażu głównego nie wkładaj żadnych baterii, akumulatorów, powerbanków czy ładowarek. Nic co ma w sobie jakikolwiek magazyn energii. Podobnie jak elektronika mogą zostać wyjęte. 

Statyw zakapuj do bagażu głównego. I w tym przypadku może się zdarzyć, że nie pozwolą ci wejść na pokład ze statywem. Jeśli lecisz wyłącznie z bagażem podręcznym – napisz do linii lotniczej i zapytaj czy możesz na pokład zabrać statyw. Jeśli odpowiedź będzie pozytywne – wydrukuj maila i zabierz ze sobą. W sytuacji spornej będzie jak znalazł. 

Nigdy nie wkładaj materiałów światłoczułych do bagażu głównego (jeśli jeszcze takich używasz…). Maszyny, które prześwietlają bagaż główny są nieco mocniejsze, co może zakończyć się prześwietleniem (całkowitym lub częściowym) materiału. Podobnie w czasie odprawy – nie pozostawiaj częściowo naświetlonego materiału światłoczułego w body aparatu. Kontroler każe ci otworzyć body i pokazać co jest w środku. W najlepszym przypadku trzeba będzie zwinąć film i stracić klatki, w najgorszym nikt cię o to nie zapyta i otworzy aparat, naświetlając cały film.

Jako bagaż podręczny, świetnie nadają się plecak fotograficzny, a nie torba czy walizka. Dlaczego? Bo wygląda na mniejszy, bo na plecach czasem go po prostu nie widać. Nikt cię nie zaczepi i nie zapyta „czy twoja torba nie jest czasem zbyt ciężka?” – co może się skończyć dopłatą do bagażu…

Zobacz jak może być potraktowany Twój bagaż:

Kontrola bagażu

Naładuj wszystkie baterie! Posiadając niesprawny aparat możesz nie zostać wpuszczony na pokład. Dlaczego? Z powodu zagrożenia bombowego. Aparat fotograficzny to kupa ciężkiej elektroniki. Podobnie fotobank czy inne urządzenie elektroniczne. Jeśli nie działa – nie da się zrobić zdjęcia, wysunąć zooma, pokazać czegoś na wyświetlaczu oznacza to – nie mniej i nie więcej – że sprzęt może być atrapą. A to już całkiem poważna rzecz. W czasie kontroli, gdy już wyciągniesz cały sprzęt na tace i pojadzie sobie do skanowania możesz zostać poproszony o włączenie i prezentację sprzętu.

Podobnie możesz zostać poproszony o prezentację sprzętu i wyjaśnienia jego działania. Naucz się nazw poszczególnych elementów zestawu foto w języku danego kraju – zwłaszcza jeśli to nie jest miejsce, gdzie język angielski jest powszechnie obowiązujący.

Wielkość bagażu podręcznego i głownego

Poznaj warunki transportu bagażu w danej linii lotniczej, znajdziesz je na stronie linii. Określają one i wielkość (w cm) i ciężar bagażu głównego i podręcznego. A także liczbę sztuk. Nie zawsze do kabiny można zabrać dwie sztuki! Np. plecak i torba z laptopem może zostać policzony jako dwie sztuki bagażu. Podobnie torba i aparat w toploaderze, przewieszony przez ramię. Tanie linie szukają oszczędności i dodatkowych zysków.

 

Zobacz:

  • Limity wagi i wielkości bagażu podręcznego, kliknij.

 

 

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.