Mam strasznego pecha. Nie dość, że na Festiwalu Terra nie będę pokazywał fotografii i opowiadał o własnych peregrynacjach podróżniczych to na dodatek nawet nie zobaczę żadnego z pokazów. 

Tak to już jest, że początek grudnia zawsze spędzam gdzieś w świecie. Kilka miesięcy temu Kasia Mazurkiewicz napisała do mnie z propozycją pokazu na tegorocznej edycji Festiwalu – z ciężkim sercem musiałem odmówić. Gdy Wy będziecie słuchać i oglądać zdjęcia na wielkim, kinowym ekranie ja będę prowadził warsztaty fotograficzne w Patagonii. Może za rok się uda (jeśli zaproszenie Kasi wciąż będzie aktualne…)?

A co na zbliżającej się edycji warto zobaczyć? Wszystko. Bo to tylko – bądź aż – osiem, świetnych pokazów. 

festiwal-terra-16-plakat

Kliknij by zobaczyć plakat Imprezy.

Wielokulturową mozaikę i krajobrazy pogranicza wschodniej Turcji pokażą gospodarze imprezy – Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie. Zobaczymy ślady starych kultur, chrześcijańskie kościoły i seldżuckie zabytki, oraz krajobrazy wybrzeża Morza Czarnego, wschodniej Anatolii, pustynnego płaskowyżu Tur Abdin i okolic jeziora Van.

Razem z mieszkającą w Gruzji Magdaleną Konik powędrujemy szlakiem kaukaskich plemion, dla których wolność i tradycja są najważniejsze. Będziemy próbowali zrozumieć niełatwą historię przepięknego wielonarodowego Kaukazu.

Dowiemy się jak leśnik Piotr Horzela trafił na Polarną Stację Antarktyczną. Przeżyjemy z Piotrem najdłuższą zimę w jego życiu spędzając 1,5 roku w Antarktyce pracując, podziwiając krajobrazy i obserwując zwierzęta.

Odbędziemy niełatwą czteromiesięczną wędrówkę przez Himalaje Nepalu. Naszymi przewodnikami będą Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski, którzy jako pierwsi Polacy przeszli Wielki Szlak Himalajski pokonując dystans 1700 km.  

W świetle białych nocy i zorzy polarnej zachwycimy się północną  Norwegią. Wybierzemy się tam z Konradem Koniecznym od lat zafascynowanym tym pięknym krajem.

Przez pustynną, tajemniczą, egzotyczną i wciąż mało znaną Mauretanię poprowadzi nas swoimi nastrojowymi zdjęciami i opowieścią Zbigniew Borys.

Wybitny fotograf Tomasz Tomaszewski zaprezentuje nam fotograficzną opowieść o zjawisku góralszczyzny. Niezwykłe zdjęcia wykonane podczas dwóch lat pracy  na Podhalu dokumentują trwałość tradycji i wiary polskich Górali.

Zaś dzięki Alicji Rapsiewicz i Andrzejowi Budnikowi, którzy tym razem zabrali na antypody drona zobaczymy wielkie przestrzenie Australii i zielone wzgórza Nowej Zelandii między innymi z lotu ptaka. Z tej perspektywy będziemy odkrywać świat aborygeńskich wierzeń i legend.

 

PROGRAM IMPREZY: 

Sobota, 3 grudnia 2016

godz. 11.00  – 12.30 – TURCJA WSCHODNIA – MIĘDZY ARARATEM A EUFRATEM  Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
godz. 13.30  – 15.00 – GRUZJA – ŚLADAMI KAUKASKICH WĘDROWCÓW Magdalena Konik
godz. 16.00  – 17.30 – ANTARKTYKA – NAJDŁUŻSZA ZIMA W ŻYCIU  Piotr Horzela
godz. 18.30   – 20.00 – WIELKI SZLAK HIMALAJSKI  Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski

Niedziela, 4 grudnia 2016

godz. 11.00  – 12.30 – NORWEGIA PÓŁNOCNA – KRAINA SŁOŃCA Konrad Konieczny
godz. 13.30  – 15.00 – MAURETANIA – PUSTYNIA RZĄDZI! Zbigniew Borys 
godz. 16.00  – 17.30 – TO CO TRWAŁE. GÓRALE, TRADYCJA I WIARA. Tomasz Tomaszewski
godz. 18.30   – 20.00 – AUSTRALIA I NOWA ZELANDIA – Z DOŁU, GÓRY I OD ŚRODKA (Alicja Rapsiewicz, Andrzej Budnik)

Bilety:

Bilet na jeden pokaz – 18 zł
Przedsprzedaż biletów od 10 października do 30 listopada przez Internet – tutaj.
Pozostałe bilety będzie można kupić w kinie Wisła: 1 i 2 grudnia w godz. 14.00-20.00
oraz w dniach festiwalu 3 i 4 grudnia w godz. 10.00 – 20.00.

Więcej o festiwalu:
http://www.festiwalterra.pl/
https://www.facebook.com/FestiwalTERRA/

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.